Skvrny na hrusnich II - jedna se o rez



host - 10.34 (?)
11.7.2006 10:32
Dobrý den. Jen trošku zasáhnu do diskuse. Rez hrušňová v žádném případě není vir, jak je výše uváděno. Jedná se o houbovou chodobu Gymnosporium sabinae, v tomto případě o dvoubytnou rez, což znamená, že má dva hostitele. Je schopna přezimovat na několika druzích jalovců, přičemž asi ten nejhlavnější je jalovec chvojka, latinsky Juniperus sabina. Rez se šíří výtrusy, které ovšem mohou doletět na veliké vzdálenosti, proto můžete mít napadenou hrušku i v případě, že není v jejím okolí ani jedna hostitelská dřevina. Chemická ochrana je možná krátce před květem a po odkvětu hrušní těmito přípravky: Baycor, Delan, Discus, Mythos atd. Jsou to fungicidy na strupovitost jabloní i hrušní, ale mají i spolehlivý účinek na rzi. Hodně zdaru Vám přeje Stanislaw:-)
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host, 21.4.2004 10:47, zobrazeno: 22294x
Také jsem řešil problém se skvrnami na listech a později i plodech na hrušních.
Mělo by se jednat o "rez hrusńovouů. Je to virové onemocnění, které je dvoudomé. Tzn. spory viru přezimují na jalovci/jehličnanu, z kterého se každé jaro rozšíří na hrušně, každé jaro je infikuji znova. Byl jsem ujištěn, že spóry ani vir na hrušni ani na jejích opadaných listech nepřezimují. Ale slyšel jsem i opačný názor, že je listí na podzim nutno shrabat a spálit. Já to nedělám.

V celé Evropě není žádný speciální přípravek určen přímo na rez. Částečně působí kterékoliv fungicidy. Ochrana, je třeba ale provéct brzo z jara, v době stěhování-napadení hrušně. V průběhu léta podzimu je léčba neúččinná.

Nejjednodušší ochranou je zlikvidovt zdroj nákazy, jalovec, jehličnan a to do vzdálenosti cca 100 metrů od hrušně.

Pozor na sousedy :)
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host, 24.5.2004 8:40
Rez hrušňovou způsobuje skutečně pouze Jalovec,
ovšem pokud se Vám objeví na letos zasazeném stromku
neznamená to, že musíte všechny jalovce v okrese
vykácet. Je lépe počkat na příští rok, často je rez zavlečená ze školky, kde bývají ovocné stromy a jehličnany vedle
sebe. Na podzim listí schrabjete a spalte. Na jaře proveďte postřik Kuprikolem a teprve potom, pokud se rez znovu objeví
začněte likvidovat jalovce, pozor, ale ne všechny druhy
přenáší chorobu !!! Je lépe přesně se informovat.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 112.65 (?), 22.2.2006 20:18
Minulý rok jsem na jaře před květem  hrušeň postříkala přípravkem BAYCOR25 WP a na hrušni se rez vůbec neukázala po celý rok  a přitom mám jalovec od hrušně asi padesát metrů.Rok před tím jsem měla strom velmi napadený.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 211.58 (?), 10.7.2006 19:13
Mám tentýž problém. Oranžově tečkované listy strom evidentně neprospívá. Jalovce mám mezi hrušněmi, ale nemohu je zlikvidovat z pietních důvodů. Existuje i postřik přímo na jalovec, aby se rez z něho nešířila?

zezulka.vycepy@seznam.cz
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 10.34 (?), 11.7.2006 10:32
Dobrý den. Jen trošku zasáhnu do diskuse. Rez hrušňová v žádném případě není vir, jak je výše uváděno. Jedná se o houbovou chodobu Gymnosporium sabinae, v tomto případě o dvoubytnou rez, což znamená, že má dva hostitele. Je schopna přezimovat na několika druzích jalovců, přičemž asi ten nejhlavnější je jalovec chvojka, latinsky Juniperus sabina. Rez se šíří výtrusy, které ovšem mohou doletět na veliké vzdálenosti, proto můžete mít napadenou hrušku i v případě, že není v jejím okolí ani jedna hostitelská dřevina. Chemická ochrana je možná krátce před květem a po odkvětu hrušní těmito přípravky: Baycor, Delan, Discus, Mythos atd. Jsou to fungicidy na strupovitost jabloní i hrušní, ale mají i spolehlivý účinek na rzi. Hodně zdaru Vám přeje Stanislaw:-)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 178.51 (?), 16.7.2006 1:25

Také jsem to objevil na listach (bohužel ne dřív, ale až teď). Takže pokud tomu dobře rozumím, postřik až nyní (polovina července) by už neměl žádný význam, nebo může ještě pomoci?

A postřik se dá aplikovat i preventivně (tzn třeba hned na jaře, co sleze sníh) nebo má smysl až vyrostou listy? Díky za odpověď. Vojta

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 48.65 (?), 8.8.2006 16:19
Myslím, že v létě na napadených listech už postřik nezabere, chce to opravdu začít stříkat ihned brzy z jara. A pravidelně. Jelikož soused má na zahradě jalovec, už jsem pochopila proč mám chudinku hrušku každý rok tak napadenou. Uvažuji i tom (stáří hrušně 4 roky), že hrušku odstraním a nasadím jiný ovocný strom. Jelikož hruška vůbec nesílí a narozdíl od stějně nasazených jabloní je úplně malá a zdá se mi, že pořád jenom přežívá. Poradí mi někdo, jestli to mám ještě zkusit další rok nebo ji mám opravdu odstranit a zkusit jiný strom? Díky
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 85.27 (?), 27.8.2006 9:16

Máte pravdu, jen to není virové, nýbrž houbové onemocnění. Všechny virózy jsou neléčiltelné. Infekce rzi je v letošním roce silnější než v jiných letech, myslím že nebude nutné jalovce likvidovat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 234.144 (?), 13.9.2006 22:14
Dobrý den,

zajímalo by mě, jak přesně tu rez poznám? Už druhý rok máme na listech hrušně oranžové skvrny, v průměru ne větší než jeden centrimetr. Loni jsem si toho nevšimla, ale letos jsou na spodní straně skvrny pravidelné výstupky asi dva milimetry s malými černými bodlinkami. Je to mladší stromek, máme ji asi 7-10 let (nevím přesně, sázel ji děda, tak co si pamatuji), listů má poměrně dost, ale je stále malá a nerodí. Ale hrušky má výborné, tak kdyby se dala zachránit?!
To spíš vypadá na nějakou houbovou chorobu či škůdce.?!Nevíte si s tím někdo rady?

Děkuju Hájková
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 85.27 (?), 24.9.2006 17:41
Poznáte to snadno. Pokud je mi známo, oranžové skvrny na listech hrušní - obvykle uprostřed nejsou nic jiného než rez. Horší je boj s chorobou - pokud není postižení silné, není třeba chemicky zasahovat
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika