mandlovník



host - 196.170 (?)
21.8.2007 11:43
Pokud jste byl někdy na jihu Evropy, například v Chorvatsku, tak jste mohl vidět velkoplodé mandloně. Jejich plody jsou zhruba 3 x větší než u nás pěstovaných odrůd a jejich odolnost vůči mrazu je mnohem nižší. Takže nesmysl je to, co píšete Vy :)))
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                  
host - 58.70 (?), 30.1.2007 12:13

Dobrý den,

žiji sice na Vysočině, ale vlastním "pokusnou" zahradu nedaleko Mikulova a chtěl bych vysadit i několik mandloní.  Ale jak jsem napsal je to pokusná zahrada a rád bych získal několik různých odrůd nebo ještě lépe něco z pokusného šlechtění někoho jako je výše zmiňovaný pán. Bohužel se mi nepodařilo na něj, či někoho podobného získat přesnější kontakt. Pokud by někdo věděl a mohl sdělit - předem děkuji.  Naprostá diskrétnost je samozřejmostí.  Rozhodně nehodlám nikoho obtěžovat.
Děkuji za koždou informaci.

Mirek Hošek
jamiho@seznam.cz 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 143.210 (?), 9.6.2007 19:25

Přátelé mandloní, mandloň je mnohme odolnější mrazu ve dřevě než příbuzná broskev. Také má tvrdší dřevo a kompaktnější habitus.

Nevím však jak na tom jsou mandloně Italských odrůd, ale je to pořád mandloň.

To co tady zmiňujete o velkoplodých mandloních je nesmysl, ještě jsem neviděl maloplodé.

U nás je pravda, že existují odrůdy a dokonce výsadby na Hustopečsku a dále v Lednici a v Želešicích.

S tou peckou to můžete zkusit, pokud je to ještě malé, tak není žádný problém ji chvilku pěstovat jako "nádobovou" rostlinu podobně jako např. Olivovník, kdy na zimu ji přenesete do chladna. Po otužení na podzim by jste mohli zkusit nechat přes zimu na trvalém stanovišti. Zálohovat si můžete rouby pro případ, že o strom příjdete. Pokud to neumíte, nic se neděje, najděte si nějakého dobrého odborníka. Jinak pamatujte, že se jedná o semenáč a kdoví jaké bude mít vlastnosti.

Juraj Kafka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 154.1 (?), 15.8.2007 17:01

Dobrý den.

Posím Vás pěstitelé mandlovníku nebyl by někdo ochoten poslat mi suché listí (mandlovníku). Popř. kde se dá nějaká rostlinka zakoupit? Moc děkuji

David   

můj mail davidkilli@volny.cz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 196.170 (?), 21.8.2007 11:43
Pokud jste byl někdy na jihu Evropy, například v Chorvatsku, tak jste mohl vidět velkoplodé mandloně. Jejich plody jsou zhruba 3 x větší než u nás pěstovaných odrůd a jejich odolnost vůči mrazu je mnohem nižší. Takže nesmysl je to, co píšete Vy :)))
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 168.20 (?), 18.9.2007 14:34

Dobrý den. Chtěl bych trochu přispět do tohoto velice zajímavého tématu. Nejsem žádný odborník a ani pěstitel. V podstatě začínám a Mandlovník bych si někdy rád pořídil.
Moje zkušenost je taková, že můj strýc má a nebo měl (dlouho jsem u něj nebyl) u domu na menší zahradě mandloň, která plodí chutné jádra. Nebudu zde zveřejňovat, kde přesně bydlí, ale je to blízké okolí Zlína. Jeden mandlovník byl opravdu vysoký asi něco přes 5 metrů a právě ten plodil. U strýce jsem později uviděl další 2 stromky, které měl zasazeny blízko toho velkého mandlovníku. Dříve mi sliboval, že až to bude větší, že mi ten jeden stromek dá, ale už jsem u něj dlouho nebyl a taky jsem dříve bydlel v panelovém domě. Pravděpodobně ho budu muset kontaktovat a zeptat se ho na určité podrobnosti, protože bych rád mandlovník na své zahradě taky měl.
Co se týká plodů, tak jsem narazil na jednoho prodejce (s certifikátem) ořechů dovezených z ciziny a opravdu musím říct, že velikosti co jsem viděl se hodně liší od velikostí mandlí v obchodech a u mého strýce. Bohužel velikost jádra nemohu porovnat, protože jsem ty mandle od prodejce nelouskal, ale u strýce byla velikost jader stejná, jako jsou vidět jádra v obchodech.

Snad jsem tím někomu trochu pomohl při rozhodování.

OH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 172.198 (?), 10.10.2007 16:43
Dobrý den, prosím o radu,jsem z Jižní Moravy a chci zasadit mandloň, máte nějaký dobrý typ na dobrou odrůdu mandloně a kolik je nejlépe zasadit stromů, aby dobře plodila. Díky za odpověď.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 233.164 (?), 16.10.2007 20:02
Vím, že v Židlochovicích pěstuje řada zahrádkářů mandlovníky, tak to zkuste tam.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 207.92 (?), 16.10.2007 20:25

Lidičky, buďte trochu Češi: to, na čem rostou mandle není mandlovník, ale MANDLOŇ. Prosím, přejmenujte název tématu.

Dlouholetá (desítky let) alej mandloní je na Mělníce u (nyní už uzavřené) silnice pod vinicí pod zámkem - pod vyhlídkou. Stromy plodí, ale jsou již dosti proschlé.

Tak ať se vám mandle na MANDLONÍCH urodí přeje Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
hauser - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (383) - 113.121 (?), 20.10.2007 16:46

Mandloň nádherně kvete brzo na jaře  jako první z ovovcných stromů a nevadí jí jarní mrazíky do -5st. ani sněžení v době květu. Vhodné je vysadit dva stromky kvůli opylení, třeba i stejné odrůdy ale lepší jsou odrůdy odlišné. Nejběžnější jsou Zora a Velkoplodá krajová synonymum Sultán. Jiné druhy jsem v nabídce neviděl. Ve zmíněné lokalitě Židlochovic mám v sadě léta několik stromů, ale spíš pro zaplnění volného místa než pro plody. Ve školkách po jižní Moravě určitě nějakou seženete, ale máte dost času,sází se na jaře.

Zdravím

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 116.7 (?), 7.11.2007 12:56
V Krakonošově zahradnictví v Kruhu u Jilemnice (Krkonoše) mají v nabídce mandloně, můžete se podívat na jejich web. Také ji chci zkusit pěstovat. Mnoho úspěchů, Helena
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?13.6.2024
Kouří do místnosti10.6.2024
Traverzy IPE5.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?1.6.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika