Řízkování maliníku



host - 53.209 (?) 
6.1.2008 10:29, zobrazeno: 23093x

Dobrý den - ostříhal jsem maliník až u země, nevím, co je to za odrůdu, ale plodí až do mrazů - před několika lety jsem trhal maliny týden před vánocema. Chci se zeptat, zda by bylo možné využít ostříhané pruty jako řízky?? Jaký by byl ted postup?? díky! Honza

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 100.5 (?), 6.1.2008 13:30

Ostříháte-li všchny výhony (včetně jednoletých) u země, přijdete o letní úrodu a plodit Vám budou maliny pouze na podzim a to ještě pouze remontatntní odrůdy (což asi máte).
   Jednoleté pruty asi na řízkování použít lze, stejně jako kořeny. Dělá se to ale spíš na podzim. Logičtější mi ale připadá vyrytí a přesazení celého odnožujícího výhonu i s kořeny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 3.169 (?), 7.1.2008 10:07

No já bych to provedené vystříhání všech výhonů u remontatntní odrůdy až u země úplně nezavrhoval. Přiznám se že to dělám vědomě také. 2-leté výhony zabírají v létě dost místa, jsou v porostu špatně přístupné a plodů moc nedávají (v době sklizně jsou už ve stínu 1-letých výhonů). Raději upřednostnuji více malin až do zámrazu. Odrůda - Ada (nebo Áda?). 

Martin   

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 80.39 (?), 7.1.2008 11:35

Já mám Ljulin - nebo tak nějak. Řekl bych, že těch pozdních malin na letošních výhonech je jednak trochu míň (při odstranění všech loňských by to možná bylo  jinak)   a hlavně - ty letní jsou mnohem aromatičtější.
  Je pravda, že prolízat maliništěm, odřezávat  odplozené a  probírat mladé výhony není nic příjemného. Pár záběrů křoviňákem to řeší snadněji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 3.169 (?), 8.1.2008 8:28

Vím že malina není moc náročná ale myslíte že je čas pohnojit? díky

Martin 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Martin Z - (1) - 168.142 (?), 28.3.2021 9:22

Dobrý den, nemá tu prosím někdo zkušenost se zakořeňováním řízků maliníku. Nemyslím řízky kořenové, ani odkopky. A už nemám na mysli černé ostružiny. Před 3 lety jsem zakoupil v zahradním centru sazenici maliníku. Odrůdu jsem si bohužel nepoznačil a plánoval jsem v případě obstojnosti, že si ji namnožím. Řízek byl zakořeněný, z horní strany zavoskované očko, namočený v gelu a zamotaný v tmavém igelitu. Matečná rostlina má za 3 roky 3 výhony, úroda velmi chutná, ale vše pořád vyrůstá jen z mateční rostliny, kterou bych nerad poškodil. Jediné co mě napadá je zkusit nařízkovat loňské a předloňské výhony. Vycházím z toho, že původně jsem asi něco takového zakoupil... Klidně to absolbuji až na podzim, ale teď sháním rady jak na to... Rád si nechám poradit. Těším se na věcné odpovědi. MZ   

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 91.196 (?), 28.3.2021 18:24

Martine, ty předloňské výhony jsou určitě suché. Už by v porostu neměly být. Nezlobte se za otázku-z toho tmavého igelitu jste jej, ten maliník před zasazením vyndal?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 74.59 (?), 29.3.2021 18:56
Dobrý den, děkuji za reakci. Ano každé jaro rostlina vytláčí nové výhony. Možná jsem to špatně popsal, ale k letošnímu roku má tři živé výhony. Staré, suché pochopitelně odstraněny. A igelit před výsadbou do hlíny sundán. Nicméně má otázka není k pěstování či stříhání. Sháním informace jak a kdy a v jakých podmínkách zakořenit řízek maliníku. MZ
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 91.196 (?), 30.3.2021 10:26

Martine, jednodušší způsoby jste napsal ve svém prvotním příspěvku, svůj nápad můžete zkusit zrealizovat třeba tak, že-máte-li málo vlastních výpěstků, požádáte jiné pěstitele, kteří mají i v různých časech nadbytky...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika