Stáleplodící jahody a ostatní jahody blízko sebe?



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
               
host - 39.14 (?) 
23.3.2014 21:49

Prosím o radu. Chci začít pěstovat jahody. Když nakoupím sazenice nebo semena jednouplodících, co musím udělat abych měla jahody každý rok? Nebo musím každý rok nakoupit nové sazenice? Za jakoukoliv radu děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                  
host - 208.100 (?), 23.3.2014 22:19

Sazenice můžete koupit i teď, třeba Frigo sazenice v jahodárně Vraňany, jahody budou bez listů, ti co si je koupili je velice chválili... Potřebujete kvalitní vyhnojenou půdu, je dobré je pěstovat na vyvýšených záhonech, viděla jsem je i pěstovat na paletě, viz. obrázek.

Sazenice vydrží dobře plodit asi 2 roky, pak už je úroda nižší, jahody hodně odnožují, můžete si tak vypěstovat další sazenice, na další roky...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 39.14 (?), 23.3.2014 22:38

Děkuji za informace i odkaz na rady paní Duškové, je to velmi zajímavé čtení. Už se těším na své pěstitelské začátky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 248.6 (?), 23.3.2014 22:31

Sazenice jahod plodí první rok velké jahody, druhý rok hodně velkých jahod, třetí rok již ne tak velké jahody. Proto se je dpopručuje pěstovat max. tři roky. Osobně mám dva záhony, vždy po sklizni ten starší záhon zruším a zas jeden záhon sázím nový (ze svých sazenic). Zhruba po deseti letech kvůli ozdravění na ten zřizovaný záhon koupím v nějaké jahodárně (ne v super/hyper) novou sadbu v odrůdě, kterou chci.

Svou sadbu si uděláte z rostlin na šlahounech, nejlepší jsou první dvě na výhonu od mateční rostliny. Po sklizni se přichytí do kelímku se zeminou a po zakořenění je lze počátkem srpna od šlahounu odstřihnout a vysadit na místo - další rok již dají pěknou úrodu. To zakořenění v kelímku je lepší než sázení jen odstřižených sazenic, zvláště v posledních horkých létech, nevadnou.       Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 248.6 (?), 23.3.2014 22:34

Jahody ze semen jsou strašná piplačka, vysévají se již v únoru, takže letos je pozdě. Lepší je sadba, ale pokud budete sázet až teď, tak letošní úroda bude menší. Nejlepší doba k sázení jahod je první dekáda srpna.   Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 39.14 (?), 23.3.2014 22:43

A ty zakořeněné šlahouny mohu zasadit na stejný záhon nebo musím záhony střídat? U zeleniny to tak dělám, že sadím každý rok na jiný záhon.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 248.6 (?), 23.3.2014 23:04

Záhony střídat, nejlepší je udělat nový záhon tam, kde minulý rok bylo hnojeno - ty jahody tam pak min. dva roky rostou, tak musejí mít dost živin. Jinak během roku s nimi moc práce není. Když to vezmu od jara : Po zimě obrat staré listí, okopat a přihnojit cereritem. Když začnou kvést a tvořit plody, tak zalévat. Sbírat plody cheeky...  Po sklizni nakelímkovat sadbu (dělám na tom "mladším" záhoně), starší záhon zruším. Založím nový záhon (většinou po bramborách) a začátkem srpna osázím. Na tom záhoně, který nechávám, ostříhám z keříků starší listy a postříkám Kuprikolem (ale postřik není nezbytný). Před zimou mezi řádky jahod dávám kompost.  Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 248.6 (?), 23.3.2014 23:06

Jo, zapomněla jsem - po sklizni ponechávaný záhon přihnojit Cereritem...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 39.14 (?), 24.3.2014 0:25

Děkuji moc, kdybych si během pěstování s něčím nevěděla rady, určitě přispěchám pro radu.

Teď sedím a vybírám odrůdy, které bych si objednala. Zatím mám v hledáčku ze stáleplodících odrůdy Aromas a Selva,  z jednouplodících Karmen a Senga Sengana. Nevím jestli je to dobrá volba, vycházím spíše z pocitu, který mám po přečtení popisů jednotlivých odrůd. Jestli moje volba není správná, prosím, nasměrujte mě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 248.6 (?), 24.3.2014 12:35

Karmen je vynikající, bylo tady o ní hodně napsáno. Málo plesniví a má velké aromatické plody, které nejsou tolik náchylné k otláčení. Pěstuji ji již řadu let. Senga Sengana je klasika, je ale poněkud měkčí.   Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika