Fíkovník - nedozrávají plody



walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 168.103 (?)
10.9.2020 14:01

spíš než dělat konstrukci, bych textílii položil přímo na listy, ovšem raději silnější materiál, já občas balím na jaře menší meruňky a užívám třeba starší povlečení nebo prostěradla, která pospojuji zahradními kolíčky nebo i kolíčky na prádlo. Je ale třeba, aby obalení bylo připevněné k zemi v obvodu aspoň, jako je obvod korunky. Prostě takovou velkou čepici až na zem.Přes den ohřátá zemina může v ohraničeném prostoru vydávat taky trochu tepla. Přípdně je možné do ohraničeného prostoru na zem umístit teplovzdušný ventilátor s termostatem, který by dokázal při minimu energie udžovat prostor při teplotě nad nulou. Jde samozřejmě o opatření jen na mrazivou noc, aby fíkovník ve zdraví překonal těch několik prvních podzimních mrazíků, a pak aby mohl ještě dalších několik týdnů dozrávat. Walter

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
iva2 - (35) - 39.19 (?), 10.9.2020 10:30, zobrazeno: 5772x

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli lze udělat nějaké opatření aby plody na fíkovníku dozrály. Fíkovník máme už 4 roky venku. Je to už pěkný keřík. Každý rok nasadí spoustu plodů, ale nikdy ještě nedozrály. Některé plody jsou i velké, ale většina jich je menších. Letos je keř slitý plodama. Bohužel buď ani nedorostou a i ty velké plody nedozrají. Většinou je "sklidí" mrazík. Dá se keř nějak chránit aby se probloužila vegetace? Napadá mně jestli by třeba nepomohla nějaká konstrukce a na ni dvojitá netkaná textilie jak se to dělá u zeleniny? Děkuji za rady.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
krtek - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (79) - 189.109 (?), 10.9.2020 10:43

Fíky u nás plodí typicky ve 2 fázích: jednak na jaře při rašení nasadí plody na loňském dřevě (breba), a ty v létě stihnou dozrát. Pak během léta nasazují plody na nových letošních výhonech, a ty většinou dozrát nestihnou. Záleží na poloze, průběhu počasí a pod. Pokud bude na podzim chladno (pod 20 °C), už dozrát nestihnou.

Máte možnost je pěstovat ve skleníku, kde dozrát stíhají, nebo ve velkých nádobách a přesouvat je podle počasí třeba domů, kde by dozrát mohly.

Netkanka vám zcela jistě vůbec v ničem nepomůže - nijak okolní teplotu nezvýší. Možná nějaký fóliovník, ale ten vám pomůže pouze ve slunné dny. Těžko říct, jak velký by měl vliv...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 47.71 (?), 12.9.2020 8:01

Dobrý den. Mám venku vysazený fíkovník již 15 let. První sklizeň je v polovině července. Další fíky se začínají vyvíjet a v polovině srpna když mají velikost 3 cm, se jejich růst zastaví, začnou žloutnout a opadají, přičemž další postupně dorůstají. Venku je stále teplo, vegeteční období ještě není u konce. Fíkovník je chráněný u domku na jižní straně. Nevíte někdo kde je problém?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 98.188 (?), 22.12.2021 10:26

Možná je to odrůda, která potřebuje opylovače, který u nás ale není. Např. odrůda Desert King se pěstuje pouze pro jarní úrodu. Pro druhou potřebuje opylovače.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 168.103 (?), 10.9.2020 13:18

divím se, proč vám nedozrají a jiným ano. Asi jste zvolila nevhodnou polohu, případně nevhodnou odrůdu. Já zas mám keřík už 10 let v nádobě, od května je venku a zimuji ho v chladné místnosti v domě. Taky má teď spoustu plodů, dost jich nedozraje, ale ostatní dozrávají ještě i po přesunutí do místnosti a opadu listů. Není to běžné, ale je to alternativa, když jste ani po mnoha letech neochutnala ani plod. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 168.103 (?), 10.9.2020 14:01

spíš než dělat konstrukci, bych textílii položil přímo na listy, ovšem raději silnější materiál, já občas balím na jaře menší meruňky a užívám třeba starší povlečení nebo prostěradla, která pospojuji zahradními kolíčky nebo i kolíčky na prádlo. Je ale třeba, aby obalení bylo připevněné k zemi v obvodu aspoň, jako je obvod korunky. Prostě takovou velkou čepici až na zem.Přes den ohřátá zemina může v ohraničeném prostoru vydávat taky trochu tepla. Přípdně je možné do ohraničeného prostoru na zem umístit teplovzdušný ventilátor s termostatem, který by dokázal při minimu energie udžovat prostor při teplotě nad nulou. Jde samozřejmě o opatření jen na mrazivou noc, aby fíkovník ve zdraví překonal těch několik prvních podzimních mrazíků, a pak aby mohl ještě dalších několik týdnů dozrávat. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 25.216 (?), 10.9.2020 16:43

Já sklidil zralé fíky (Dotato) někdy v první polovině srpna. Starší venkovní keř, fíčky venku přezimovaly!!! Na keři bylo v zimě froté prostěradlo. Jen shora. Odrůda Ice Crystal nedozraje ani náhodou. Brown Turkey zaplodil poprvé, tak uvidím. Je ve fázi jako Dotato. Letos chybí +14 dnů vegetace oproti loňsku. KUKY

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 168.10 (?), 4.6.2023 10:32

před 3 roky jsemzasadil fíkovník k jižní stěně domu. Vloni měl tak asi 30 pěkných velkých sladkých fíků, letos jich bude, doufám, více. Zimní mrazy (zejména ty prosincové), přežil zabalený v lepenkovém obalu od velkého mrazáku a už v březnu nasadil plody. Walter


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 168.103 (?), 17.8.2023 11:25

zdá se, že úroda breby (fíků vyrůstajících na jaře na loňském dřevě) bude zajímavá. Zatím jsem utrhl jen 5 kusů, ale teď se jich začíná zvětšovat a dozrávat více najednou. Na snímku dozrávající plody breby a nahoře 2 plody na letošním dřevě, ty nejspíš dozrát nestihnou. Na dalším celý keř.Walter

fíky
fíky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 168.103 (?), 27.10.2023 21:36

Fíkovník pěstovaný v květináči jsem přemístil do skleníku a tady ještě postupně dozrává. Walter

fíky
fíky
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika