Připojit reakci
Text příspěvku, ke kterému připojujete reakci:

Opět jedna velice zajímavá diskuse. Je vidět, že diskutují a radí odborníci. Kéž by ta bylo vidět i na většině zahrad. Dovolím si připojit také krátkou reakci. Předně řez považuji za nejnáročnějí disciplínu v ovocnářství. Nikdo se to nenaučí po jednom přečtení knížky. A nikdo se to nenaučí korenspondečně. Je potřeba se hlavně nebát. Na druhý rok poznáte, co jste udělali špatně. Samozřejmně je výhoda, pokud se to vidí u někoho, kdo to umí. Často jsem přímo zděšen, když vydím někdy výsledky práce nejen laiků, ale často i profesionálů, většínou okrasářů. Dokonce jsem na internetu objevil i člověka, který tvrdí, že řez je proti přírodě a zásadně by se neměl provádět.  To je samozřejmně nesmysl. Shlédl jsem video v úvodu. Eda Jakubek to dělá správně. Musíme si uvědomit, že provádí udržovací řez. Výchovný je úplně něco jiného, zmlazovací také. Jinak se řežou jadroviny, jinak peckoviny, jinak keře... Bylo by to na moc dlouho. Pokud se někdo chce něco dozvědět o řezu, velice se mi líbila zpracována metodika ing. Stanislava Bočka z dob, kdy učil na fakultě v Lednici. Našel jsem to na internetu, žel už si nepamatuji webovou adresu. K letnímu řezu jádrovin. Rovněž jej uplatňuji minimálně. Zejména letní zakracování výhonů, na kterých je ovoce, je kontraproduktivní. Značně se zredukuje listová plocha a ovoce bude menší. V létě provádím pouze průklest. U bujně rostoucích stromů odrůd, trpících fyziologickou skvrnitostí, včasný letní řez do jisté míry omezuje projevy této poruchy. Hodně podstatné je rovněž si uvědomit, jaký účinek má na strom termín řezu. V zásadě předjarní řez podporuje růst dřeva, letní podporuje plodnost. Co se týče řezu po výsadbě a výchovného řezu, tak ty jsou rozhodující pro celou další budoucnost stromu. Kde jsou ty doby, kdy školkaři produkovali kvalitní výpěstky. Dnes často musíme ze zakoupeného materiálu udělat špičák a korunku si založit sami, umíme li to. Je dobré nakupovat tam, kde nám prodávající dokáže stromek zastřihnout nebo aspoň poradit. Žel v Česku je to málo kdy. O nákupu výpěstků z e-shopů se ani nebudu rozepisovat. K řezu patří také často opomíjené ohýbání výhonů u intenzivních tvarů. Ne vše, co zahušťuje korunu, musím vystříhnout. Ohnu letorost do volného prostoru, v budoucnu mi zaplodí. A důležitá zásada. Kvalitní ovoce je na mladém dřevě, dobře osluněném. Proto pamatuji na obměnu starého dřeva. A to i u keřů. A neuškodí trochu trpělivosti. Mladý stromek po výsadbě nenechám první rok nikdy plodit. To si může dovolit pěstitel v nejlepších polohách s možnosti závlahy a intenzivního hnojení. A nezapomínat na ošetření větších řezných ran po řezu. / Používám Sanatex, levný, ředitelný vodou, obsahuje fungicid, v zimě netuhne /.Edo Jakubek ve videu řekl jednu zásadní věc. Každý řeže trochu jinak. Není žádná univerzální metodika. Důležité je pochopit fyziologii stromu a dodržovat některé obecně platné zásady. Různými metodámi a postupy lze dojít ke stejnému výsledku. Pěkný pravidelně plodící strom, který unese slušnou úrodu kvalitního ovoce, Ovocné stromy pěstuji kvůli ovoci. pokud potřebuji dřevo na topení, vysadím topol. V příloze foto dvě časté základní chyby na zahradách. Někdo neřeže vůbec, někdo každý výhon na tři očka. Děs.

Mirek Přasličák

Text příspěvku:*
Při psaní textu neukončujte jednotlivé řádky, text se v odstavci zalamuje automaticky.
Obrázek:
Vybrat soubor:
Název:
Popis:
Vkládat lze pouze obrázky typu JPEG a PNG. Maximální rozlišení obrázku je 12 megapixelů (4920x3218 obrazových bodů). Maximální možná velikost obrázku je 10 MB.
Kontrolní řetězec:*Sečtěte prosím číslo 18 a číslo 15.
Výsledek vložte do následujícího políčka:
* Bez vyplnění políček zvýrazněných tučným písmem nebude možné formulář odeslat.
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika