Fíkovník - nedozrávají plody



Stránky: 1,  2   
iva2 - (35) - 39.19 (?) 
10.9.2020 10:30, zobrazeno: 5786x

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli lze udělat nějaké opatření aby plody na fíkovníku dozrály. Fíkovník máme už 4 roky venku. Je to už pěkný keřík. Každý rok nasadí spoustu plodů, ale nikdy ještě nedozrály. Některé plody jsou i velké, ale většina jich je menších. Letos je keř slitý plodama. Bohužel buď ani nedorostou a i ty velké plody nedozrají. Většinou je "sklidí" mrazík. Dá se keř nějak chránit aby se probloužila vegetace? Napadá mně jestli by třeba nepomohla nějaká konstrukce a na ni dvojitá netkaná textilie jak se to dělá u zeleniny? Děkuji za rady.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
krtek - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (79) - 189.109 (?), 10.9.2020 10:43

Fíky u nás plodí typicky ve 2 fázích: jednak na jaře při rašení nasadí plody na loňském dřevě (breba), a ty v létě stihnou dozrát. Pak během léta nasazují plody na nových letošních výhonech, a ty většinou dozrát nestihnou. Záleží na poloze, průběhu počasí a pod. Pokud bude na podzim chladno (pod 20 °C), už dozrát nestihnou.

Máte možnost je pěstovat ve skleníku, kde dozrát stíhají, nebo ve velkých nádobách a přesouvat je podle počasí třeba domů, kde by dozrát mohly.

Netkanka vám zcela jistě vůbec v ničem nepomůže - nijak okolní teplotu nezvýší. Možná nějaký fóliovník, ale ten vám pomůže pouze ve slunné dny. Těžko říct, jak velký by měl vliv...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 47.71 (?), 12.9.2020 8:01

Dobrý den. Mám venku vysazený fíkovník již 15 let. První sklizeň je v polovině července. Další fíky se začínají vyvíjet a v polovině srpna když mají velikost 3 cm, se jejich růst zastaví, začnou žloutnout a opadají, přičemž další postupně dorůstají. Venku je stále teplo, vegeteční období ještě není u konce. Fíkovník je chráněný u domku na jižní straně. Nevíte někdo kde je problém?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 98.188 (?), 22.12.2021 10:26

Možná je to odrůda, která potřebuje opylovače, který u nás ale není. Např. odrůda Desert King se pěstuje pouze pro jarní úrodu. Pro druhou potřebuje opylovače.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 168.103 (?), 10.9.2020 13:18

divím se, proč vám nedozrají a jiným ano. Asi jste zvolila nevhodnou polohu, případně nevhodnou odrůdu. Já zas mám keřík už 10 let v nádobě, od května je venku a zimuji ho v chladné místnosti v domě. Taky má teď spoustu plodů, dost jich nedozraje, ale ostatní dozrávají ještě i po přesunutí do místnosti a opadu listů. Není to běžné, ale je to alternativa, když jste ani po mnoha letech neochutnala ani plod. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1741) - 168.103 (?), 10.9.2020 14:01

spíš než dělat konstrukci, bych textílii položil přímo na listy, ovšem raději silnější materiál, já občas balím na jaře menší meruňky a užívám třeba starší povlečení nebo prostěradla, která pospojuji zahradními kolíčky nebo i kolíčky na prádlo. Je ale třeba, aby obalení bylo připevněné k zemi v obvodu aspoň, jako je obvod korunky. Prostě takovou velkou čepici až na zem.Přes den ohřátá zemina může v ohraničeném prostoru vydávat taky trochu tepla. Přípdně je možné do ohraničeného prostoru na zem umístit teplovzdušný ventilátor s termostatem, který by dokázal při minimu energie udžovat prostor při teplotě nad nulou. Jde samozřejmě o opatření jen na mrazivou noc, aby fíkovník ve zdraví překonal těch několik prvních podzimních mrazíků, a pak aby mohl ještě dalších několik týdnů dozrávat. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 25.216 (?), 10.9.2020 16:43

Já sklidil zralé fíky (Dotato) někdy v první polovině srpna. Starší venkovní keř, fíčky venku přezimovaly!!! Na keři bylo v zimě froté prostěradlo. Jen shora. Odrůda Ice Crystal nedozraje ani náhodou. Brown Turkey zaplodil poprvé, tak uvidím. Je ve fázi jako Dotato. Letos chybí +14 dnů vegetace oproti loňsku. KUKY

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1741) - 168.10 (?), 4.6.2023 10:32

před 3 roky jsemzasadil fíkovník k jižní stěně domu. Vloni měl tak asi 30 pěkných velkých sladkých fíků, letos jich bude, doufám, více. Zimní mrazy (zejména ty prosincové), přežil zabalený v lepenkovém obalu od velkého mrazáku a už v březnu nasadil plody. Walter


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1741) - 168.103 (?), 17.8.2023 11:25

zdá se, že úroda breby (fíků vyrůstajících na jaře na loňském dřevě) bude zajímavá. Zatím jsem utrhl jen 5 kusů, ale teď se jich začíná zvětšovat a dozrávat více najednou. Na snímku dozrávající plody breby a nahoře 2 plody na letošním dřevě, ty nejspíš dozrát nestihnou. Na dalším celý keř.Walter

fíky
fíky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1741) - 168.103 (?), 27.10.2023 21:36

Fíkovník pěstovaný v květináči jsem přemístil do skleníku a tady ještě postupně dozrává. Walter

fíky
fíky
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika