Lesní jahůdky



Berbucha - (11) - 32.37 (?)
25.7.2018 13:54

Dá se rujána přesazovat? A pokud ano, kdy je to nejvhodnější? Potřebuju ji přesunout na jiný záhon.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
      
Andrea H - (18) - 70.123 (?), 24.7.2018 20:36

No tak já jsem v šoku, jak jsem zde psala někdy v květnu - vypěstovala jsem si měsíční jahody Rujany ze semínka, zasadila do záhonu, krásně rostou, kvetou no a když jsem ochutnala první jahůdky, přišlo rozčarování. No větší hnus jsem nejedla. Ty plody jsou bez chuti nebo spíš s divnou pachutí, s jahodou to nemá nic společného. Nevíte někdo čím by to mohlo být? Semínka byly od firmy Semo. Když si představím jak jsem se s tím piplala a výsledek katastrofa... Ach jo... 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
jam - (5) - 183.22 (?), 25.7.2018 7:09

Žádný strach, to je běžná situace. Vaše jahodníky jsou ještě mladé, a pěstované ve stínu a hodně zalévané. Chuť dostanou až na plném slunci. Nikdy jsem neslyšel že by jakékoli měsíční jahodníky plodily plody bez chuti, či s pachutí. Nezáleží na odrůdě ale na způsobu pěstování, jednotlivé odrůdy mají trochu jiné specifické zabarvení aroma plodů, ale všechny jsou vždy sladké a chutné. Chce to vydržet do jara jak jahodník zesílí. Pokud semenáčky ještě nemáte v záhonu na sluníčku tak není o čem mluvit. Měsíční jahody se pěstují oproti velkoplodým většinou v malém, je to z mnoha důvodů, například že jsou neskladovatelné. Celkově je s nimi potřeba mít trpělivost. Plody jsou naprosto bez chuti dokud úplně nedozrají, musí zmizet světlá skvrna a jahoda musí být ze všech stran úplně červená a voňavá. Nejlepší aroma získá na plném slunci, když se zalévá jen málo. Potom na jaře ve chvíli kdy dozraje první plod, tak to poznáte po čichu, ta jediná jahůdka opravdu dokáže na slunci provonět celkem široké okolí keříku. Já mám měsíčními jahodníky olemované cestičky v záhonech, tím že se nešíří šlahouny, tak mi nelezou do zeleniny a bylinek, a ani nijak nezavazí. Lahodná chuť jejich plodů mě tak hojně doprovází téměř celý rok.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 191.123 (?), 25.7.2018 8:57

Ano, Rujanu musíte nechat doslova přezrát. Pak už budete spokojenější. Sice si myslím, že lesní jahody mají úroveň ještě o jednu třídu výš, ale Rujana je zase plodnější a stáleplodící. A hlavně dlouhověká, pěstujeme ji na jednom místě už deset let, bez hnojení a roste si sama a drží svůj standard.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Berbucha - (11) - 32.37 (?), 25.7.2018 13:54

Dá se rujána přesazovat? A pokud ano, kdy je to nejvhodnější? Potřebuju ji přesunout na jiný záhon.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 227.147 (?), 1.8.2018 6:45

Přesazování rujány mi nedělá problém, ve skutečnosti to keříku může prospětyes. Pokuste se vyrýpnout ji s co největším balem a zasadit o něco níže pod povrch, aby byla v takovém ďolíku. Pak ji za čas budete moci přihrnovat až se srdíčka na hlavním stonku dostanou výše nad povrch, stonek pak zakoření a rostlina ještě víc zesílíwink. Ale po tom přesazení je potřeba stínit a půdu pod rostlinou udržovat neustále vlhkou. Já vyrývám při přesazování rýčem aby byl bal co největší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Andrea H - (18) - 8.90 (?), 25.7.2018 20:50

Super, v hloubi duše jsem doufala, že se mi dostane této odpovědi! Díky moc.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 146.204 (?), 30.7.2018 7:33

Já jsem si koupil letos 10 semen měsíčních jahod Atily a vzešlo mi jich 7 z 10, což je myslím dobré, když se rostlinky množí rychle dál vegetativně. Známá která Atilu má už déle mi ji doporučila nasadit k zídkám a cestičkám kde vytvoří nízký stále plodící porost, také má tímto jahodníkem tvořený podrostový kobereček pod malinami. U jahodníku Yellow wonder a rujana mám napěstováno asi 50 sazeniček, ty budou lemovat záhony. Jahody těchto odrůd chutnají velice podobně jako lesní jahody.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 177.217 (?), 1.8.2018 7:18

Odrůd už je k sehnání celkem dost, dokonce i těch půdopokryvných jako je Tubby Red, Atila, Variegata. Ale je třeba pořádně hledatwink. Koupit se dá i Baron Solemacher, Bowlenzauber, Fresca, Delicious, Alexandria...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 177.217 (?), 1.8.2018 7:24

Na mysli mám odrůdy měsíčních jahodlaugh. Dříve byla k sehnání pomalu jen ta Rujána. Od těch výše vypsaných odrůd mám skoro všechny a hned je to o něčem jinémwink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 235.72 (?), 10.7.2018 8:16

Lesní jahodník se dá normálně vyrýpnout z jakékoli suché stráně nebo z kraje lesa. Když jej budete zvlášť zalévat dost se rozroste. Já mám takto podél cestičky úzký záhonek osázený lesními měsíčními jahodníky plnokvětými odrůda je to flora pleno. A mezi nimi vytváří kobereček právě obyčejný divoký lesní jahodník. Nevýhoda je že ten plodí jenom na jaře kdešto ty měsíční celý rok a ještě překrásně kvetou.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika