Přidání vápníku k jabloním



tomast - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (572) - 18.32 (?)
1.5.2012 18:47

Před lety jsem za 0 Kč sehnal ze školní laboratoře vyřazenou láhev chloridu vápenatého, který používám dodnes.

Je to rozpustná sloučenina vápníku, používám koncentrace 0,5-1%, tj 5 až 10 gramů na litr vody. Uvedená koncentrace spolehlivě zastaví projevy hořké pihovitosti na odrůdě Šampion.

Nikdy jsem (z časových důvodů) nezvládl více jak 2 postřiky za sezonu (konec června - červenec).

A na závěr: empiricky jsem měl možnost přesvědčit se, že hořká pihovitost není výhradně chorobou mladých jabloní, aplikuji je u stromů, které jsou již za zenitem, ve věku kolem 20 let.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
                     
host - 192.79 (?), 13.6.2013 21:49

Pane Tomast, po delší době jsem si přečetl vaš názor na hnojení vápnem. Podle literatury vápnění je pro udržení pH půdy. Pro likvidaci hořké pihovatostí je nutno hnojit na list. Těch hnojiv je hodně. Plně s vámi souhlasím.     Vladislav

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 220.182 (?), 30.4.2012 22:49

Proti hořké pihovitosti se náchylné odrůdy stříkají od začátku července po 14ti dnech přípravky Kalkosol 25 nebo Kalkosan.          Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Falcon - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (66) - 216.2 (?), 1.5.2012 9:22

Díky moc koupím a na začátku července začnu, bude tam napsáno dávkování na postřik? a ten postřik lze použit obyčejným postřikovačem za 500,-? stříká dobře ale jestli to není moc, na postřik tak silným hnojivem, nepoznám to právě.

A když tedy budu teď přihnojovat tímto na plod a list tak můžu ještě na podzim nasypat něco málo ke stromům nebo by to už bylo na strom moc?

Děkuji všem moc za vaše rady.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 220.182 (?), 1.5.2012 12:32

Dávkování je tam uvedeno, postřikovač normální, stříká se pouze do doby sklizně. Pokud byste chtěl dodat vápník do půdy, je dobré na podzim půdu posypat mletým dolomitickým vápencem.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
tomast - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (572) - 18.32 (?), 1.5.2012 18:47

Před lety jsem za 0 Kč sehnal ze školní laboratoře vyřazenou láhev chloridu vápenatého, který používám dodnes.

Je to rozpustná sloučenina vápníku, používám koncentrace 0,5-1%, tj 5 až 10 gramů na litr vody. Uvedená koncentrace spolehlivě zastaví projevy hořké pihovitosti na odrůdě Šampion.

Nikdy jsem (z časových důvodů) nezvládl více jak 2 postřiky za sezonu (konec června - červenec).

A na závěr: empiricky jsem měl možnost přesvědčit se, že hořká pihovitost není výhradně chorobou mladých jabloní, aplikuji je u stromů, které jsou již za zenitem, ve věku kolem 20 let.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Falcon - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (66) - 216.2 (?), 2.5.2012 0:10

Zkusím něco sehnat a v červencu začnu, mám to skoro na všech jabloních kromě letních odrůd, některé stromy mají taky už kolem 20 let...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 79.123 (?), 19.1.2013 7:14

přípravek je drahý a stejnou službu udělá 1% roztok ledku přímo na plody. Mám to vyzkoušené.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Ventilátor na krbová kamna12.4.2024
Motorova pila stihl 02812.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika