avokádo



host - 230.216 (?)
8.1.2011 20:11

Ja jsem nikdy doma avocado nepestovala, ale venku mam 3-4 stromy nedaleko od sebe. Trvalo to asi 7 let nez zacaly plodit;  stromy byly vysoke asi jako dvou patrovy dum. Nas druh plodi asi tak od listopadu do konce ledna a jedno avokado ma asi 360-550 gr (s peckou). Jsou i vetsi ale i daleko mensi druhy, cerne nebo zelene. Zimu pod 10C moc nemaj radi.

Hnednuti listu se stava casto, neb avocado je bohuzel citlivy na mnoho fungusu, bakterialnich a virovych nemoci. Take hnednou kdyz nemaji dobrou vyzivu/pudu/zalevani, atd . Fungus poznate podle toho, ze list zacina hnednout od spicky a siri se az nakonec updne.

 Male stromky (asi tak 1.5 m)  v zahradnictvi jsou v dost velikem kvetinaci a kactusovem substratu s kompostem. Ano, musite stromek zkracovat aby vam neprorazil strop.

Preji hodne stesti, ale ja osobne jsem plody na stromku vyrostlem   z pecek a pestovanem v kvetinaci doma zatim nevidela. To rozhodne neznamena, ze to neni mozne. Kozicka

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                     
host - 166.31 (?), 20.8.2008 21:34
avokádo - Persea americana - vavřínovité, výška 5-15 metrů. Tyto olejnaté, snadno stravitelné plody obsahují podle odrůdy 4-30 procent tuku a navíc minerální látky, vitamíny, bílkoviny a velmi málo sacharidů. Dnes se pěstuje ve všech teplých oblastech světa v mnoha odrůdách. Vytváří mnoho květů, ale málo plodů. Na 5000 květů připadá jeden plod. Květy jsou žlutozelené a mají 6 okvětních lístků. Koruna stromu je okrouhlá nebo polokulovitá, neopadavá. Listy stálozelené až 20cm dlouhé. Já sama jsem si ho před dvěma lety vypěstovala, je 1,5 metrů vysoké. Zatím ho zastříhávat nebudu a snad mi někdy i pokvete a něco uplodí. Všem přeji vydařené pěstování a to nejen avokáda, ale všeho, co lze vypěstovat. Zdraví Denisa
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 98.36 (?), 10.10.2008 21:47

Také jsem jen tak dala do květináče pecku z avokáda. Asi po měsíci se mi ze země začalo cosi ukazovat. Mám ohromnou radost z 20ti cm stromečku ale má stále slabý kmínek a povadlé listy. Plánuju ho na jaře přesadit do většího květináče a právě jsem se dočetla, že pokojová zemina není ta pravá. Mám vyzkoušeno, že rostlinka potřebuje dost světla ale přímé slunce jí nevyhovuje. Což je zajímavé, rostlina z teplých krajin a přímé slunce nerada. Jsem zvědavá, jestli se mi povede vypěstovat také tak pěkný stromeček, který vidím na vašich fotografiích. Nerada bych o něj přišla, jsem pyšná na to, co jsem dokázala vypěstovat. Petra

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 44.97 (?), 3.12.2008 15:34
dobrý den všem! I já jsem jednou zasadil pecku z avokáda, ovšem pak květináč zýáhadně zmizl. Nenapadlo mě, že moje spolubydlící při úklidu mohla považovat květináč s peckou za odpad, nicméně po měsíci jsem jej objevil ve sklepě u kontejnerů a s překvapením jsem zjistil, že avokádo klíčí. Za rok a půl vyrostlo rychlým tempem, ovšem jako mnohým z Vás, i na mém stromku začaly listy hnědnout a schnout, v mém případě ale mladší listy, starší zůstávají silně zelené a nezasaženy. Čekám nyní, co se bude dít dál, poněkud to připomíná zasažení klíněnkou jírovcovou. Zeschlé listy proto rychle ustřihávám.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 33.6 (?), 30.6.2010 9:52

Napadené puklicí. Karate a když nepomůže vyhodit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 184.71 (?), 4.3.2010 17:52

Já mám doma avokádo už aspoň 3-4 roky, první, ktrté bylo krásně "samonosné" = na kmínku a drželo se vzpřímeně, mi uschlo a pak jsem postupně do jednoho většího květináče nasadila několik pecek a ve výsledku mám už ke dvěma metrům dlouhé šlahounovité větve, které se, když je ohnu a zajistím, rozvětví - vždy vyhání výhonky směrem nahoru. Celá rostlina je rozprostřená a opřená o jihozápadní okno, takže do ní pere sluníčko celý den a v pohodě - hen úměrně tomu chlastá, to se nedá říct už, že pije. Přes zimu si dá tak 1,5 litru na 4 dny, v létě vyžaduje zálivku skoro denně, max obden, pak začnou vadnout listy.

Takže s tím, jestli má nebo nemá rádo přímé slunce, bych si hlavu nedělala - stejně je to tropiská rostlina a tam sluníčko svítí a hřeje daleko intenzivněji a agresivněji, než v ČR.

Zatím mi nijak nekvetlo ani neplodilo. Třeba letos... :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 12.248 (?), 16.3.2010 19:56

Hoj, všichni. Taky mám doma avokádo, v létě roste venku na zahradě jak blázen, v zimě doma málem usychá, shazuje listy a celkově protestuje. Nevíte, při jaké teplotě ho zimovat? A kdy a jak má normálně měnit listy? Teď už na všech větvičkách vyhodilo krásné nové lístečky, doufám, že se konečně dočkám korunky jako u stromkového rybízu.Díky každozimnímu shazování listů nemusím zaštipovat, ale přírustky nejsou na můj vkus nic moc.Zdravím všechny avokáďáky, pa

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 31.37 (?), 7.4.2009 8:15

Mám avokáda už asi 3 nebo 4 roky. První, veliké a rozvětvené mi uhynulo, zřejmě na přelití, neb mu zhnědly a opadaly všechny listy.

Ta další (celkem už 5 různě starých rostlin) mám v jednom válcovém květináči nalepené na jihozápadní okno, takže na ně pere sluníčko jak divé. Už mají ke dvěma metrům a to jsou různě pokrozucené a jednotlivé rostlinky do sebe zapletené. Nejsou schopny stát samostatně, musí být opřené o skříň a okno, jinak by se zlámaly.

Rostou velmi čile, zvlášť v létě. Úměrně osvětlení taky spotřebují hodně vody.

Jednou za čas je odnesu do sprchy a osprchuju listy od prachu. To je asi tak jediná péče, co jim věnuji. Mají rádi svůj klid.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 111.226 (?), 10.4.2009 14:37

Aby avokádo mělo plody musí být dvě rostliny

Sepp

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 10.242 (?), 2.11.2009 21:47

My máme doma 2 stromky avokáda, oba z pecky. Rostli poměrně rychle, jeden se naráz zastavil a druhý rostl pořád do výšky. Nakonec se i ten první probral, ale asi až po roce a teď už dohonil druhý. Jelikož jsme nevěděli, že se může bez problému seřezávat, tak je máme oba přes 2 metry vysoké, ale i tak jsme je nakonec začali seřezávat, takže jsou i hodně rozvětvené. Avokáda mají ráda polostín, ale za okne v létě můžou chytit úpal. Co se týká plodů - květy avokáda jsou oboupohlavní, takže plody můžete mít i v domácích podmínkách, ovšem rostlina kvete až na větvích 3. a 4. řádu. Takže je nutné seřezávat a podporovat větvení a taky když už se květy objeví, tak se musí v domácích podmínkách opylovat stětečkem. Prý je taky velmi důležitá vyšší vzdušná vlhkost, pokud chceme docílit toho, abychom měli plody. Tohle jsem se teda dočetla jinde, nemám odskoušeno, ale jelikož už máme avokáda hodně rozvětvená, tak doufám, že by mohla příští rok konečně začít kvést.

Peťula

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 230.216 (?), 8.1.2011 20:11

Ja jsem nikdy doma avocado nepestovala, ale venku mam 3-4 stromy nedaleko od sebe. Trvalo to asi 7 let nez zacaly plodit;  stromy byly vysoke asi jako dvou patrovy dum. Nas druh plodi asi tak od listopadu do konce ledna a jedno avokado ma asi 360-550 gr (s peckou). Jsou i vetsi ale i daleko mensi druhy, cerne nebo zelene. Zimu pod 10C moc nemaj radi.

Hnednuti listu se stava casto, neb avocado je bohuzel citlivy na mnoho fungusu, bakterialnich a virovych nemoci. Take hnednou kdyz nemaji dobrou vyzivu/pudu/zalevani, atd . Fungus poznate podle toho, ze list zacina hnednout od spicky a siri se az nakonec updne.

 Male stromky (asi tak 1.5 m)  v zahradnictvi jsou v dost velikem kvetinaci a kactusovem substratu s kompostem. Ano, musite stromek zkracovat aby vam neprorazil strop.

Preji hodne stesti, ale ja osobne jsem plody na stromku vyrostlem   z pecek a pestovanem v kvetinaci doma zatim nevidela. To rozhodne neznamena, ze to neni mozne. Kozicka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika