Tajemná oskeruše



Mittwoch - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (312) - 56.251 (?)
3.2.2010 16:37

Právě že je. ;-) A jsem dostatečně mlád, abych čekal 8 let. Navíc si myslím, že stromek, který od semene vyrůstá v daném prostředí, klima, půdě atd. si na ni lépe zvykne než hotový, koupený (nejsem však zastáncem Lysenkizmu :-D). + Výsevní selekce těch, co neobstály. Ale každopádně díky za tip. Třeba zakoupím stromek či dva na zkoušku. M.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 51.65 (?), 2.2.2010 17:31, zobrazeno: 18749x

Zdravím, zajímalo by mě, jaké máte zkušenosti s pěstováním tohoto pro mě v podstatě neznámého ovoce. Jak oskeruše vypadá, jak chutná a proč je pálenka z ní tak vzácná?  

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 24.183 (?), 2.2.2010 19:59

Tak zkušenosti ostatních by mě také zajímaly. Moje zkušenosti jsou dlouhé zhruba 11 měsíců, tehdy jsem si koupil tříletý semenáček v kontejneru. Za rok 2009 špičák pěkně narostl, teď má asi dva metry. Doufám, že letošní mrazy přežije bez úhony.

Pálenka je vzácná právě proto, že je vzácná (a velmi dobrá) - dospělých stromů je málo a velmi dlouho trvá než mladý stromek začne plodit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 178.235 (?), 3.2.2010 10:19

Také by mě dost zajímala cukernatost sklizeného ovoce např.oproti švestkám a hruškám, dále způsob výroby a proč je kvalitativně hodnocena jako dobrá pálenka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mittwoch - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (312) - 56.251 (?), 3.2.2010 11:26

A jak je to s nároky vlastního stromu? Zvládnul by chráněnou polohu, jižní vyhřátý sušší svah v 550m.n.m.? Kdybych třeba první 2 roky schovával semenáče na zimu do sklepa...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 180.2 (?), 3.2.2010 13:02

Dobrý den, řekl bych, že lepší poloha než uvádíte ani nemůže být. Proč ale schovávat semenáčky do sklepa nechápu. Vysadit na stanoviště, chránit před okusem a pohoda. Ve volné půdě bude růst mnohem lépe, než v nějakém kontejneru. Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mittwoch - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (312) - 56.251 (?), 3.2.2010 14:29

Mám trochu obavy z mrazů - letos u nás bylo minus 25...ale je pravda, že docela dost sněhu. ;-) Dobře, nebudu ji trápit kontejnerem a vysadím ji rovnou na místo. Jen semena jsem teď v zimě horko těžko sháněl.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 143.17 (?), 3.2.2010 15:43

Zdravím, nevím jestli pěstování ze semen není váš koníček, ale oskeruše rodí tuším až v 8 letech, tak bych si radši sehnala stromek. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mittwoch - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (312) - 56.251 (?), 3.2.2010 16:37

Právě že je. ;-) A jsem dostatečně mlád, abych čekal 8 let. Navíc si myslím, že stromek, který od semene vyrůstá v daném prostředí, klima, půdě atd. si na ni lépe zvykne než hotový, koupený (nejsem však zastáncem Lysenkizmu :-D). + Výsevní selekce těch, co neobstály. Ale každopádně díky za tip. Třeba zakoupím stromek či dva na zkoušku. M.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 180.2 (?), 3.2.2010 20:56

Tak já bych se přiklonil k názoru paní Konvalinky. I když jste dostatečně mlád, což může být ovšem relativní, tak čekání mnoha roků na první úrodu je přeci jen ztráta času. A taky si myslím, že ti, co u nás oskeruši pěstují a jsou schopni dopěstovat pěkný stromek, tak nabízí kvalitní výsadbový materiál. Těchto stromků se moc nenabízí, i když je to i módní záležitost. Zase se tak masově nevysazují, jelikož pro to není nějak velký důvod. I když já jeden zvažuji a to budu mít letos 57 roků. Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 178.235 (?), 22.4.2010 6:48

Každá móda přejde.Nejvíc mě fascinují na koštech destilátů výrobci osvědčených hruškovic, když "namontují " do své "Williamsky"trochu oskeruší(prý na vylepšení!).To je neodpustitelný hřích.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?13.6.2024
Kouří do místnosti10.6.2024
Traverzy IPE5.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?1.6.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika