Stáleplodící jahody a ostatní jahody blízko sebe?



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
host - 248.6 (?) 
24.3.2014 15:50

Zajímavé je, že i Sempra Mažice brambory jako vhodnou předplodinu uvádí - viz zde. Je fakt, že je u mne písčitá zem, ale problémy s jahodníkem po bramborách jsem nikdy neměla (a sázíme je tak několik desítek let).           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
host - 39.14 (?), 24.3.2014 16:22

To asi fakt chce vyzkoušet na vlastním pozemku, protože co zahrada, to jiný výsledek.

Přesně tohle jsme řešily se sousedkou přes dvě zahrady a týkalo se to právě brambor. Já mám každoročně brambory na celou zimu a jí, o 40 metrů dál, dá pozemek max. 30 kg. A to jim chodí večer na dobrou noc zpívat ukolébavky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 39.14 (?), 24.3.2014 14:28

No, já právě potřebuji využít záhony po bramborách, teď už chci pěstovat jen ranné a na ostatní chci zasadit jahody.

A sazenice jsem objednala stáleplodící: Aromas a Selva a jednouplodící: Karmen a Rumba. Tak uvidíme, říká se, že čím hloupější sedlák, tím větší brambory. Mám tedy naději, že budu mít nekrásnější jahody v širokém okolí.

Díky všem za rady, průběžně zde budu chodit na rozumy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 65.144 (?), 24.3.2014 15:08

Brambory po jahodach davam, po zruseni jahod jeste zaseji horcici, aby se puda ozdravila a nezaplevelila. Pri nove vysadbe jahod se snazim udrzet odstup od posledni vysadby brambor 2-3 roky, od posledni vysadby jahod 4-5 let. Zalezi na Vas, jak se Vam to podari naplanovat, ale je dobre vedet, ze hned po bramborach sazet jahody neni vhodne a muze prijit zklamani. Nekolik malo odrud jahod lze sazet po bramborach nebo po jahodach, napr. odrudu Salsa, vyslovne se to u ni uvadi, i kdyz je lepe, ponechat i u ni odstup aspon 1 rok. Salsu jsem vysadil loni, rovnez letos ji planuji, pozdni odruda s vysokym vynosem, velmi dobre chuti. Daroyal a Rumba jsou take velmi odolne korenovym (pudnim) chorobam. J.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 65.144 (?), 24.3.2014 15:23

Pane Ivane, jsem zajmovy pestitel, nemam odborne vzdelani v oboru, ale z brambor na jahody prechazeji houbove choroby rodu Phytophthora, coz by se melo dat v literature dohledat. Horcice nema spolecne choroby s bramborami a jahodami, proto jeji pestovani jako zeleneho hnojeni, pudu z tohoto hlediska ozdravuje.  J.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 39.14 (?), 24.3.2014 15:46

V žádném případě nebudu riskovat zklamání, místa mám dostatek, takže budu dodržovat Vámi popsané postupy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 24.3.2014 15:38

Jak píše ivan z okénka, použít desifekci půdy dusíkatým vápnem a je vše OK. Hořčice se vysévá hned po sklizni brambor a pokud byl bramborový porost v době sklizně zdravý není desinfekce dusíkatým vápnem nutná, ale pouze doporučená při časné podzimní výsadbě.

Pro brambory po jahodách stačí jakékoliv zelené hnojení vyseté po sklizni jednouplodících jahod.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 65.144 (?), 24.3.2014 15:44

Pokud se doporucuje odstup az 3 roky, tak pouziti dusitkateho vapna castecne pomuze, ale urcite neni vše OK, riziko zustava, zejmena pro odrudy citlive na korenove choroby. J.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 24.3.2014 16:31

Vemte si selský rozum a na vstupu zadání napište "když je porost brambor v době sklizně zdravý"...

Pokud někdo místo certifikované sadby nasází polské konzumní brambory, tak mu v mnoha případech nepomůže ani důsledné dodržení sledu přerušovacích plodin.  Ano, před jahodami je nejlepší česnek, ale ještě horší než po bramborách jsou jahody po rajčatech, protože tam sklízíte do zámrazu a není možné dát přerušovací plodinu typu hořčice nebo ředkvičky (obě uvolňují do půdy hořčičný olej, účinky si najděte sami).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 65.144 (?), 26.3.2014 9:36

Zkuste se podivat na tzv. "Verticiliové vadnutí", ktere zpusobuji houbove patogeny Verticillium albo-atrum a Verticillium dahliae. Uvadi se, ze toto onemocnění je běžné, ne vždy působi velké škody, ale obzvláště v suchých letech může způsobit lokální těžké napadení rostlin. J.R.

  • Vorbeugung: Erdbeeren nie nach Kartoffeln anbauen!   Prevence: Jahody nikdy nepestovat po bramborach!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika