Množení ostružin



Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 223.242 (?)
7.11.2018 8:03

Tu stálezelenost nejlépe ocení chovatelé strašilek a jiného býložravého hmyzu, pro který je potřeba schánět nevadnoucí, nejedovaté čerstvé listí.

Dále také ta stálezelenost končí odplozením výhonů a tak po prvních mrazících snadno i začátečník pozná, které výhony má vystříhat (maliny opadají všechny) a které ponechat.

Ano, nějak jsem se přepsal, následující vegetační rok není napřesrok. Jde o to, že k zakořenění dojde za cca 6-9 měsíců, pokud je výhon vhodný a nebo nikdy, pokud je výhon odplozený.

SfK.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
                     
host - 157.239 (?), 6.11.2018 20:26

Jen drobnost-"co pokvetou napřesrok"-myšleno v r.2019?-příští rok? A ta stálezelennost? Díky za vysvětlení, SPCH.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 223.242 (?), 7.11.2018 8:03

Tu stálezelenost nejlépe ocení chovatelé strašilek a jiného býložravého hmyzu, pro který je potřeba schánět nevadnoucí, nejedovaté čerstvé listí.

Dále také ta stálezelenost končí odplozením výhonů a tak po prvních mrazících snadno i začátečník pozná, které výhony má vystříhat (maliny opadají všechny) a které ponechat.

Ano, nějak jsem se přepsal, následující vegetační rok není napřesrok. Jde o to, že k zakořenění dojde za cca 6-9 měsíců, pokud je výhon vhodný a nebo nikdy, pokud je výhon odplozený.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 168.81 (?), 7.11.2018 22:25

Náhodou jsem si přečetl toto vlákno, a protože mi připadá poněkud zmatečné, „sepsal“ jsem tento svůj příspěvek. Třeba někomu pomůže.
Ostružin je několik různých typů růstu a nejsnadněji se, podle toho, množí taky různě. Jsou typy (měl jsem), které se množí jako maliny. „Rozlézají se“ kořenovými výběžky, na kterých tvoří nové výhony. U těchto odrýpneme kořen s výhonem a máme novou sazenici.
Jsou typy ostružin, které ale netvoří žádné boční odnože na kořenech a rostlina zůstává pořád na místě (ty mám nyní). Dělit (roztrhnout, rozseknout) tento trs možná jde, ale nebude to úplně jednoduché. Ostružiny, které mám nyní, tvoří dlouhé, silné, rozvětvené a obloukovité výhony. Jejich jemné špičky, když dosáhnou země, ihned vypouští kořínky a konec výhonu se obrací znovu vzhůru. Rozdal jsem několik samovolných sazenic (slabých, v trávě). Mladý výhon ohybem dosahuje země o prázdninách. Když se ošetří přihrnutím, ukotvením a odplevelením (nějaký mulč), vznikne do podzimu silná sazenice. Po odstřižení sazenice výhon normálně zaplodí (sám „nesním jednu rostlinu“, a to jím opravdu hodně, taky bublanina je výborná). Začít nezakořeněnou špičku výhonu zakořeňovat před zimou mě doposud nenapadlo a tak nevím, jestli to jde.
Taky jsou typy ostružin, které se „nerozlézají“ a tvoří tenké nerozvětvené pruty dlouhé několik metrů (ještě dožívají u sousedky). Ty by asi také šlo množit zakořeňováním mladého, přihrnutého výhonu. Třeba hadovitým potápěním. Ale tyto ostružiny nikdo v okolí nechtěl a pěstují nyní ty „moje“. Připojuji obrázek, schémátko, hřížení „mé“ ostružiny (odrůdu neznám). JG

hřížení špičky výhonu ostružiny
hřížení špičky výhonu ostružiny
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika