hašené staré vápno... co s ním



tomast - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (572) - 228.179 (?)
14.7.2008 14:21

Pokud jste si jist, že je to opravdu vápno, CaO (tedy nehašené vápno) to po letech nebude. CaO váže vodu i reaguje s kyselinami (tedy i vzdušným kysličníkem uhličitým). Běžne se mi stává, že i pečlivě a v suchu skladovaný pytel se mi druhým rokem roztrhne, jak vápno bere vodu ze vzduchu.

V žádném případě nevyhazovat! -  i hrudky lze rozsekat nadrobno a použít třeba na podzim na povápnění trávníku.  

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Martin7654321 - (2) - 111.171 (?), 14.7.2008 11:09, zobrazeno: 26434x

Dobrý den. Prosím o radu - našel jsem v garáži baráku co jsme koupili pytle se stvrdlým hašeným (bohužel zda je hašené to nevím jistě) vápnem - můžu ho nějak použít na zahradě (do kompostu?) nebo mám zakopat či vyvézt na skládku. Děkuji. Martin Karas.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
tomast - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (572) - 228.179 (?), 14.7.2008 14:21

Pokud jste si jist, že je to opravdu vápno, CaO (tedy nehašené vápno) to po letech nebude. CaO váže vodu i reaguje s kyselinami (tedy i vzdušným kysličníkem uhličitým). Běžne se mi stává, že i pečlivě a v suchu skladovaný pytel se mi druhým rokem roztrhne, jak vápno bere vodu ze vzduchu.

V žádném případě nevyhazovat! -  i hrudky lze rozsekat nadrobno a použít třeba na podzim na povápnění trávníku.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Martin7654321 - (2) - 111.171 (?), 14.7.2008 15:46

Děkuji za info... no nevím, jak to zjistit, ale je toho si 6 pytlů a laickýma očima bych odhadoval, že vápno... Tak to udělám... té trávě to pomůže jak? Máme na té staré zahradě spoustu kopřiva a vytrhávání je zatím bezvýsledné... - nepomůže vápno proti nim či naopak může jim vyhovovat?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 166.45 (?), 14.7.2008 16:39

Mám půl plechového sudu starého vápna. Je už tak tvrdé, že ředění vodou nepomáhá. Nemá někdo zkušenost nebo nápad, jak jej "rozředit"? A po eventuálním zásahu, lze jej použít v zahradě? Díky.    I.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 77.39 (?), 14.7.2008 17:58

Staré ztvrdlé vápno již není prachovým vápnem CaO, ani vyhašeným vzdušnou vlhkostí    Ca(OH)2  nýbrž v podstatě vápencem - uhličitanem CaCO3 vytvrzeným vlivem vzdušného oxidu uhličitého. Je v podstatě jedno, jestli původně šlo o čisté prachové vápno nebo o vápenný hydrát. Pokud nemáte v zahradě převápněnou půdu nebo příliš vysoké pH (což bývá u nás málokde), lze takové staré vápno dobře využít. Rozpustit by šlo v kyselině, ale to není třeba, rozdrcené poslouží stejně dobře, ba lépe.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 1.251 (?), 15.7.2008 1:46

Pálené vápno stárnutím netvrdne. Pokud jsou pytle s ním ztvrdlé, nebude to vápno. Bude to nejspíš cement, možná hydraulické vápno. Jak se hodí na zahrádku, nevím.  Staré hašené vápno ztvrdlé v nějaké nádobě se na zahrádku hodí velice dobře. Dá se rozdělat třeba na zednickém sítu na drobné kousky a ty je nejlepší na podzim po shrabání listí rozházet na zahradě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 76.122 (?), 15.7.2008 10:48
Pálené vápno se změní v normální.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 15.7.2008 15:57

Normální vápno není úplně jasný termín. Pálené kusové, prachové, hydrát, hašené, zvětralé...
  Rozprášíte-li po zahradě pálené prachové vápno - dělám to každý 3. rok - tak do měsíce v místech, kam spadla drobná hromádka prášku, najdete podstatně větší hrudku zvětralého vápna poměrně tvrdou, lze ji ovšem rozdrobit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 1.251 (?), 22.10.2008 13:42

Ztvrdlé hašené vápno - vezme se síto s oky tak 4 milimetry, třeba starý děrovaný plech, a vápno se přes něho propasíruje a drť rozháže po zahradě. Potom by to ještě mohl být ztvrdlý sádrovec, tam si myslím, že by se to mohlo udělat stejně. Pak je cement, tam je otázka. Tuhnutím cementu vzniká křemičitan vápenatý a hlinitan vápenatý.  Hlinitan by mohl v kyselé půdě dělat problémy  - mohl by se z něho vymývat hliník. Obecně by ale cement na zahradě neměl vadit, spíše by starý cement mohl i zlepšovat mírně půdu. Hydraulické vápno je něco mezi cementem a vápnem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika