Ryzec pravý



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
               
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 168.103 (?) 
23.7.2017 10:32

tak třeba ryzec syrovinka je k mání také od července a opravdu už se dá místy najít.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
            
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.135 (?), 23.7.2017 10:03

Smrkový je teda nepravý? Jak se to rozliší, je to v praxi možné?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 52.72 (?), 23.7.2017 10:10

nakonec to tam musel dat syn, me to nešlo, a asi napsal hloupost a ryzec pravý to není?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 182.227 (?), 23.7.2017 10:28

Na první fotce je vidět suché větvičky smrku. Bude to tedy ryzec smrkový. Už jsem psal, je celkem dobrý taky. Může být jemně nahořklý, ale to zas tak nevadí. Osolený, na plech do trouby, můžete přidat jen velmi malinko vody, protože smrkový bývá sušší, na 170 a až se voda vysmaží, vypaří, je hotový.  Ryzec na klasickou smaženici, to mě nejde. P

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 52.72 (?), 23.7.2017 10:34

Ano, rostou ve smrkové mladine cca 15 let staré, loni se dali sekat kosou a nam se nezdaly nahořklé, teda na kmíne na pánvi.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 168.103 (?), 23.7.2017 10:21

Z literatury Velký atlas hub: Ryzec smrkový-podobný ryzci pravému, ale s delším třeněm, nevýrazně pásovaným(především na okraji) nebo nepásovaným, červenooranžovým, ve stáří a po poranění výrazně zelenajícím kloboukem, okrově oranžovými zelenajícími lupeny a dužninou a oranžově červeným mlékem, které se po chvíli zbarvuje vínově červeně. Roste pouze pod smrky. Takže: je podobný pravému, a pro rozlišování v praxi pro houbaře není důvod. Ryzec pravý, smrkový i lososový mají stejný jednoznačně rozpoznatelný znak- oranžové mléko, jsou jedlé a rostou ve stejnou dobu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 182.227 (?), 23.7.2017 10:56

Růst ryzce smrkového a borového se překrývá, ale smrkový začíná růst o hodně dřív než roste borový, nebo tedy zaužívaný název pravý.

Ryzec syrovinka je taktéž výborný. Škoda, že najdu tak pár plodnic. Rostou jednotlivě, ještě jsem je nenašel v nějakých shlucích. Jinak, co roní mléko je ryzec a není zde žádný nebezpečně jedovatý druh. Jako u holubinek. Jen velmi lehce jedovaté nebo spíše nejedlé. P

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 52.72 (?), 23.7.2017 10:59

Takže myslíte že to co jsem vyfotil je ryzec smrkový?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 168.103 (?), 23.7.2017 11:13

S největší pravděpodobností ano. Rozhodně na prvním snímku. Ale jak jsem psal, rozhodujícím poznávacím znakem je ronění oranžového mléka na řezu

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 23.7.2017 11:32

1. Rozlišovat ryzec pravý, smrkový, lososový,  atd.moc dobře nejde, jsou si podobné, vechny roní oranžové mléko, skoro stejně chutnají a rostou ve stejnou dobu. 
2. Pravda, smrtelné otravy z ryzců asi nejsou, i tak se hodí jedlé druhy, které sbíráme, dobře znát.
3. Ryzce se dají sušit docela dobře. Když bylo hub hodně, sušil jsem každý druh houby zvlášť - ochuceným pokrmům dávaly tak rozmanité chutě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika