Výsadba ovocných keřů



Michal. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (711) - 8.42 (?)
4.10.2013 15:20

Vlastní kompost je vždycky nejlepší hnojivo, kupované substráty jsou někdy sázka do loterie. Viz některé diskuze o obsahu herbicidů.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 15.195 (?), 4.10.2013 9:43, zobrazeno: 16802x

Dobrý den, chtěla bych touto cestou poprosit o radu. Letos se chystáme zasadit ovocné stromky a keře. Na internetu jsem zhlédla video o sázení ov. stromku, při kterém dali na dno jámy granulovaný kravský hnůj pak kompostovanou zeminu a zahradnický substrát. Zajímalo by mě zda tento postup hlavně ten granulát mám dát i pod ty ovocné keře. Děkuji moc Lucie. 

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Michal. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (711) - 8.42 (?), 4.10.2013 10:12

Obecně platí, že bychom neměli stromkům do výsadbové jámy moc podstrojovat, protože pak nebudou kořeny ochotné prorůstat do okolní půdy a budou jako v květináči.

Hnůj je podle mě zbytečný. Obsahuje hodně dusíku, který se na dně jámy neuplatní, granulovaný ani nemá pozitivní vlastnosti humusu. Stačí vykopanou zeminu promíchat s kompostem, maximálně přidat na dno trochu superfosfátu a síranu draselného.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 15.195 (?), 4.10.2013 12:45

Děkuji moc za odpověď, jsem v sázení nováček. Toto video bylo v pořadu rady ptáka loskutáka, tak jsem doufala, že postup je správný. Máme totiž horší zeminu spíš jílovitou. Volila jen keře rybízu a angreštu. Ze stromků jabloň, švestku, špendlík a višeń, snad by se mohli uchytit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Michal. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (711) - 8.42 (?), 4.10.2013 12:55

Jílovitá zemina sama o sobě zase taková tragédie není. Chce to ale udělat větší jámu, aby se nedržela voda u kořenů. Když budete pak přihnojovat kompostem nebo slepičinci, podaří se mu dobře.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 15.195 (?), 4.10.2013 13:02

A myslít teda pak celou tu jámu vysypat zahr.substrátem nebo jen z půlky a zbytek stávající zeminu? A na zimu je mám ještě přihrnout, aby mi nezmrzly? Myslela jsem ještě ty rybízy zakrýt tžeba chvojím? Asi hloupé dotazy, ale říkám sázím poprvé a nechci to pokazit, strašně se bojím, aby mi stromky a keře neuhynuly :-(Děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Michal. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (711) - 8.42 (?), 4.10.2013 13:30

Jestli nemáte kompost, tak ten substrát, ale určitě ne samotný, maximálně tak polovinu, spíše méně, podle kvality té vykopané zeminy. Zasaďte to o cca 10 cm hlouběji, než to rostlo ve školce a přihrňte kopečkem zeminy. Na jaře se pak rozhrnou a zkrátí na několik pupenů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 15.195 (?), 4.10.2013 13:43

Dobře u sázení stromů mám tedy použít na dno část kompostované zeminy a zbytek stávající chápu to dobře, zahradnickou už nemám přidávat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Michal. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (711) - 8.42 (?), 4.10.2013 15:20

Vlastní kompost je vždycky nejlepší hnojivo, kupované substráty jsou někdy sázka do loterie. Viz některé diskuze o obsahu herbicidů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 15.195 (?), 17.10.2013 8:32

Tak už mi dorazily stromky i keře a o víkendu se chystám sázet, ale ještě jsem se chtěla zeptat, zakoupila jsem 2 keříky čarveného rybízu a 2 keříky josty. Oplodní se mezi sebou nebo musím ještě koupit od každého jinou odrůdu? To samé u jabloní Julie, koupila jsem dvě a teď nevím jestli se mi oplodní a nebo mám ještě dokoupit jinou. Díky moc.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 248.33 (?), 17.10.2013 11:47

Červený rybíz i josta jsou samosprašné. Julii nevím, ale jestli jsou v okolí jiné jabloně, mělo by to být v pořádku.          Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika