Děkanka robertova



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?) 
15.11.2017 9:43

Děkanku Robertovu a Generala Leclerc jsem si nechal poslat. Buď to by Ostroh nebo Strážnice. Rostou normálně, ale hlavně už takto malá Děkanka měla poměrně dost plodů, což překvapilo, protože se uvádí nižší plodnost. Plody byly i nakonec méně poškozené škůdci a ptactvem, než u Generála, kde jsem musel sáčkovat. Chuť je sladce navinulá, jemně kořenitá. V tuto dobu konec konzumní zralosti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
host - 184.133 (?), 15.11.2017 11:14

Pane Petře, také jsem jí narouboval. Píšou, že je méně plodná, ale díky tomu, že je hůře opylitelná. Asi jste jí dodal do okolí α samce. Ta moje bude mít v sousedství Kozačkui Štuttgartskou a nějaké asijské, nejspíše dostane do sousedství i Dielovu, zelenou, hrbolatou dobrotu. A zaplodí-li, budu ze všech sbírat semínka a hledat jestli nebude v potomstvu odolná rzi a chutí do evropských.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 15.11.2017 11:40

Z těch uvedených opylovačů v atlasu mám poblíž jen Willimsovu červenou. Těsně vedle je General Leclerk, ale jelikož pochází ze semene Děkanky, tak nevím, jak je to se vzájemným opylením. Možná, že ten "hřebíček na hlavičku" bude právě ta Williamsova. Další vhodní opylovači jsou údajně Avranšská, Boscova, Clappova, Červencová, Drouardova, Hardyho, Charneuská a Mechelenská.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 47.253 (?), 15.11.2017 16:03

Já vzdal jakékoliv pěstování děkanky Robertovy už předem, když mi kamarád, velký milovník a znalec hrušek řekl, že se jí zbavil po letech trápení v údolí Berounky, v 230m.n.m.

Ať počítám jak počítám, podhůří 380.m.n.m. nebude lepší...

Jinak, letos mě svou chutí dostala do kolen Koporečka. Luxus. Jemná, silně aromatická. Třída.

Mittwoch

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 15.11.2017 16:18

Jinak, letos mě svou chutí dostala do kolen Koporečka. Luxus. Jemná, silně aromatická. Třída.

Tak to je změna přístupu, zřejmě zapracoval inženýr. smiley Doufám, že se to obrátí i u Salisbury. Děkanka Robertova mně zatím jako trápení nepřipadá. Na to, že plody byly utržené místo v polovině řijna, v polovině září (stopka lehce povolila), tak to byl taky luxus. Plodů dost, vyrovnané velikosti, oproti Generálovi, který byl "každý pes jiná ves" a bez většího poškození škůdci. Problém u podzimních hrušek je krátká skladovatelnost. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 189.156 (?), 16.11.2017 22:55

Koporečka přitom letos nedosáhla takové kvality na jakou jsem u ní zvyklý. Asi následkem propršeného podzimu mnohé plody neměly tak silné muškatelkovité aroma jako jindy. Ovšem plody ve Středohoří krásné, velké a téměř bez strupů. Inzerovaná extrémní citlivost na strupovitost se jaksi neprojevuje a nejen tento rok..

                            Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 189.156 (?), 17.11.2017 8:54

Název je od vesnice Koporeč, kde byla tato odrůda někdy v 18. století objevena. Podobně jako Solanka v Solanech...

           Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6460) - 9.135 (?), 17.11.2017 10:12

Kdysi dávno jsme kdesi v Polabí u nějakého domorodého prodejce okukovali hrušky a on jim říkal "Koprčky".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 189.156 (?), 17.11.2017 17:05

Ale ano, stále se jedná o Koporečku. Jakožto kultovní odrůda má mnoho synonym.  V Německu je třeba nazávána Lieglova máslovka, tedy abych byl přesný Liegles butterbirne...

                              Ing.Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 148.186 (?), 17.11.2017 20:36

On ten název "Koprčka", odvozený od Koporečky, se vžil pro jakoukoliv hodně tvrdou zelenou hrušku (alespoň tady). Koporeček je tu v okolí zatím stále hodně - je to nejpočetnější zdejší odrůda a někde se vysazují i mladé stromky. V Koporči měli v plánu "místní" odrůdu opět vysázet ve větším počtu, ale zloděj odcizil sazenice - viz. článek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika