Doporučte hrusen



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?)
9.3.2018 9:34

Williamsova, podobně jako Konference tvoří spíš menší koruny. Jak už bylo psáno, velmi záleží na půdě a poloze. U nás, v chladnější lokalitě je kdoule jako podnož prakticky nepoužitelná a Williamsova i na semenáči je relativně malý strom. Nástup do plodnosti je mimořádně rychlý - v podstatě hned po výsadbě. To taková Clappova či Solanka, ty si dávají na čas.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 107.19 (?), 7.3.2018 9:27, zobrazeno: 7728x

dobrý den,

žádám o radu či tip na hrušen, moje situace je cca 300 mnm, zahrada u domu. Místo mam na dvě hrušně, chtěl bych konferenci (pokud mi ji někdo nerozmluvi) + váhám nad další sortou. 

Měla by být schopná odolávat jarním mrazíkům, ty jsou tady často, měla by být odolnější vůči strupovitosti a případně rzi (v sousedství mohou být zdroje rzi), měla by se dobře opylovat s konferenci, měla by navíc odolávat větrům, ne že by tady byly vichřice, ale řekl bych že větrno občas je (tedy asi spiš menší plody?), měla by být dostupná na kdouli, toho prostoru není moc a chci hrusky na jídlo. Jinak je mi jedno jestli pujde o letni či podzimní odrůdu, o zimní příliš nestojím, ale pokud by byla konzumovatelná ze stromu případně do týdne či dvou po utržení tak je to pro mne taky ok. (sklep nestoji za moc).

co jsem sám našel za zajímavé a dostupné: Isolda (letní, odolná, bojím se velkých plodu a padaní ve větru), Alfa (letni, odolne vuci chorobám), Avranšská (podzimní, nic moc dalsich o ni nevim).

děkuji za rady a tipy, Pavel

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 138.47 (?), 7.3.2018 10:24

Mám dvě Klapovky, jsem naprosto spokojen, nakládané jsou k masu vynikající, chutné i ze stromu. Ob rok jim nasypu trochu NPK. Dobrá odrůda, skvrny na listech má ale není to hrozné. Sousedovi neporoučím, ani nic nestříkne, takže postříkat zbývá na mě. Bez chémie by nic nebylo v zahrádkářské kolonii. Snažím se kupovat rezistentní stromy, angrešty, révu. Pro klid na duši stříkáme v předjaří celou zahradu Kuprikolem a za čas něčím proti živému, taky celou zahradu, třeba Karatem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 107.19 (?), 7.3.2018 11:35

děkuji za reakci, na clapovu hrusen jsem take koukal, s konferenci by se asi dobře opylovaly, bohužel je problem ji sehnat na kdouli, asi se spatne snaseji a na semenaci se bojim jednak bujneho rustu, mam omezene moznosti a druhak pozdejsiho nastupu do plodnosti.

kvuli omezennu prostoru bych rad volil tvar neco jako vreteno nebo stena, tedy mozna i to je faktor, ktery omezi vyber odrudy, Do steny jsem nasel vhodnou odrudu Decora, ma tvorit neco jako spur typ plodny obrost, ale vzhledem ke konferenci bude dozravat ve stejny cas, navic dalsi informace jsem o odrude Decora nenasel.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 7.3.2018 12:48

Chcete-li menší a dobře tvarovatelnou hrušeň, volte Wiliamsovu. Pokud by měl být stromek ještě menší, nabízí se Karina s velkými červenýmim plody.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 113.117 (?), 7.3.2018 14:45

Pavel: Williamsova a Konferencia sú dobrou voľbou - chuťovo ide o špičkové klasické odrody, ktoré by aj vo Vašich podmienkach mali prinášať kvalitné plody. Navyše rast u oboch nie je bujný, čo tiež vyhovuje Vašim požiadavkám. Vhodná bude aj postupnosť zrenia (cca koniec augusta resp. koniec septembra), nemá zmysel mať 2 súčasne dozrievajúce odrody. Ak by Ste si to chceli farebne spestriť, môžete siahnuť po Williamsovej červenej.  IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 107.19 (?), 8.3.2018 14:03

děkuji za tip, co jsem se dočetl tak je snad ta Williamsova čáslavka poměrně odolná, s konferencí dobrý opylovač a plody jsou ceněné jako chuťově dobré.

Williamsova se těžko shání na kdouloni, jak je na tom Williamsova na semenáči popř. na kavkavské s nástupem do plodnosti a bujností růstu? Není příliš bujná na vřetno, zákrsek?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 105.191 (?), 8.3.2018 19:07

Rast samozrejme zalezi ako na odrode tak na podnozi a taktiez na pode.Velmi plodne odrody castokrat nebyvaju velke stromy ani na semenaci.Napr u nas viac nez 25 rocna Konferencia na semenaci, nieje doteraz velky strom, je to velmi plodna odroda, vacsinu energie da do plodov preto nema bujny rast.Podobne Williamsova.Ano napr pan Hlavaty je v urodnej černozemi mozno aj preto ma Williamsovku vacsiu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 9.3.2018 9:34

Williamsova, podobně jako Konference tvoří spíš menší koruny. Jak už bylo psáno, velmi záleží na půdě a poloze. U nás, v chladnější lokalitě je kdoule jako podnož prakticky nepoužitelná a Williamsova i na semenáči je relativně malý strom. Nástup do plodnosti je mimořádně rychlý - v podstatě hned po výsadbě. To taková Clappova či Solanka, ty si dávají na čas.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 34.2 (?), 11.3.2018 20:24

mám hrušen Nojabrskaja-5 let a už měla 2 krát cca 7 obrovských hrušek.chut dobrá

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 95.201 (?), 25.3.2018 8:24

No ja by som Williamsovú na podp. Dula nikdy nekupoval, musel by ste to hnojiť a aj tak neviem, neviem, podľa mňa niektoré odrody na tomto podpníku vôbec nemajú čo robiť. Konferencia by tiež nemusela mať tento podpník. Vo vašej polohe sa všák dajú pestovať na podpníku dula v pohode chutnejšie odrody než je Konferencia a ešte k tomu dobré opelovače, ak zoženiete na Duly štepené, tak vám radšej z jesenných odporúčim Chrnieusku, Avranšskú, Hardyho, dve posledné inak ešte aj do vyšších polôh môžu ísť, takže u Vás to bude veľmi spolahlivé. Tá Williams vám extra veľkú korunu na podp. plánka asi nespraví, maximálne zo začiatku 4- 5 r. bude bujne rásť. Ak by sa vám podarilo zohnáť Boscovú, ale z medzištepením Boscovú na Dule ale musí byť, s dobrou starostlivosťov o ňu by ste takto asi hruškovú súťaž vyhrál. Je to odroda náročnejšia aj na klímu podobne ako Williamsová ale pri súčasnej kl. zmene je 300 m. n. m. v str. Eu. stále teplá zóna.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika