Tomel - sklizeň



Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.10 (?)
16.11.2019 12:03
... a ešte jedna fotka z tohtoročnej úrody. Zdá sa, že môj strom kaki má zrejme zmysel pre humor...😃. IH

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 30.232 (?), 10.11.2019 5:39, zobrazeno: 7741x

Takto vypadají poslední plody tomelu po opadu listí na mé bývalé zahradě. Plody jsou konečně jedlé. Přesto nedosahují tak lahodné chuti jako španělské plody prodávané v supermarketech. Stromek jsem před několika lety naočkoval a vysadil na velmi kryté místo, kde pěkně roste a plodí.

Tomel - plody 9.11.2019
Tomel - plody 9.11.2019
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Eva T. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (734) - 78.120 (?), 10.11.2019 6:46

Rojo Brilante som odtrhla tento týždeň a 1 plod sme ochutnali. hoci bol už celkom zrelý, celé ústa mi stŕpli napriek jeho sladkosti, nedojedený plod som dala teda na 1 deň do mrazáku, zvieravá chuť temer zmizla, ale aj tak sme sklamaní z jeho chuti, druhý plod nechávame ešte uležať, ale nemáme radi, keď je už dužina nekonzistentná a musí sa jesť lyžicou. V marketoch mávajú teraz už plody, ktoré sú chutné ešte chrumkavé. Poradí niekto takúto odrodu aj do záhrady u nás?

     Eva T. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
seky - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (153) - 121.128 (?), 10.11.2019 9:53
Jiro mám, zatím jsem neochutnala. Pozděj dát vědět.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 13.11.2019 17:51

Myslím, že cesta nevede k hledání nejvhodnějších odrůd. Musíme se spíše naučit jist to, co jsme schopni dopěstovat. Vegetační období neprodloužíme. Moje plody tomelu, které byly silně podtržené, během 14 dní v ledničce při +5st. zcela zesládly, zcela ztratily trpkost a vybarvily se. Jsou však měkké. Stejně tak plody, které jsou jen mírně nedozrálé, ztratí v mrazáku trpkost za několik hodin, ale jsou pak velmi měkké. Chutné a křupavé plody vypěstované v ČR asi nemá nikdo z nás.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.34 (?), 10.11.2019 12:59
Ja mám ešte hurmikaki na strome, dokonca ešte neopadali ani listy (foto). Pravdepodobne je to odroda Tipo (to ale len odhadujem). Je osožné, ak plody ešte pred obratím prejdú miernymi mrazmi. Dozrejú do konzumnej zrelosti (teda stratia trpkosť) ale aj bez toho. My ich konzumujeme keď mierne zmäknú a dajú sa už jesť lyžičkou, ale nemajú ešte rozbredlú gélovú konzistenciu. Dozrievanie sa dá urýchliť vložením plodov do polyetylénového sáčku spolu s dozretými jablkami. IH



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Eva T. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (734) - 78.120 (?), 10.11.2019 15:45

Pán Ivan, máte krásnu úrodu, tieto 2 naše plody Rojo Brilante však boli mierne oranžové už koncom augusta, keď sme ich kupovali v kontajnerovanej podobe na Agrokomplexe.(viď obr zo začiatku októbra) Listy majú opadané temer 3 týždne a jeden začínal už mäknúť- aj tak sa nedal vôbec jesť. Smola je to, že dcéra ako hlavný konzument ich má rada, dokiaľ sa dajú šúpať ako jablko a sú aspoň trocha chrumkavé, tvrdé- teda nie ešte mäkké. V obchodoch je v posledných rokoch bežne takéto odrody dostať. Len neviem, či aj u nás sa dajú dopestovať nejaké takéto druhy.  Som zvedavá na hodnotenie Jira, či sa dá jesť po odtrhnutí zo stromu a ešte tvrdé. Dík za rady.

  Eva T

Rojo Brilante
Rojo Brilante

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
seky - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (153) - 121.128 (?), 15.11.2019 18:22

Paní Evo, mám pro Vás dobrou zprávu, plody tomelu Jiro nejsou opravdu trpké a dají se jíst tvrdé, prakticky ihned po odtržení. Utrhla jsem první ze svých 4 plodů a nechala na parapetu jeden den, aby získal pokojovou teplotu. Dnes jsme ochutnali a i když měl hezkou oranžovou barvu, nebyl moc sladký. Ostatní plody nechávám stále na stromku.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Eva T. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (734) - 78.120 (?), 16.11.2019 7:03

Dík za správu, máte aj ďalší s ňou tie isté skúsenosti? Na jar by som sa poobzerala po tejto odrode.  Myslím, že je aj mrazuodolnejšia. Moja chyba, nemala som sa dať nalákať na výstave na pekný stromček v kontajneri s veľkými plodmi bez preštudovania jeho vlastností.

Eva T

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.10 (?), 16.11.2019 11:32
Diospyros kaki (Ebenovník rajčiakonosný) - plody som obral dnes (foto). Keď som pred vyše 10- mi rokmi zasadil 2 stromčeky tohto pre nás exotického ovocia, niektorí kolegovia-záhradkári si ťukali na čelo. Ich kuvičie predpovede sa vyplnili pred 3 rokmi, keď počas krutej zimy vymrzol jeden strom úplne a druhý bol už jednou nohou v hrobe. Po radikálnom zrezaní konárov na pahýle ale nanovo obrazil a teraz sa za záchranu odmenil takouto úrodou. Takže ide to aj v našich končinách, otázkou je, kedy sa príroda zasa raz rozhodne dať za pravdu 'kuvikom' (pre českých kolegov: kuvik = sýček). IH








Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.10 (?), 16.11.2019 12:03
... a ešte jedna fotka z tohtoročnej úrody. Zdá sa, že môj strom kaki má zrejme zmysel pre humor...😃. IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika