Připojit reakci
Text příspěvku, ke kterému připojujete reakci:
K téme popisu odrôd - dovolím si dať svoju charakteristiku Topazu (vychádzam z výzoru mnou dopestovaných plodov, do pomológie som sa nepozeral, takže sa s ňou možno v niečom nezhodnem). Topaz je typický predstaviteľ tzv. plocho guľovitých odrôd, teda plod je širší než vyšší (foto 1). Povrch plodu je často mierne "nerovný", akoby nedokonale tepaný plech. Veľkosťou je Topaz priemerný. Väčšina plodov je sfarbená tak, že časť plodu je žltá a časť červená, žíhaná tenkými pásikmi (foto 2). Sfarbenie závisí od osvetlenia plodov v korune, plody s dobrým prístupom slnka sú často takmer celočervené a líčko stráca žíhanie - červeň je sýtejšia a rozmytá (foto 3). Tvar plodu je väčšinou zaoblený, ale niektoré plody vykazujú miernu "hranatosť" - pekne to vidno na foto 4, plod vpredu celkom vľavo. Pre Topaz je typická pomerne priestranná (široká a hlboká) kališná jamka, ktorá je výrazne "zvlnená", hrboľatá, čo je pre Topaz úplne typické a charakteristické (foto 5,6). Skúsený pestovateľ identifikuje Topaz aj so zavretými očami, len na základe pohmatu a vône. Šupka je skôr hrubšia, nie je suchá ani drsná, je trochu mastná (ale len diskrétne). Dužina je tuhšia, dosť šťavnatá, sfarbená jemne do žltooranžova. O chuti sa tu už popísalo dosť, Topaz je odroda ktorej kyselinky rozhodne nechýbajú, ale pre mňa je chuťovo vynikajúci (a hlavne "je svoj", nezameniteľný s inými sortami, ktoré sú často na jedno kopyto). Vo vyšších polohách a pri podtrhnutých plodoch je vhodné vyčkať na ich "zharmonizovanie" - zvyčajne po Novom roku, inak môžu byť kyslejšie. U mňa v teplej polohe záhrady je Topaz konzumne kvalitný hneď po zbere, ale chuťovo je na vrchole od Vianoc do konca februára. Skladovateľnosť je veľmi dobrá, v závislosti od pivnice a načasovania zberu, nezriedka do apríla až mája, plody dlho nevädnú - až ku koncu životnosti. Jablká s mikrotraumami (drobné poranenie šupky napr.hmyzom alebo neopatrným zberom) však rady v danom mieste zahnívajú a tým sa znehodnotia. Na záver ešte 3 snímky Rubinoly (foto 7-9) s ktorou si Topaz menej skúsení konzumenti môžu výzorovo zamieňať. Rubinola býva tmavšie červeno sfarbená, väčšinou je dokonalejšie "zaoblená" a má typickú pomerne veľkú hrdzavú plôšku hviezdicového tvaru v oblasti stopkovej jamky (tu potom aj začína zahnívať ku koncu svojej životnosti v pivnici). A líši sa samozrejme chuťou (viac cukrov, menej kyseliniek než Topaz) a skorším dozrievaním. U mňa oberám Rubinolu začiatkom septembra, Topaz asi o mesiac neskôr. IH (ospravedlňujem sa skúseným pestovateľom Topazu, pre ktorých sú tieto informácie banálne, príspevok som smeroval najmä k záhradkárom ktorí sa s Topazom len zoznamujú, prípadne nad jeho pestovaním uvažujú).
Text příspěvku:*
Při psaní textu neukončujte jednotlivé řádky, text se v odstavci zalamuje automaticky.
Obrázek:
Vybrat soubor:
Název:
Popis:
Vkládat lze pouze obrázky typu JPEG a PNG. Maximální rozlišení obrázku je 12 megapixelů (4920x3218 obrazových bodů). Maximální možná velikost obrázku je 10 MB.
Kontrolní řetězec:*Sečtěte prosím číslo 11 a číslo 19.
Výsledek vložte do následujícího políčka:
* Bez vyplnění políček zvýrazněných tučným písmem nebude možné formulář odeslat.
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika