Kanadské borůvky - pěstování



host - 113.187 (?)
4.7.2007 12:45
...a prořezávat mám ty staré odplozené výhony anebo nově pučící větvičky? Někde jsem četla,že borůbky plodí na starém dřevě...díky...:-)
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
         
host - 178.195 (?), 18.4.2007 17:59
Dobrý den, koupila jsem v kauflandu kanadskou borůvku, ale napsáno je na ní borůvka vysoká americká. Můžete mi poradit co jsem to koupila?Děkuji
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 58.79 (?), 30.6.2007 10:18
Také ji 3 roky mám, ráda bych věděla, kdy a jak hodně ji sestřihovat aby nerostla jen do výšky. Díky předem za radu.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Chemický Alí - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1247), 3.7.2007 0:53

s výškou nebude problém, ale je vhodné keř lehce tvarovat, jednak na jaře tvrdě prostřihejte, aby nevzniklo "koště", chce se to opravdu zatvrdit, pokud to neuděláte, budete mít malé plody.

Zbývající  větvičky doporučuji nechat jet na plno , můžet je přihnout k zemi pomocí kolíku, vázání (pozor, musí být zdřevnatělé, jinak jsou křehké). pokud pak takovou větvičku zastřihnete  ve vzdálenosti cca 30-40 cm, později vyrazí do strany. Nebojte se některou větev  pustit vzhůru a zastřihnout ji. Samozřejmě pokud budete tvarovat celý keř, nechejte některé větvičky jet ještě výš - klidně 70 cm( i víc)  a pak je teprve střihněte. Keř Vám postupně vytvoří klidně tvar 160- 170cm v průměru, obalený plody...

Důležité je, aby keř byl relativně "řídký", hustý keř tvořený mnoha tenkými větvičkami málo plodí a navíc je náchylný k omrznutí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Chemický Alí - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1247), 3.7.2007 0:55

Dejte do vyhledávání na těchto stránkách heslo kanadská borůvka a vypadne na Vás detailní diskuse o pečování, substrátech, zálivce, hnojení etc.. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 113.187 (?), 3.7.2007 18:11
jak a kdy kanadskou borůvku prořezávat? Moc jsem nerozuněla popisu řezu viz výše. Mám borůvky druhým rokem, zatím plodí úžasně...ale nevím si rady s budoucím řezem. Děkuji...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Chemický Alí - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1247), 4.7.2007 1:14

Samozřejmě - zcela optimálně na jaře, ale nemusíte se bát částečného řezu i po sklizni. Ale to jaro je určitě lepší.

Jinak borůvky právě zrají, prořezané a dobře hnojené vytvářejí plody velké  jako nehet malíčku.. Na rozdíl od neprořezaných.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 113.187 (?), 4.7.2007 12:45
...a prořezávat mám ty staré odplozené výhony anebo nově pučící větvičky? Někde jsem četla,že borůbky plodí na starém dřevě...díky...:-)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Chemický Alí - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1247), 4.7.2007 23:42

Plodí na obém, na vyzrálém samozřejmě lépe a více. Ale pokud nemáte ani náznakem prořezáno obral bych jenom to co výrazně stíní a spíš nové větvičky. Staré větvičky   a větve jsou zásobárnou živin na zimu. Proto bych radikálně zasáhnul spíš na jaře - Pak si představte jaký tvar by borůvka měla mít. Dám Vám příklad - sám mám tři variety - liší se hlavně tím kolik vyhazují větviček. Ve finále je ale ta nejbujnější sestříhaná během tři let na nějakých 20% počtu původních větví - ponechané větve sílí a tloustnou.

Ale vše má svůj čas, pokud budete chtít být přece jenom radikální, můžete část větví radikálně probrat po sklizni a zbytek na jaře. Po sklizni pořádně pohnojte a zalévejte!  Využijte zbytek vegetačního období - posílí se kořenový systém a rostlina uloží energii na zimu.

Nevím jak jsou VAše borůvky velké , já koupij jednu skutečně velkou a vzrostlou a ostatní malé - takové "tříproutkové" sazenice. Mohutně jsem hnojil, zasazeno v moři rašeliny  první tři roky jsem důsledné odrbával všechny květy. Nyní , čtvrtý rok jsou tyto keříky 1,5 vysoké....A plodí jak šílené.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 113.187 (?), 5.7.2007 15:18
...děkuji vám moc za rady...já mám 2 keříky teprve druhým rokem a 2 keříky prvním rokem. Ty první 2 plodí neuvěřitelně moc, plody, řekla bych,opravdu veliké a v hustých trsech. Keře se také velmi rozrostly, ani jsem nečekala, že porostou tak rychle. Zalívám hodně a jsou zasazeny v rašelině na slunné straně. Řídím se tím, že borůvku prý nepřeliju. No, ale jsou fakt dobrý a sladoučký...do lesa už na ně chodit nebudu:-)))
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 204.208 (?), 5.7.2007 16:02

Dobrý den -  rozmýšlím se také, že si pořídím kanadské borůvky. Zajímalo by mě, jestli mají stejnou chuť jako opravdové borůvky? Někdo mi kdysi říkal, že chutnají jinak?  A neporadili byste mi, jakou odrůdu si koupit?  Děkuji - zdraví Daniela.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika