Špatně rostoucí malý rybíz



Stránky: 1,  2   
host - 63.85 (?) 
18.4.2020 12:00, zobrazeno: 3630x

Dobrý den,

na zahradě jsme měli několik černých rybízů, poté jsme se přestěhovali na novou zahradu. Vyryl jsem jednu nejmenší rostlinku toho rybízu, který rostl ve svahu v polostínu. Zasadil jsem ho na novou zahradu, kde je v podstatě na přímém slunci. Ujmul se a plodí (plodil i na staré zahrádce), bohužel "roste" pořád stejně jako na staré zahradě. Čekal jsem se, že vyroste a bude plodit více. Měl také některé suché větve, které jsem mu odstřihl. Dá se nějak řezem nebo něčím podpořit v růstu? Je možné, že už je to velmi stará rostlina. Děkuji.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 63.85 (?), 18.4.2020 12:03

Ještě jsem zapomněl zmínit, že na nové zahradě už roste 3 roky, to už bych čekal, že začne "něco dělat".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 167.70 (?), 18.4.2020 19:14
Dobry den, moje zkusenost je, ze je dobre rybiz zasadit dost hluboko, vyrazne vic, nez byl na puvodnim stanovisti nebo ve skolce. Delam to i s rizky - delam je hodne dlouhe, klidne i 70 cm a picham dost hluboko, treba 30 cm. Kdyz jsem delal male, tak trvalo roky, nez poradne narostly.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Tondaa - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (87) - 208.138 (?), 18.4.2020 21:16

Dnes jsem odstřihnul slabě rostoucí horní větévku na rybízovém keři (nevyrašily na ní lístky) a k mému překvapení byla uvnitř větvičky larva nějakého hmyza... možná je to k vidění i jinde, ale pokud někdo ví, co to je,...???

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 248.138 (?), 18.4.2020 21:38

Nesytka rybízová - použít Spintor.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Tondaa - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (87) - 208.178 (?), 19.4.2020 10:02

Děkuji, ale když je těch rybizů jen několik tak se to těžko řeší. Co se zbytkem postřiku, když to naředěné má jistě nepříliš dlouhou dobu skladování (nebo jej využiju i na postřik ovocných stromů na některé současné škůdce??)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 248.138 (?), 19.4.2020 12:17

Pškozené výhony teď odřezat, postřik se používá v době letu škůdce (mám dojem, že V.-VI.), lze použít na obaleče -jabloň, mandelinku -brambory a další). Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 0.222 (?), 19.4.2020 9:24

Neviem o akú starú rastlinu išlo. Ak to bola rastlina ktorá má napr. 25 rokov a viac, tak jej životnosť sa pomaly začína blížiť ku koncu a šok z presadenia jej určite nepomohol. Tam je možné že z nej už nikdy nič nebude.

Pokiaľ ide o relatívne mladú rastlinu tak pravdepodobne ste urobil tú chybu že ste rostlinu po presadení málo orezal. Málo koreňov nedokáže vyživiť nadzemnú časť a neostáva "sila" ani na rast nových koreňov. Ak sa rastlina túto sezónu nepozbiera nasledujúcu jar ju zrežte cca 10-15 cm nad zemou a pri podstivej zálievke máte bujný kríčok ktorý prinesie mnoho ovocia už ďalšiu sezónu.

Čierne ríbezle majú radi dostatok vlahy, takže ak je sucho tak zalivať a trocha prihnojiť tiež nemusí byť na škodu.

Tiež sa skúste zamyslieť či v novej záhrade nemáte pôdu horšej kvality, ktorá má napr. menej živín, alebo horšie drží vodu a podobne...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Tondaa - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (87) - 208.178 (?), 19.4.2020 9:57

trošku bych přitvrdil, protože, jestli mu už několik roků strádá a jak píše..,,nedělá nic,,  jistě by bylo výhodnější neztratit už letošní sezonu a sestříhat klidně hned..ono to letos doroste (a nebo uhyne) ale příští rok bude zmlazeno a hojno ůrody

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 63.85 (?), 19.4.2020 15:13

Půda by měla být lepší, na staré zahradě byla více jílovitá a hlavně tam skoro všude byl polostín a nedařilo se tam téměř ničemu ani zelenině a také tam bylo neskutečně mnoho slimáku (což rybízu ale nejspíš nevadí). Na nové zahradě skoro slimáci nejsou, což může být i tím, že ty 2 roky co tam jsme, tak vždy bylo sucho. Akorát tam jsou asi hraboši nebo něco co má rádo mrkev, téměř všechna mrkev byla odkousnutá, zbyla jen nať a kousek kořene.

Můžu ho tedy zkrátit i teď když má už listy a chystá se kvést?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika