Zesílení podnože



Stránky: 1,  2   
Efs - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (95) - 104.254 (?) 
30.5.2022 21:19, zobrazeno: 1011x

Zdravím vás s dotazem: Co děláte proto, aby podložka zesílila/ztloustla. Vyroste mi podnož, proutek. Naroubuji. Třeba růže nebo angrešt nebo něco, co má snahu tvořit menší, leč těžší korunku. Podložka však zůstává pozadu a má problém, aby celou kytku unesla. Čekat pár let, až ztloustne, a pak roubovat za kůru, mi připadá neefektivní a dlouho to zabírá místo. Máte nějaký nápad? Jak to děláte? Děkuji.

Hezký den

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host, 30.5.2022 22:09

Jmenovaný angrešt i růže se obvykle přivazují v korunce ke kůlu wink.  Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Efs - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (95) - 104.254 (?), 1.6.2022 16:39

Ptal jsem se sice na něco jiného, leč děkuji vám za snahu:-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1750), 30.5.2022 22:30

nedělám nic. Stromkový angrešt nebo rybíz, stromkové růže, potřebují oporu. Bez ní rostlina korunku neudrží. Tak to prostě je. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host, 30.5.2022 23:23

Nic. Stromkové angrešty, rybízy, růže, prostě potřebují vždy oporu. Tak to je. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1750) - 168.10 (?), 31.5.2022 9:23

ještě si dovolím připsat radu, že je nutné vždy použít delší oporu a umístit jí tak, aby k ní byla přivázaná pevně i nějaká část korunky aspoň 20cm nad roubem. Tak potom je znemožněno, aby se korunka zatížená plody a třeba ještě kapkami deště vlastní vahou ohnula a vylomila v místě srůstu roubu. Bohužel, takto zničených pěkných stromkových angreštů v zahrádkách už jsem viděl mnoho. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 91.196 (?), 31.5.2022 15:47

Ano, opora má být delší-nejen nahoře, ale i ta část dole, v půdě. Často vidím tenký bambus, který při větru z půdy vyklouzává, nebo cca za dva roky v úrovni země uhnije a svou roli pak vůbec neplní. Podobné výhrady mám k drsným dřevěným hranolům-ty se rády lámou i nad zemí, pak bývá se stromkem zbytečně zleangry, SPCH.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 236.1 (?), 31.5.2022 22:28

Stromkový angrešt vyžaduje oporu trvale. Průměrná životnost stromku je delší než jakéhkoli dřevěného kůlu (nemáte-li akát nebo tlakovou impregnaci). Že je třeba vyměnit, si řekne za silnějšího větru kůl sám, někdy ovšem pozdě. Řešením je stará pozinkovaná vodovodní trubka (u více stromků drátěnka).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 248.107 (?), 31.5.2022 22:37

V tom případě ale snad jedině odizolovat v místě dotyku s rostlinou, jinak jsou moc studené - však si zkuste za mrazu držet v ruce kov...           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Efs - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (95) - 104.254 (?), 1.6.2022 16:34

Myslíte, Lído, že kytky rovněž vnímají pocitovou teplotu? Skutečná teplota kovu i dřeva je v daných podmínkách stejná. Liší se však tepelná vodivost a my to vnímáme odlišně. Odizolování je spíše dobré, aby se to ve větru neodíralo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika