Výsadba ovocných keřů



host - 15.195 (?)
4.10.2013 13:43

Dobře u sázení stromů mám tedy použít na dno část kompostované zeminy a zbytek stávající chápu to dobře, zahradnickou už nemám přidávat.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 15.195 (?), 4.10.2013 9:43, zobrazeno: 16862x

Dobrý den, chtěla bych touto cestou poprosit o radu. Letos se chystáme zasadit ovocné stromky a keře. Na internetu jsem zhlédla video o sázení ov. stromku, při kterém dali na dno jámy granulovaný kravský hnůj pak kompostovanou zeminu a zahradnický substrát. Zajímalo by mě zda tento postup hlavně ten granulát mám dát i pod ty ovocné keře. Děkuji moc Lucie. 

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Michal. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (711) - 8.42 (?), 4.10.2013 10:12

Obecně platí, že bychom neměli stromkům do výsadbové jámy moc podstrojovat, protože pak nebudou kořeny ochotné prorůstat do okolní půdy a budou jako v květináči.

Hnůj je podle mě zbytečný. Obsahuje hodně dusíku, který se na dně jámy neuplatní, granulovaný ani nemá pozitivní vlastnosti humusu. Stačí vykopanou zeminu promíchat s kompostem, maximálně přidat na dno trochu superfosfátu a síranu draselného.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 15.195 (?), 4.10.2013 12:45

Děkuji moc za odpověď, jsem v sázení nováček. Toto video bylo v pořadu rady ptáka loskutáka, tak jsem doufala, že postup je správný. Máme totiž horší zeminu spíš jílovitou. Volila jen keře rybízu a angreštu. Ze stromků jabloň, švestku, špendlík a višeń, snad by se mohli uchytit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Michal. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (711) - 8.42 (?), 4.10.2013 12:55

Jílovitá zemina sama o sobě zase taková tragédie není. Chce to ale udělat větší jámu, aby se nedržela voda u kořenů. Když budete pak přihnojovat kompostem nebo slepičinci, podaří se mu dobře.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 15.195 (?), 4.10.2013 13:02

A myslít teda pak celou tu jámu vysypat zahr.substrátem nebo jen z půlky a zbytek stávající zeminu? A na zimu je mám ještě přihrnout, aby mi nezmrzly? Myslela jsem ještě ty rybízy zakrýt tžeba chvojím? Asi hloupé dotazy, ale říkám sázím poprvé a nechci to pokazit, strašně se bojím, aby mi stromky a keře neuhynuly :-(Děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Michal. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (711) - 8.42 (?), 4.10.2013 13:30

Jestli nemáte kompost, tak ten substrát, ale určitě ne samotný, maximálně tak polovinu, spíše méně, podle kvality té vykopané zeminy. Zasaďte to o cca 10 cm hlouběji, než to rostlo ve školce a přihrňte kopečkem zeminy. Na jaře se pak rozhrnou a zkrátí na několik pupenů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 15.195 (?), 4.10.2013 13:43

Dobře u sázení stromů mám tedy použít na dno část kompostované zeminy a zbytek stávající chápu to dobře, zahradnickou už nemám přidávat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Michal. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (711) - 8.42 (?), 4.10.2013 15:20

Vlastní kompost je vždycky nejlepší hnojivo, kupované substráty jsou někdy sázka do loterie. Viz některé diskuze o obsahu herbicidů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 15.195 (?), 17.10.2013 8:32

Tak už mi dorazily stromky i keře a o víkendu se chystám sázet, ale ještě jsem se chtěla zeptat, zakoupila jsem 2 keříky čarveného rybízu a 2 keříky josty. Oplodní se mezi sebou nebo musím ještě koupit od každého jinou odrůdu? To samé u jabloní Julie, koupila jsem dvě a teď nevím jestli se mi oplodní a nebo mám ještě dokoupit jinou. Díky moc.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 248.33 (?), 17.10.2013 11:47

Červený rybíz i josta jsou samosprašné. Julii nevím, ale jestli jsou v okolí jiné jabloně, mělo by to být v pořádku.          Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika