Pokusy o řízkování



host - 77.130 (?)
26.4.2012 9:56

Takže asi nejlíp založit si někde záhoneček a tam si zapichovat větvičky, jestli jsem to dobře pochopila. To by možná šlo pod ty naše jablůňky, tam je jen asi 10 cm černozemě, takže tam rostou jen jahody a plevel :-D tak bych aspoň měla nějaké využití toho pruhu :-) Moc děkuji za rady!

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 77.130 (?), 18.4.2012 8:53, zobrazeno: 15836x

Dobrý den,

protože mám konečně čas, pustila jsem se do experimentování v zahradě a kromě vysetí různých semínek jsem zkusila řízkování, když se mi ulomila větvička brusinky, borůvky nebo když jsem zastřihovala doma jahodový stromek, tak jsem smočila větvičku do vody, pak jsem cca 3 cm dala do práškového stimulátoru a teď se snažím udržovat vlhký substrát, ale nevím, jak dlouho tak trvá, než se vytvoří dobré kořínky. Větvičky zatím, kromě brusinky, vypadají živě, rozvíjí lístečky, ale nechce se mi ďoubat do kelímků, abych nepoškodila to, co by tam případně bylo. Za jak dlouho zjistím, jestli jsem byla úspěšná? Děkuji za radu, hledala jsem na internetu, ale asi špatně.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
moonvil - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (100) - 25.108 (?), 18.4.2012 10:40

Tak zrovna borůvky zakořeňují tímto způsobem velmi špatně a procento úspěšnosti je malé. Vypadat živé mohou celkem dlouho - prostě je tam nech, zalívej dešťovkou a časem poznáš jestli rostou nebo ne. Celkem se mi osvědčilo dát to celé do igelitového sáčku, aby se řízky hodně zapařily, a umístit do skleníku do polostínu. Hlavně nesmí přeschnout.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 77.130 (?), 18.4.2012 12:29

Díky, tak já to tam prostě nechám, ono to bylo jedno, protože větvičky byly stejně nalomené, takže by uschly tak jako tak... Jen jsem nevěděla kdy je můžu vyklopit a dát ven, tohle vypadá, že až na podzim :-) Díky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 220.182 (?), 18.4.2012 13:08

S kamarádkou také už pár let řízkujeme, co se dá (ale spíš okrasné, než ovocné). Kamarádka dává řízky do kelímků a pod strom do stínu, na podzim kelímky zapouští do země. Já je dřív dávala do kelímků také, ale teď je píchám přímo do země za keř rybízu, také do stínu. Připadá mi, že přímo v zemi lépe přezimují. Až začnou růst, dáváme je obě na konečné místo (tj buď hned příští rok, nebo ty choulostivější a růže až o rok později, aby měly pořádný bal).           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 69.62 (?), 18.4.2012 13:48

Bylinné řízky je vhodné dělat v červnu. Je totiž teplo. Dobře se ujimájí řízky, když mají stálou vlhkost.Sežeňte si mléčně bílou slabou folii a napíchané řízky v zel. platonku, sadbovači či v truhlíku překryjte touto folii tak, že je zabalíte i s tím truhlíkem či platonkem. Přes rostliny musí jít folie jen jednou vrstvou. Prostě jí ohnete přes ten platonek s řízky a zastrkáte pod něj. Nesmí do toho prát slunce samozřejmě.Po týdnu čtrnácti dnech to opatrně rozbalte a namátkou vytahněte řízek a mrkněte se zda nemá, na té části co byla v substrátu, kalus (zával, svalek) Vypadá to jako bílé pupínky.Někdy jich je hodně na jednom místě, takže tvoří takový hrbolek. Pokud je tam najdete, je to na dobré cestě, protože to jsou předchůdci kořenů. Nenechte se zmást tím, že na řízku raší lístky, protože mohou žít ještě ze zásob z větvičky.Jinak mohou řízky chytnout houbu, takže i když mají kalusy, ještě nemáte vyhráno.Je dobré je proto ošetřit, použít Previcur. Tím nic nezkazíte.Stačí ho namíchat do malé stříkačky na mlžení listů pokojových rostlin.Je vynikající i na výsevy proti padání klíčků.Jsou rostliny, které se snadno ujímají z letních řízků(stačí je píchnout do květníku a rostou)  a jiné ani kdybyste je na kolenách prosila (např. Jíva). Aby Vás ze začátku neodradil neuspěch klidně zkuste nějaké méně náročnější rostliny jako třeba Forsithya, Berberis, apod.. Chce to nějakou literaturu o rozmnožování dřevin.Bohužel některé dnešní naučné knížky jsou spíše plné hezkých obrázků, než dobrých rad. Vegetativní množení rostlin o proti výsevům má jednu velkou výhodu v tom, že se přenáší všechny vlastnosti mateřské rostliny.U výsevů se mnohdy vyštěpí rostliny s vlastnostmi, které mateřskou rostlinu připomínají velmi vzdáleně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 77.130 (?), 18.4.2012 14:36

Moc děkuji za návod, koukám, že je to pořádná věda, ale rozhodně se o to pokusím, zahradničím chviličku, neměla jsem na to moc čas, takže jsme jen zasadili keře borůvek a jahody, další rok jsem přidala rajčata, papriky, ředkvičky a mrkev, letos už jsem se pustila do tulipánů a dalších kytiček a zkouším bahenní ibišek a vinnou révu a maliník z Kruhu. Když se tak pinožím po zahradě, tak mám chuť víc experimentovat :-) takže když kocour zlomil ty větvičky, tak jsem si řekla, že je hřích nezkusit je nařízkovat, takže to prostě zkouším :-) Jsem moc vděčná za rady, protože když se mi to zadaří, tak se moc ráda podělím se sousedy o rostlinky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 69.62 (?), 18.4.2012 15:23

Zase až taková věda to není. Chce to nějakou tu zkušenost, ale ono se to kolikrát nepovede i když máte super podmínky.Je lepší si dělat řízků v řádech desítkek pro případ, že se ujme jen některý. Ten maliník nevím, ale by se mohl ujmout teď na jaře, později myslím, že by to byl problém. U maliníku se snadno získávají nové rostliny tím, že bohatě odnožuje (výmladky). Řízkováním můžete rostlinu i získat. Stačí ušmiknout někde kde roste. wink Bacha abyste tím někoho nenamíchla. laugh Třeba buxus, nebo habr se velice snadno množí řízky... Pokud je to daleko, je dobré mít s sebou mokrý čistý hadr (třeba froté),který namočíte studenou vodou, vyždímejte a řízky do něho zabalíte(musí být v chladu).Jakmile dorazíte domů, tak je ostrým(!) nožem či zahr.nůžkami nastříháte na požadovanou velikost a napícháte. Je radost vidět, když se to ujme a žije to. Kdo to nezkusil tak neví. wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 77.130 (?), 19.4.2012 14:50

Tak já to budu zkoušet teď se vším :-D dřív jsem to zkoušela jen u pokojovek, ale za jak dlouho vyraší ty kořínky pořád nevím :-D to poznám podle toho, když začne ten řízek růst? někde, třeba u Ibišků píšou, že to trvá asi 6-8 týdnů, u borůvek se tu píše, že nechat do podzimka :-) tak jsem z toho jelen :-D a co rybíz? mám jeden v betonu mezi ploty, asi tři výhonky, vytrhnout nejde, vyrýt taky ne, tak bych ho šmikla :-D

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 220.182 (?), 19.4.2012 21:37

O množení rybízu řízky je tu celé vlákno. Ale držím vám palce... Já třeba šla po ulici, byl tam pěkný keřík  ;-)), tak už byla malá 10cm větvička moje a šup s ní do země. Dá se říct, že asi polovinu keříků na zahradě mám takhle namnožených. Nejlépe se mi vždycky chytaly polodřevnaté nové výhonky v červnu. Už teď si vyhlédněte, co by se vám hodilo...

Jinak je to nejlepší nechat zakořeňovat aspoň rok, dřív je moc malý kořenový bal a rostlinky, ač už nějaké kořínky mají, při přesazování uhynou. Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 77.130 (?), 26.4.2012 9:56

Takže asi nejlíp založit si někde záhoneček a tam si zapichovat větvičky, jestli jsem to dobře pochopila. To by možná šlo pod ty naše jablůňky, tam je jen asi 10 cm černozemě, takže tam rostou jen jahody a plevel :-D tak bych aspoň měla nějaké využití toho pruhu :-) Moc děkuji za rady!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Kouří do místnosti10.6.2024
Traverzy IPE5.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?1.6.2024
Kouří do místnosti29.5.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika