Sázení keřového rybízu - Josty



Vlaďka. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (173) - 180.6 (?)
16.11.2019 23:52

Tak jsem dnes večer jostu vyhrabala, abych jí před zítřejším sázením namočila, a pořádně jsem si jí prohlédla. Má těsně nad kořeny takové kolínko, že to trochu připomíná místo štěpování, ale asi tam byla jenom zastřihlá. Mám to tedy zasadit těch 10 cm pod zem a zahrabat, vyžene to další pruty z kořenů?

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Vlaďka. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (173) - 180.6 (?), 14.11.2019 15:24, zobrazeno: 3933x

Ve většině návodů na sázení keřového rybízu je uvedeno, že se má zasadit rozvětvení 10-15 cm pod zem. Mě ale přišel pouze naroubovaný proutek, co s tím? Předpokládám, že když zasadím místo roubování 10 cm pod zem, že se mi rozvětví stejně až nad zemí. Nebo to tak zasadit a nechat kolem proutku jamku, aby mohl proutek rozvětvit hned nad štěpováním, a dosypat ho zeminou do roviny až příští rok na podzim po rozvětvení?

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Peter.pe - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (199) - 64.44 (?), 14.11.2019 18:43

Krickove ribezle by nemali byt vrublovane, to byvaju iba stromcekove. Teda ja som sa aspon s vrublovanou krikovou formou nestretol. Ako je vysoky ten prutik? ci vam nahodou neposlali ten stromcekovy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 14.11.2019 20:12

Někdy sice roubuji rybíz na krátký pomocný řízek černého rybízu nebo josty, ale neviděl jsem to prodávat. Jestli je to tak, musí jít místo roubování pod zem a sází se šikmo. Vyfoťte to. Jinak vám nikdo neporadí správně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Vlaďka. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (173) - 180.6 (?), 14.11.2019 20:57

Tak možná to není roubované, nevěděla jsem, že se rybíz neroubuje. Každopádně z kořenů vyrůstá jenom jeden výhon, délka je asi půl metru. Stromkový to nebude, je to jenom proutek bez náznaku korunky (nebo roubování ve výšce korunky). Celé to můžu vyfotit až v sobotu odpoledne, teď to mám spolu s hrušní zasypané zemí na zahradě, v sobotu odpoledne oboje vytáhnu, namočím kořeny do vody a v neděli zasadím. Teď bych mohla vyfotit jenom ten proutek co kouká ze země, ale to je předpokládám k ničemu.

Mám tedy rybíz zasadit tak, aby byly kořeny 10 cm pod zemí a doufat, že z nich vyrostou časem další proutky? A ten stávající zastřihnout na jaře na 3 pupeny?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Vlaďka. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (173) - 180.6 (?), 16.11.2019 23:52

Tak jsem dnes večer jostu vyhrabala, abych jí před zítřejším sázením namočila, a pořádně jsem si jí prohlédla. Má těsně nad kořeny takové kolínko, že to trochu připomíná místo štěpování, ale asi tam byla jenom zastřihlá. Mám to tedy zasadit těch 10 cm pod zem a zahrabat, vyžene to další pruty z kořenů?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 17.11.2019 7:46

Z řízku zapíchnutého do substrátu vyrašilo horní očko a vytvořilo výhon. Když to trochu podsadíte a zastřihnete výhon, určitě vytvoří další výhony. Odstřihnutý výhon zapíchněte kdekoliv a jakkoliv do zeminy. Určitě zakoření také. Josta je plevel a je skoro jedno jak se zasadí nebo zapíchne. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 161.31 (?), 24.11.2019 22:10
Jostu a rybiz doporucuju sadit trochu hlbsie preto, aby si kazda vetvicka na kriku vytvorila sekundarne vlastnu korenovu sustavu. Pokial ma vas kricek len jeden vyhon, tak si myslim ze je v tejto chvili jedno ci ho zasadite trochu hlbsie alebo rovnako ako bol doteraz.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 148.151 (?), 4.12.2019 12:55
Musím jen souhlasit, s takovým sázením mám taky dobrou zkušenost. Lépe se pak i zalévá a hnojí.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika