Hruška Guyotova nebo Dr. Guyot



host - 196.170 (?)
17.8.2007 6:29

Hrušeň Guyotova (původní název Dr. Guyot)

původ Francie, 19. století, odolnost proti mrazu je malá, zvláště v mládí často namrzá. Stanoviště - výhradně I. zóna, odrůda je náročná na teplo. Plodnost je hojná a pravidelná. Plod je velký, kuželovitě protáhlý, dužnina šťavnatá a jemná, chuť dobrá, sladce navinulá. Opylovači: Charneuská, Williamsova, Lectierova, Trévouxská. Zraje koncem srpna a na počátku září. Není vhodná k přepravě, proto se doporučuje pouze pro domácí potřeby.

Martin, Český ráj

PS: Prosím o informaci odkud jste a zda by mi Váš kamarád poskytnul rouby.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 2.142 (?), 15.8.2007 21:59, zobrazeno: 16234x
Známý má velmi plodnou a dobrou letní hrušku, tvrdí, že se jmenuje Guyotova. Zná ji někdo a jaký je na ni názor? Uvažuji o tom, že bych si ji narouboval.
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 196.170 (?), 17.8.2007 6:29

Hrušeň Guyotova (původní název Dr. Guyot)

původ Francie, 19. století, odolnost proti mrazu je malá, zvláště v mládí často namrzá. Stanoviště - výhradně I. zóna, odrůda je náročná na teplo. Plodnost je hojná a pravidelná. Plod je velký, kuželovitě protáhlý, dužnina šťavnatá a jemná, chuť dobrá, sladce navinulá. Opylovači: Charneuská, Williamsova, Lectierova, Trévouxská. Zraje koncem srpna a na počátku září. Není vhodná k přepravě, proto se doporučuje pouze pro domácí potřeby.

Martin, Český ráj

PS: Prosím o informaci odkud jste a zda by mi Váš kamarád poskytnul rouby.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
jekyll - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (498), 17.8.2007 9:53
Tento rok som zrušil veľmi starú Guyotovu. Prestávala rodiť - po cca 60-70 rokoch. Celkom ľutujem, že som to urobil. Určite by som ju zasadil znova.
Je to chuťovo skutočne skvelá hruška. Dávala obrovskú a stabilnú úrodu. Plody držia slabšie, takže polovica úrody bol zber zo zeme. Preprava je vylúčená, mechanicky sú plody citlivé.
Neviem, či je novojičínsko zóna I., ale rástla bez problémov. 336m.n.m, otvorené na sever, klimaticky Beskydy.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 196.170 (?), 17.8.2007 10:02

Vycházel jsem z pomologie z roku 1960, kterou mám a kde jsem její popis našel. S jejím pěstováním zkušenosti nemám. Ale většinou je některé informace z pomologií třeba brát s rezervou. Věřím, že plodí chutně i mimo první zónu, tedy oblast do 300 metrů nad mořem.

Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
jekyll - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (498), 17.8.2007 10:12
No ja mám len pomológiu Černíkovu z 1969.  A mohutný pařez, ktorý zostal. :-)
Popis samozrejme sedí.  Aj keď Guyotova patrí medzi hrušky lokálneho významu, už zháňam novú. Zbieranie plodov zo zeme patrilo k rannému rituálu, pretože hrušky chutili nielen nám, ale aj osám zo širokého okolia.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 196.170 (?), 17.8.2007 10:20
Tak to mě jenom utvrdilo v tom, že bych ji také rád měl, bohužel se mi zatím nepodařilo jí nikde sehnat, ani nikoho, kdo by jí měl a mohl bych si jí naroubovat. Teď, když pisatel toho příspěkvu má k roubům přístup ji snad budu mít i já :) K těm pomoligím, popis sedí, to ano, ale přece jen je dnes trochu jiné klima, než bylo před 50-ti lety a tak se mohou hrušně vysazovat i výš, než dříve.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 198.126 (?), 20.10.2007 22:03

Já sám jsem se s touto odrůdou nikdy nesetkal, ale chci Vám jen sdělit, že je již nově v našem sotimentu nová odrůda hrušně - odrůda Isolda, která spojila dobré vlastnosti rodičů - vynikající chuť po Guyotově a ranost, vyšší odolnost vůči mrazům  a předčasnému padání po Červenové. Odrůda Isolda se sklízí v 1. až 2. týdnu srpna. Skladovatelnost 2 týdny, plody jsou větší, při dobrém oslunění koruny a dobrém počasí jsou až 2/3 povrchu plodu pokryty červeným líčkem. V nabíce má tuto odrůda firma Sempra a.s.

PS: Pokud by to bylo možné, byl bych rád za fotografii plodu hrušky Guyotova.

Jirka, Plzeňsko

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 115.229 (?), 30.10.2008 14:55

Kúpila som hrušku Isoldu kvôli jej skorému dozrievaniu, ale veľa som sa o nej nedočítala. Má niekto s ňou skúsenosti. Alebo prípadne foto plodov, rada by som vedela, ako vyzerá, veľmi pekne ďakujem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
ma.li - (10) - 115.229 (?), 27.11.2008 12:35

Hruška Isolda

Bez názvu
Bez názvu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18313) - 94.12 (?), 27.11.2008 12:55

Isolda je křížencem Guyotovy a Červencové. Původ českoněmecký. Sklízí se začátkem srpna, vydrží necelý měsíc. Plody jsou větší než Červencové, na teplo méně náročná než Guyotova. Štěpuje se raději na kdouli, neboť dost bujně roste. Považována je dnes za asi nejlepší letní hrušku, sám jsem ji ale ještě nejedl.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?13.6.2024
Kouří do místnosti10.6.2024
Traverzy IPE5.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?1.6.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika