Fíky



Stránky: 1,  2   
host - 18.58 (?) 
15.9.2023 14:07, zobrazeno: 2006x
Dobrý den, fíky nám nestihly dozrát a nemyslím, že letos už dozrají. Je lepší nechat je na keři nebo je na podzim otrhat? Díky moc.
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Biegler - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (210) - 81.144 (?), 15.9.2023 19:12
A jakou máte odrůdu, nebo je to vypěstováno ze semínek supermarketových? Já včera sasýpal díru po těžbě jílu s úmyslem tam fíkovník ze semínka, který mám vypěstovaný zasadit. Jsou problémy ze škůdci a plísněmi? V okolí Uherského Hradiště fíky dozrávají prý dobře. Biegler
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4477) - 25.216 (?), 15.9.2023 22:09

Já mám fíkovníky dva. Dotato a Ice Crystal. Dotato někdy dozraje, letos nejstarší plody už zrají. Ice Crystal zatím nikdy nedozrál, plody opadávají. V každém případě to je krásný okrasný keř. Ice Crystal má hodně střapaté listy. Mě se více líbí fíkovník s klasickými listy. Pokud fíkovník omrzne, tak vždy z kořenů zase vyraší. Roční přírůstky jsou klidně i dva metry. Na nich právě vyrůstají plody, které by mohly u nás na podzim dozrát, což se teď děje. Ale dozrají jen nejstarší plody a ten dvoumetrový výhon nestačí vyzrát a z velké části zmrzne. Je to z velké části bylinný výhon. Nezralé fíčky samozřejmě zmrznou také.  Na jaře při rašení vidíte, co máte zmrzlého ořezat. Na starém dřevě se tvoří jné fíčky, které mohou přezimovat i bez ochrany (bílá netkanka). Na jaře dokonce i rostou, ale vždy mně záhy opadaly. Takže sem tam fík dozraje, ale pro mě je to hlavně krásná exotická rostlina. Pokud zakoření, tak je to nezmar. Zmrzne, vyraší a roste před očima. Mám ho vedle cestičky na zahradu a každoročně ho musím několkrát krotit nůžkami na živý plot. Pozor na fotodermatózu!!! Celá rostlina, kromě zralých plodů, obsahuje látky, které při kontaktu s kůží a následným osluněním vyvololávají zánět kůže, puchýře, svědění... Nejhorší je mít mokrou nebo i spocenou kůži na rukou a šmrdlat rukama v keři. Mně se to stalo před několika lety. Chtěl jse dát fotku, ale asi jsem ji smazal. Takže raději rukavice a dlouhý rukáv. Dělají to furanokumariny, které jsou třeba v bolševníku nebo citrusech. Mí psi běžně drsné listy fíkovníků okusují, aby vyvrhli spolykané chlupy. Bez problému.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 81.144 (?), 16.9.2023 7:16
Někde jsem četl, že se z bolševníku dá vyrábět výluh na ochranu rostlin, možná by to šlo i z fíkovníku, ale je to už hodně dlouho, nevím jestli ten útržek z časopisu ještě najdu. Biegler
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1750) - 168.103 (?), 19.9.2023 11:08

je to tak, minulý rok mě shodou okolností potřísnilo mléko v ohybu předloktí a nepříjemně to pálilo. Zároveň to ale nešlo ničím smýt. Poučení pro příště. I z toho důvodu bych nedoporučoval předčasné olámání nedozrálých plodů, když po každém takto ulomeném plodu roní fíkovník mléko. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1750) - 168.103 (?), 19.9.2023 11:01

mám jich také plný keř a na podzim postupně opadají samy. Lepší je nechat opadat samovolně po ukončení vegetačního růstu. Rostou na letošním dřevě a pokud letošní dřevo bez úhony přežije zimu, nasadí na něm na jaře breba. Ta pak v srpnu dokáže uzrát. Letos jsem z ní měl asi 80 pěkných velkých fíků okolo 60g váhy. Walter

fíky breba
fíky breba

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1750) - 168.103 (?), 20.9.2023 9:03

nyní postupně dozrávají fíky 2. generace na fíkovníku pěstovaném v květináči. Walter

fíky
fíky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 213.137 (?), 20.9.2023 12:03

Gratuluji pane Walter. Mi fíkovníky v květináčích v zimě vymrzly, pozdě jsem jich schoval. Na jaře obrazily odsopdu a pár fíků v létě nasadil jen Brown Turkey - Francuesco, ale jsou ještě malé zelené určitě nedozrají. Příští rok je přihnojím, letos to nemělo smysl. Jaký objem květináčů používáte?

Jinak se objevila nějaká žravá potvora housenka, nejdřív jen na fíkovnících ze semínek a teď už řádí i na fíkovníkách bezsemenných v květináčích a to celkem dost, listy jsou prožrané s pavučinama. Nechápu kde se to tu vzalo, fíkovníky tu nikde nerostou a nevíc každý rok vymrznou, škůdce přiletěl od moře aby žral těch pár květináčovek, že se jim to vyplatí? laugh MH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 81.144 (?), 20.9.2023 20:39
Podle toho co jsem četl většina fíků, které jsou pěstované trvale venku nedozraje. Takže pokud nechce člověk jen dekoraci s malým výnosem, musí pěstovat v kentejneru. Biegler
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1750) - 168.10 (?), 20.9.2023 22:37

S úrodou fíkovníku v kontejneru moc spokojený nejsem. Z breby většinou jen pár fíků a druhá sklizeň jen někdy, jako letos. Vloni nebylo nic. Proto jsem vybral z mého pohledu nejteplejší chráněné místo u jižní stěny domu a zasadil do volné půdy. Mojí snahou je zabránit v zimě zmrznutí dřeva, aby hned zjara pak na tom loňském dřevě mohla nasadít 1.úroda-breba, která dozraje v srpnu. V prvním roce bylo 6 fíků, v 2. asi 25, letos už to bylo pár kilo. Druhou úrodu ani nečekám, ta nestihne dozrát a postupně opadá. K té velikosti kontejneru, odhaduju asi k 40l, každopádně fíkovník převážím na rudlíku, jinak bych s ním nehnul. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika