Jak škodí dusíkaté vápno?



Frenkys - (9) - 84.252 (?)
9.3.2020 23:52
Jak to prosím myslíte s tou desinfekci? Děkuji
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 125.133 (?), 10.11.2018 20:13, zobrazeno: 16718x

chtěla bych dezinfikovat skleník - tedy půdu a to dusíkaatým vápnem, ale mám ve sklenílku vinnou révu a tak nevím, jestli to můžu, když jsem četla, že po posypání dusíkatkým vápnem se má sklenílk na nějakou dobu uzavřít a pak zas větrat - nevím proč větrat a jak to může ublílžit té révě, děkuji, Veruna

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 223.242 (?), 11.11.2018 12:02

Po opadu listí révu dusíkatým vápnem nepoškodíte. Spíše jde o to, že aplikace DV na povrch je neúčinná. Je potřeba postupovat tak, že při rytí půdy ve skleníku vyhloubíte první brázdu, nasypete do ní příslušný díl DV a půdou z hloubení druhé brázdy zaklopíte. Další díl do další brázdy atd. Čím hlouběji jsou granulky DV, tím lépe. Když takto postupně zryjete celý skleník, povrch mírně utužíte (např poplácáním lopatou naplacato). a zalijete. Poté pokryjete půdu folií a folii zatížíte. Až vlhkost rozloží DV na kyanidovou a vápenou složku, tak folie zabrání odvětrání kyanidu a prodlouží jeho co nejdelší desinfekční působení v půdě. Na nadzemní desinfekci je DV neúčinné a je lepší vysíření (i vysíření réva v klidu snese, roztoči v její borce ale ne). Folii ze záhonku můžete sejmout už po 14 dnech, ale nic se nestane, pokud ji ponecháte do jara. Jediné čemu by bránila je promrznutí půdy ve skleníku (to má také jistý sanitární účinek v letech, kdy nepoužíváte DV).

Při použití DV "omylem" na záhonek, kde nutně ihned potřebujete něco sázet je možná "neutralizace" pomocí zálivky zelenou skalicí. Pokud se tedy bojít, že by se výpary kyanidu příliš přiblížily kořenům révy, pak můžete kořenovou zónu réví prolít 5%ním roztokem zelené skalice.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 100.59 (?), 11.11.2018 17:29

Díky za poučení, já jsem aplikoval dosud DV na povrch, zalil a zakryl. Myslel jsem, že prioritně desinfikuji povrch půdy, kde ulpěly výtrusy a spory hub a semena plevelů. Předpokládal jsem, že částečně se zálivkou rozpustí a prosákne horních pár cm půdy. Je tedy lepší zarýt nebo překopat motykou a kyanid lépe prostoupí celou vrstvu zryté půdy? Za jak dlouho pak mohu sázet (například česnek)? Předpokládám, že DV neaplikovat na půdu určenou pro vápnostřežnou vegetaci (např. jahody)?

A ještě jedna otázka - DV doporučují na kompost k urychlení rozkladu - logicky bych však předpokládal opak, že kyanid zlikviduje i potřebné bakterie, které způsobují rozklad organické hmoty?!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 125.133 (?), 11.11.2018 19:31

opravdu moc děkuji za vysvětlení, nikde jsem nenašla postup při použití DV a jsem ráda, že jste mi to vysvětlil, rovněž oceňuji poučení o užití síry ve skleníku,  protože jsem koupila sirné knoty, ale nepoužila je ve skleníku právě proto, že tam mám vinnou révu. a ještě jeden dotaz bych měla - každoročně koncem léta vyseju na zeleninový záhon zelené hnojení a poté ho zaryji. asi po měsíci jsem políčko posypala vápnitým dolomitem, protože mám hodně kyselou půdu. vzápětí jsem se někde dočetla, že se to nemá či nesmí, opět nevím proč - co se stane? moc děkuji za užitečné rady, Veruna

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 223.242 (?), 12.11.2018 1:15

... ještě jsem zapoměl, že zasířením trpí i přezimující padlí...

Nemám rád nějaká doporučení typu "nesmí". Ono se to může, ale má to zpravidla ten nebo ten negativní dopad. Příliš časné vápnění po zarytí zeleného hnojení může zpomalit jeho rozklad a tak je lepší vápnit až na poslední sníh. Pokud vápníte půdu čerstvě vyhnojenou statkovými hnojivy, tak si zablokujete dostupný fosfor do zásobní formy. Víte, ale některé zásahy jsou jen na základě obecných zásad a bez rozboru půdy nikdy není jasné, jak velkou chybu děláte. Pokud například máte pH 5 a posunete jen na 6 je to jako by jste žádnou chybu neudělala. Pokud nechcete dělat stále nějaké rozbory, je dobré se naučit poznávat symptomy nedostatků/nadbytků na signálních rostlinách. Oni totiž třeba plevely změní skladbu podle toho, který prvek chybí/přebývá a podle toho, jaké má půda pH.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 125.133 (?), 12.11.2018 19:50

děkuji i za toto vysvětlení, tak to jste mě uklidnil, to se zas tak nic hrozného nestane. a pokud bych se ještě mohla zeptat - co můžu udělat proti padlí, já stříkám preventivně střídavě Discus a Kumulus tak po dvou týdnech do srpna, ale zdá se, že to nestačí, hlavně mám napadené rajčata, phloxy, hvězdnice, surfinky. děkuji Veruna

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Frenkys - (9) - 84.252 (?), 8.3.2020 22:24
Na podzim jsme koupili dům, kde je i několik let nevyužívaný skleník. Na podzim sem jej řádně zryl a dal granulovaný koňský hnůj, v průběhu "zimy" jsem skleník pravidelně zaléval. Chci se zeptat jestli má cenu dát dusíkaté vápno teď nebo až na podzim? Chci totiž už rozesadit vlastní salát, děkuji za názor
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 67.249 (?), 9.3.2020 7:29

Dobrý den. Dusikaté vápno aplikovat min. 3 týdny před výsadbou.Taky čekám ještě týden aplikoval jsem 24.2

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 154.24 (?), 9.3.2020 20:47

Pokud byl skleník nevyužívaný, je to jako by jste dodržel střídání plodin a tudíž po úhoru není dusíkaté vápno třeba.
Pokud chcete nějakou "desinfekci", nasijte mezi salát ředkvičky.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Frenkys - (9) - 84.252 (?), 9.3.2020 23:52
Jak to prosím myslíte s tou desinfekci? Děkuji
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika