Kterak co nejefektivneji zkompostovat vetsi mnozstvi travy



host - 22.251 (?)
9.5.2013 22:37

Taky jsem to sypal na hromadu, postupně celý rok. Sypal jsem na to vápno, písek i trochu hlíny. Tráva byla delší a usušená nebo zavadlá. Byla to slušně vysoká hromada. Další rok na jaře jsem se do toho podíval. Byla to slehlá hromada 1 m vysoká a 4m2 velká hromada sena špatné kvality. Na povrchu se udělala "krusta" slupka. Jen v několika místech, kde se udělaly kapsy s větším množstvím hlíny a písku bylo něco kompostu. Zbytek byl suchý, nerozložený. Asi by to chtělo hodně prosypat, opakovaně vlhčit a překopat. Více práce než u normálního kompostu, který dělám. V objemu m3 trávy kterou mám to je neřešitelné. Tak to vozím ve velkých pytlech do lesa mezi stromy. Ale je to škoda takového množství organické hmoty a živin. Poraďte.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 24.5.2017 13:26

Není to jedno.  Oproti hromadě větví je hromádka štěpky asi 10x menší a o dost líp vypadá. Já tedy štěpkuju průběžně, takřka po celý rok. Průklest jabloní v předjaří, slivoně řežu v květu, broskvoně po odkvětu (v podstatě nyní), pak Šittův řez, letní řez, po sklizni rybízy, angrešty, maliny  . Později už tráva moc neroste 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 247.50 (?), 9.5.2013 12:55

Pokud se toho chcete zbavit co nejrychleji, tak prý je dobré si opatřit starou pneumatiku, pokud možno co největší, tu podpálit a tu trávu pak házet na to. Vedlejším efektem je, že zaženete i komáry v širokém okolí.

Jinak stačí tu trávu házet na hromadu, klidně i dva metry vysokou. drukým až čtvrtým rokem tam budete mít kvalitní kompost ať už by ta tráva správně tlela či nesprávně hnila. A to i bez zásahu lidské ruky do procesu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
jirilan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (802) - 79.130 (?), 9.5.2013 17:07

Klidně sypejte na hromadu, občas po ní proběhněte a za rok máte kompost k přeházení. Když posekám zahradu mám kompost jako střechu. Za týden je třetinový a... Hlavně se s tím netrapte. Příroda je mocná čarodějka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 22.251 (?), 9.5.2013 22:37

Taky jsem to sypal na hromadu, postupně celý rok. Sypal jsem na to vápno, písek i trochu hlíny. Tráva byla delší a usušená nebo zavadlá. Byla to slušně vysoká hromada. Další rok na jaře jsem se do toho podíval. Byla to slehlá hromada 1 m vysoká a 4m2 velká hromada sena špatné kvality. Na povrchu se udělala "krusta" slupka. Jen v několika místech, kde se udělaly kapsy s větším množstvím hlíny a písku bylo něco kompostu. Zbytek byl suchý, nerozložený. Asi by to chtělo hodně prosypat, opakovaně vlhčit a překopat. Více práce než u normálního kompostu, který dělám. V objemu m3 trávy kterou mám to je neřešitelné. Tak to vozím ve velkých pytlech do lesa mezi stromy. Ale je to škoda takového množství organické hmoty a živin. Poraďte.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 224.34 (?), 9.5.2013 22:58

miesajte cerstvo posekanu s ususenou. Kompost nie je dobry ak pouzijete len suchu, alebo len cerstvu travu. Z travy ziskate kompost najrychlejsie, lebo ma dost dusika. Ak by sa niekto pytal, ze ma hromadu povedzme 100 m3 kostok z manga a ako ich rychle skompostovat, tak by som pochopil, ze to moze byt problem... ale trava, no problem!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
tatnda - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1196) - 167.132 (?), 10.5.2013 0:01

ono záleží jestli je to kosou nebo sekačkou, kosou to trvá déle ale sekačkou je to hned.Dávám to po částech něco do kompostu něco kolem záhonu, abych zahlušil plevel kolem záhonu a jeho prorůstání do záhonu, na podzim to přihrabu a zaryji.Kompost prohodím zeminou, hnojem a na rok není po trávě skoro památky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
jirilan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (802) - 79.130 (?), 10.5.2013 7:59

Kompost z trávy je třeba občas prolít vodou. Mám kompost 2,5x2,5m, začínám listím z celé zahrady sycené alejí jasanů od západu, ušlapaná výška asi 50cm, pak dávám to co na jaře vyhrabu na záhonech - veškerý plevel, zrušené jahody..., pak trávu z celé zahrady velikosti 22 arů. Bez prolévání by listí jenom nasucho teřelo, stejně tak tráva. V zimě přehodím hromadu do vedlejší uprázdněné kóje, kde kompost dozraje k použití v další sezoně. Na druhé hromadě pěstuji Hokaido, nebo okurky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 9.2 (?), 9.5.2013 19:45

Nebo taky nemusíte vůbec dělat hromadu, ale dát trávu v tenké vrstvě přímo tam, kde chcete pohnojit - pod stromy, keře, vysoké trvalky, všude, kde to nebude vadit esteticky. Hanča

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 175.130 (?), 9.5.2013 21:56

Dobrý večer. Tráva, toť surovina k nezaplacení!  Nakosenou trávou můžete vytápět sklení a pařeniště. Já mám zahradu 5 000 m2 a nevyhodím ani stéblo. Na fotkách je řešení. První rok čerstvou trávu dávám do dlouhých řádků a v přístím roku do toho sázím brambory. Po sklizení brambor, skoro již kompost našlapu do budoucích záhonků. Dalším rokem v záhonech začínám s cibulí a česnekem. Dopním krtincem a 20% písku. Dalším rokem záhon přikryji   fólií a sází se jahody.  Zdeněk  


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 175.130 (?), 9.5.2013 21:59

Další snímek.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika