Maliník Tulameen - zkrácení letošních výhonů



host - 210.56 (?)
17.8.2020 21:39
Děkuji za odpověď, ale trochu se v tom ztrácím. Vyhony, které leros rodily mám již téměř všechny odstraněné. Ty, které vyrostly letos mám tedy zkrátit až příští rok na jaře?
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 210.56 (?), 17.8.2020 17:25, zobrazeno: 1608x

Zkracujete někdo letošní výhony maliníku Tulameen? Mám je už přes dva metry vysoké, loni taky a úroda velká není. Jsou na slunci, ne na úpalu.

Má zastřižení tohoto jednouplodícího maliníku vliv na plodnost?

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 38.27 (?), 17.8.2020 18:17

Ano, Malinník Tulameen se po skončení růstu v prvním roce zkracuje podle výšky drátěnky. Plodí totiž na letorostech z dvouletého dřeva a tudíž je žádoucí, aby tento plodný obrost narostl v sklizňově pohodlné výšce (od pasu po ramena), výhony nebyly propletené nebo příliš zahuštěné a porost byl vzdušný.  Při pěstování v dvojřádku tedy výhony vyvazujeme do písmene W tak, aby ve středu byly letošní jalové výhony a u drátů loňské s plodným obrostem.

Předčasné zkrácení vede k tvorbě obrostu už v letošním roce a květní špičky se buď nevyvinou nebo zmrznou = takový výhon v následujícím roce nemůže dát plný výkon, pro který je odrůda Tulameen tolik ceněná. (bohužel vyžaduje spoustu ruční práce).

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 210.56 (?), 17.8.2020 21:39
Děkuji za odpověď, ale trochu se v tom ztrácím. Vyhony, které leros rodily mám již téměř všechny odstraněné. Ty, které vyrostly letos mám tedy zkrátit až příští rok na jaře?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 105.69 (?), 18.8.2020 10:23

od října do dubna

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 91.196 (?), 18.8.2020 12:42

Únor, březen.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 38.27 (?), 21.8.2020 21:58

já to dělám ihned poté co skončím s řezem révy vinné..

Ale výhony, které jsou předmětem přesazení si sestřižením na 1 m označím již v říjnu, protože to je doba, kdy už nové rozvětvení nezačne rašit. Chybou by pak bylo, pokud by jste výhony krátil až v době počínajícího rašení, protože by místo narašení níže položených pupenů mohlo dojít k zaschutí celých výhonů nebo plodnosti jen na 3-4 nejvyšších místo optimálních 8-12.

Tedy oba výše uvedená rozpětí jsou použitelná, jen čím blíže budete poslední únorové oblevě, tím lépe.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika