Nemoci jahodníku



Elen. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (158) - 126.28 (?) 
6.6.2022 5:29, zobrazeno: 1351x

Dva roky jsem úspěšně pěstovala stáleplodící jahody v truhlíkách, ale letos se to nějak nepovedlo. Nejdřív se rostliny potáhly jakoby prachem a pavučinkou, tak jsem postříkala proti savým škůdcům, ale ani teď, po měsíci, nejsou zdaleka v kondici. Co to je a co s tím? Díky, Elen

pavučinka
pavučinka
co jim je?
co jim je?
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 252.250 (?), 6.6.2022 7:18

Čím jste to postříkala? Na jahodníku se vyskytje sviluska a roztočík, na ně je potřeba použít Vertimec. Hnojíte je čím a jak často? Vypadá to jako by neměli dost živin. Truhlík je jak velký? Po 2-3 letech je třeba rostliny i zeminu vyměnit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Elen. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (158) - 126.28 (?), 6.6.2022 11:24

Stříkala jsem je Decis Protech, to jsem měla doma. Ty pavučinky a bílý prášek potom zmizely, ale jahody pořádně neobrazily. S výživou by problém být neměl, zrovna tenhle truhlík (nejvíc zasažený) byl nově sesazen koncem léta, rostliny nové. Hnojím žlutým kristalonem, jednou za 2-3 týdny, což jsem tedy s postřikem přestala.

Předtím se mi ale stalo, že jsem neodhadla počasí a napustila samozavlažovací nádržky, jenže pak nebylo sluníčko a truhlíky byly déle a více zamokřené, než by se mi líbilo. Pak přišly pavučinky, chřadnutí a nevyvíjení nasazených plodů. Koukala jsem na nemoci na Internet, ale podle obrázků jsem nic nenašla, tipovala bych něco houbového... Elen

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 146.234 (?), 6.6.2022 12:02

Proč žlutým Kristalonem (NPK 13 40 13)? Ten horni list má tmavé okraje, to muze být (možná) nedostatek drasliku, Jeden list nafialovělý, možná přebytek fosforu. Jahody by se měly hnojit cca v poměru draslik - dusik 2 ku 1.

Přemokřeni není samozřejmě dobré, může dojít k rozboji houbových chorob v zemině. Čím to je přesně nevím,  každopádně se to už asi nezlepší, tak zlikvidovat. Jakou zeminu používáte? Asi vlastní, lépe by byl kvalitní kupovaný profi substrát.

V truhlíku jahody nepěstuji, ale nekolikrát jsem pěstoval v kontejnerech 2 L frigo sadbu, po sklizni jsem ji dal na záhon.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 91.196 (?), 6.6.2022 15:07

Ten mulč co je vidět na foto používáte vždy? A co dáváte pod něj?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Elen. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (158) - 126.28 (?), 7.6.2022 22:40

K otázkám - ano, takto pěstuji / hnojím / mulčuji dva roky a vše fungovalo naprosto v pořádku. Proto myslím, že je to nějaká choroba nebo se nevzpamatovaly z toho přelití. Asi už nemá cenu řešit nápravu, koncem léta si ze záhonu přesadím nové. Elen

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 244.82 (?), 8.6.2022 9:06

Kristalon Žlutý není universální hnojivo pro celoroční hnojení, má se s ním hnojit jen na jaře, resp. v období vytváření květních pupenů. Ty projevy na listech ukazují na nesprávné hnojení. Přelití a kořenové choroby spolu souvisí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika