Pestovani jednouplodicích jahod



host - 121.12 (?)
18.9.2021 17:58

Koupil jsem sazeničky jahod a chystám se je vysadit (vím, pozdě).

Sazeničky mají květy i jim už červenají plody, jsou jednouplodící.

Mám je vysadit tak jak jsou, nebo mám plody a květy odstranit?

Jde mi hlavně o to, aby zakořenily na příští rok. Díky

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
Kvark - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (62) - 252.119 (?), 3.8.2021 21:50, zobrazeno: 2564x

Na jare jsem na zahrade do truhliku zasadil frigo sadbu jednouplodicich i stale plodicich jahod. A rikam si ma smysl pestovat ty jednouplodici? Chapu nejakou zemedelskou produkci, ale na te zahrade to odplodi v cervnu a dalsich nekolik mesicu to musim zalivat, starat se, resit skudce, odplevelit a mozna to v zime v tom truhliku stejne vymrzne. S tema staleplodicima jsem spokojen, pekne rostou jahody, chutove ani nepoznam moc velky rozdil mezi nima.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 248.51 (?), 3.8.2021 22:47

Jestli je máte v truhlíku, je potřeba ho na zimu zapustit do země, aby nepromrznul. Jinak většina zahrádkářů pěstuje víc jednoplodící z toho důvodu, že na zavařování, džemy apod. je potřeba větší množství najednou. Stáleplodící jsou spíš na uzobávání během roku.

Ale před jahodami je kamčatská borůvka, po jednouplodících zraje muchovník, maliny, josta, rybíz, angrešt, meruňky, ryngle, broskve, ostružiny, švestky, jablka a hrušky, takže o stáleplodící jahody většinou během roku už zájem moc nebývá...     Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Kvark - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (62) - 252.119 (?), 4.8.2021 15:38

Me prave spis vyhovuje si natrhat tu misku a mit ty jahody k dispozici par mesicu. Jahody skoro nikdy nejdou koupit v obchode chutne mimo sezonu u nas, boruvky nebo maliny chutnaji stejne i v zime, ale ten dovoz jahod to je hruza :)

Ohledne toho zazimovani jsem myslel, ze bude stacit dat cast truhliku do skleniku(nevyhrivany) a cast bych treba trochu zakopal a prikryl slamou nebo tou bilou tkaninou. Co myslite? Dekuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 248.51 (?), 4.8.2021 22:40

Lepší je nechat venku, udělat rýhu a truhlík zapustit po horní okraj (sousedka takhle přezimuje převislé v květináči). Je dobré přes ně lehce hodit větvičky chvojí (ale není to nutné). Do skleníku bych je nedávala, potřebují i čerstvý vzduch a vlhkost - déšť, sníh. Slámu bych k nim nedávala, přes zimu by pod ní mohly hnít. Netkanka by asi nevadila, ale nevidím důvod pro to, ji dávat. Jahoda je venkovní rostlina. Ani mi není jasné, proč je máte v truhlíku místo na záhoně, když zahradu zřejmě máte wink... Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 91.196 (?), 5.8.2021 8:15

P.Lído, nemám co dodatyes-asi budu ženalaugh, všechno toto mě taky napadlo-snad jen pěstitel už měl venkovní plochy oseté, osázené, a tak proto dal jahody do truhlíků?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Kvark - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (62) - 246.141 (?), 13.8.2021 17:32

Diky za rady. Ohledne tech truhliku je to dano tim, ze jsem delal zahony z plotovych tvarnic a vzniklo tam proste misto akorat na truhlik. Neco takoveho.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 164.163 (?), 5.8.2021 7:55

Bílá netkana textilie se k zakryvani jahod bezne pouzíva (i kdyz jsou na zahone), chraní pred poskozením mrazem. Staleplodici se maji zakryvat vzdy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 248.51 (?), 5.8.2021 13:01

To vím, ale používá se spíš nárazově, pár dnů, také ji používám. Tady se jedná o dlouhodobé zakrytí přes celou zimu. Ale na choulostivé keře se používá také, prodyšná je, tak by snad půl metru sněhu na ní nemělo ublížit. Jen mne napadlo, že by to ty jahodníky slisovalo, protože jinak sníh zapadne mezi lístky...           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 165.250 (?), 5.8.2021 15:17

Nepoužívá se jen nárazově, ale i přes celou zimu (staleplodící nebo nová výsadba jednouplodících, popř. u odrůd, které jsou citlivé na mráz).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 121.12 (?), 18.9.2021 17:58

Koupil jsem sazeničky jahod a chystám se je vysadit (vím, pozdě).

Sazeničky mají květy i jim už červenají plody, jsou jednouplodící.

Mám je vysadit tak jak jsou, nebo mám plody a květy odstranit?

Jde mi hlavně o to, aby zakořenily na příští rok. Díky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika