Jak natvarovat kiwi do podoby stromku?



Stanley_51 - (23) - 182.35 (?)
15.5.2009 9:48

Nahoře na konci podpěry musíte udělat příčné vzpěry (něco jako dráty na deštníku) a na ně nové výhony vyvazovat. Jinak korunu arguta sama neudrží.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 216.102 (?), 14.5.2009 23:38, zobrazeno: 7751x

Dostal jsem k narozeninam dve pomerne velike roslitny (cca 2m vysoke) kiwi - jednu samci a a jednu samici. Vybral jsem na zahrade slunne misto s vyhledem v podstate od vychodu na zapad, takze by tam mel byt dostatek slunecniho svitu. Problem je ten, ze jak jsou kytky uz pomerne vysoke, nevim co s nima (ke zdi je dat nemohu, zadnou volnou uz nemame a volna pergola take neni k dispozici). Jiste, dalo by se to vytvarovat na draty, ale radeji bych to vytvaroval do tvaru stromku, aby to bylo takove kultivovanejsi, jenomze nevim presne jak. Nasel jsem si na Internetu par fotek a jedine co tam bylo videt je kul, kde je uchycen kminek, ale jestli je na konci kulu nejaka konstrukce nebo uz tam nic neni videt nebylo. Takze co s tim? Do zeme dam cca 200cm kul, prichytim k nemu rostlinu a...? Treba v tom hledam priliz velkou vedu, ale proste mi neni jasne co s pomerne krehnou, navic bujne rostouci rostlinou... Zastrihnout ve vysce cca 2m, vystipat vyhonky a listy oz 0-1m a zbytek nechat a koncem leta odstrihat?

Treba na teto fotce http://www.kiwiland.cz/argutastromek.jpg je videt, ze je kul vysoky zhruba ty dva metry a koruna se tvori ve druhe polovine kulu. Jenom me zajima zda vyhony sami o sobe udrzi horizontalni tvar... Muze mi to nekdo blize objasnit? Mozna si budete tukat na celo, co tu opet vznasim za dotaz, ale nez se do neceho pustim, proste mam rad kdyz zvazim vsechny moznosti a vse si dukladne pripravim.

Diky, Michal

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Stanley_51 - (23) - 182.35 (?), 15.5.2009 9:48

Nahoře na konci podpěry musíte udělat příčné vzpěry (něco jako dráty na deštníku) a na ně nové výhony vyvazovat. Jinak korunu arguta sama neudrží.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
onry - (14) - 136.70 (?), 1.6.2009 15:55

Doporučuji někde v přírodě najít uschlý stromek 
(jabloň, listnáč)cca 3,5m- odřít kůru případně napustit luxolem a zakopat (ideál by byla betonová patka aby to pár let vydrželo) od země nechat argutě cca 3 výhony a do 1 metru jim pomoci vyvazováním pak už porostou sami.  Je to řešení tak na 10let pak musíte podpěru vyměnit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
VašekB - (38) - 166.20 (?), 1.6.2009 22:04

Asi to takto u kůlu půjde také pěstovat, já bych nahoře udělal ještě tvar do T, Rostlina když se nemá po čem šplhat, dělá vyhony ohnuté a připomínající deštník. To pěkně vypadá, ale musíte trochu počítat s občasným olámáním výhonů od větru. I to se mi stává, nezlomí se třeba v polovině ale vylomí se v místě kde vyrašil ze starého dřeva. Samce bych hodně usměrňoval řezem po odkvětu a nemusíte ho nechávat v nějaké ohromné velikosti. Výsadby ve volném prostoru mají mnohem větší plodnost než při nasazení u zdi,  tam je srážkový stín a Kiwi je mělce kořenící. Viná réva naopak u zdí dobře prosperuje, má dlouhé kořeny tak vodu a živiny si najde. VašekB.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika