Stará severočeská odrůda - Koporečka



Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.68 (?)
5.1.2017 8:49

Petr z P.: Myslíte McIntoshe rouby? Ještě je čas, kontakt na zdroj mám.

Jinak výskyt Koporečky je tady opravdu častý - jsou tu ještě zbytky rozsáhlých starých hrušňových sadů po Němcích. Stačí se podívat na letecké mapy z 50. let. Podle obecních kronik byla tato oblast producentskou a vývozní "hruškovou velmocí" - nechce se ani věřit, jaké množství plodů se exportovalo třeba do Německa.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
                     
Zehnálek Petr - (33) - 79.3 (?), 4.1.2017 19:38

Koporečku jsem tady nezaznamenal. Mám pouze větev naroubovanou ve Špince. Už plodila, pár fleků na nich bylo, ale dalo se to přežít. Pošlu e-mail.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 56.253 (?), 4.1.2017 21:38

"A nevyskytuje se tady někde ta slavná Koporečka, co se nedá vypěstovat bez kouřových plynů uhelných oblastí?"

Petře, zkuste se porozhlédnout kolem Chvaletic. Sice to nejsou ty pravé kouřové plyny uhelných oblastí, ale pár podobných čmoudíků by se tu našlosmiley a možná i ta jedna zatoulaná Koporečka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 4.1.2017 22:12

Pane Mikeši a co ty Vaše Mac Intoshe? Nebudou? Petře, vynikající popisy míst, super. yes Jinak, začínám mít takový dojem, že kdo nezná Koporečku, nezná hrušky.smiley

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 189.156 (?), 4.1.2017 23:12

Takto bych to přímo neřekl, ale jde zajísté o kultovní odrůdu. V podstatě nebyla proslulejší a chutnější hruška, aspoň v našich podmínkách. Je klidně možné, že lidem kteří jsou zvyklí na chuť současných odrůd, moc chutnat nebude, nakolik její chuť je opravdu hodně jiná.. Trochu bych to přirovnal k tomu, jak v dnešní době málokdo ocení chuť pravé Kožené renety zimní, přitom kdysi to byla vyjhlášená delikatesa. Já už se projedl k tomu abych její specifika ocenil a mohu říct, že její velmi výraznou chuť si opravdu užívám...

           Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.68 (?), 5.1.2017 8:49

Petr z P.: Myslíte McIntoshe rouby? Ještě je čas, kontakt na zdroj mám.

Jinak výskyt Koporečky je tady opravdu častý - jsou tu ještě zbytky rozsáhlých starých hrušňových sadů po Němcích. Stačí se podívat na letecké mapy z 50. let. Podle obecních kronik byla tato oblast producentskou a vývozní "hruškovou velmocí" - nechce se ani věřit, jaké množství plodů se exportovalo třeba do Německa.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 189.156 (?), 4.1.2017 23:06

Koporečka má dosti typické a prakticky nezaměnitelné znaky. Stromy jsou široké asi jako Solanka a snad ještě vzrůstnější. Mají výrazně tenčí letorosty, a opravdu drobné, úzké listy. Je to originální odrůda se vším všudy. V obalsti pánví a Středohoří je naprosto běžná a u cest je to jedna z nejčastějších odrůd. Dost často se tam vyskytuje i jiná kultovní a rovněž velice chutná odrůda Hájenka. Mnohem známější Clappova máslovka je její semenáč a musím říct že ty znaky jsou dosti podobné. Stejně převislý strom, podobná velikost i tvar plodu... Koncem září jsme tam přes konkurenci jiných chutných odrůd jedli prakticky výhradně Hájenky! Bohužel je dost citlivá na strupovitost a přišlo mi že určitě více než Koporečka...

           Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 196.17 (?), 18.9.2022 9:42

První dva plody Koporečky na roubu.

Koporečka
Koporečka
Koporečka
Koporečka
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika