Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   
Zahradní domky.cz
Chatky, zahradní domky a domky na nářadí, dodání po celé ČR.
Nábytek Vladeko
Dřevěný zahradní nábytek, doprava po ČR zdarma

Drobné ovoce > Kanadské borůvky - pěstování

Kanadské borůvky - pěstování viz minulé diskuse

host - xxx.xxx.113.187 (?)
3.7.2007 18:11
jak a kdy kanadskou borůvku prořezávat? Moc jsem nerozuněla popisu řezu viz výše. Mám borůvky druhým rokem, zatím plodí úžasně...ale nevím si rady s budoucím řezem. Děkuji...
Ukázat polohu příspěvku v diskuzi >
Připojit reakci

recepty na vaření, uzení, zavařování, vína, destiláty

Kanadské borůvky - pěstování

Tchořík (16)
18.10.2005 21:07, počet návštěv: 371324
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)
Dobrý den, četla jsem v časopise Flóra na zahradě , že je možné s úspěchem pěstovat borůvky ve směsi dřevěných pilin s rašelinou, kůrou nebo pískem nebo jen čistě v pilinách. Nemáte s něčím podobným zkušennosti? Dále jsem slyšela, že je možné pěstovat borůvky i v nádobách - zajímalo by mne, jestli mohou v nádobě přežít naší zimu nebo jestli je lépe je nějak chránit.

Předem děkuji za názory.

Připojit reakci   

host - xxx.xxx.167.136 (?)
30.7.2006 11:38
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

v pilinách je to nejlepší. před několika léty byl v TV dok. film z Kanady . v místě, kde z obrovské pily vyhrnoval piliny buldozer, rostly v pilinách keře borůvek hodně přes 2m.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.104.109 (?)
31.7.2006 10:53

Tento rok som začal s pestovaním v nádobách,skúsenosti nemám no rastliny nádherne rastú.Uvidíme čo bude po zime.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.67.169 (?)
8.4.2007 15:12
Alaska nie je čučoriedka ale muchovník...
Připojit reakci

host - xxx.xxx.150.2 (?)
14.4.2007 8:21
Ahoj 
Mam doma Borůvku Alasku a nevím jak jí pěstovat.Mohl by mi někdo poradit? předem dekuji.
   S pozdravem začínající pěstitel Pavel

Připojit reakci

host - xxx.xxx.204.1 (?)
14.4.2007 9:58
Alaska je Muchovnik velkolisty nebo olsolisty plody podobne jako boruvka chut nevalna barvy kere muzete pestovat jako rybiz bez raseliny 1,50-2m vysoky plodnost velka .roste naroubovana i na obycejnem Muchovniku ,hrusni,jerabu,mozna i na hlohu patri do celedi ruzovitych tak ze zadna boruvka take se prodava Kamcatska nebo Cukotska boruvka ale to je zimoles Lonicera. 
Připojit reakci

host - xxx.xxx.64.126 (?)
14.9.2007 10:25
Ahoj zrovna sem si taky koupila borůvku:-) a ten návod k pěstování by se hodil, ale na té adrese se mi to nepodařilo najít - nešlo by upřesnit, kde hledat. Děkuji JANA
Připojit reakci

host - xxx.xxx.224.19 (?)
17.4.2007 13:40
Ahoj, borůvku Alasku mám už 4 roky, a druhý rok bude plodit. je nenáročná na půdu, z hlediska polohy je lepší závětří ze severu. Jinak je nenáročná. letos má nasazenu spoustu květů. V loňském roce jsme sklidili téměř 1 kg plodů. H.
Připojit reakci

host - xxx.xxx.157.19 (?)
17.4.2007 17:27
Jak vám chutnala?
Připojit reakci

host - xxx.xxx.178.195 (?)
18.4.2007 17:59
Dobrý den, koupila jsem v kauflandu kanadskou borůvku, ale napsáno je na ní borůvka vysoká americká. Můžete mi poradit co jsem to koupila?Děkuji
Připojit reakci

host - xxx.xxx.58.79 (?)
30.6.2007 10:18
Také ji 3 roky mám, ráda bych věděla, kdy a jak hodně ji sestřihovat aby nerostla jen do výšky. Díky předem za radu.
Připojit reakci

Chemický Alí (1224)
3.7.2007 0:53

s výškou nebude problém, ale je vhodné keř lehce tvarovat, jednak na jaře tvrdě prostřihejte, aby nevzniklo "koště", chce se to opravdu zatvrdit, pokud to neuděláte, budete mít malé plody.

Zbývající  větvičky doporučuji nechat jet na plno , můžet je přihnout k zemi pomocí kolíku, vázání (pozor, musí být zdřevnatělé, jinak jsou křehké). pokud pak takovou větvičku zastřihnete  ve vzdálenosti cca 30-40 cm, později vyrazí do strany. Nebojte se některou větev  pustit vzhůru a zastřihnout ji. Samozřejmě pokud budete tvarovat celý keř, nechejte některé větvičky jet ještě výš - klidně 70 cm( i víc)  a pak je teprve střihněte. Keř Vám postupně vytvoří klidně tvar 160- 170cm v průměru, obalený plody...

Důležité je, aby keř byl relativně "řídký", hustý keř tvořený mnoha tenkými větvičkami málo plodí a navíc je náchylný k omrznutí.

Připojit reakci

Chemický Alí (1224)
3.7.2007 0:55

Dejte do vyhledávání na těchto stránkách heslo kanadská borůvka a vypadne na Vás detailní diskuse o pečování, substrátech, zálivce, hnojení etc.. 

Připojit reakci

3.7.2007 18:11
jak a kdy kanadskou borůvku prořezávat? Moc jsem nerozuněla popisu řezu viz výše. Mám borůvky druhým rokem, zatím plodí úžasně...ale nevím si rady s budoucím řezem. Děkuji...
Připojit reakci

Chemický Alí (1224)
4.7.2007 1:14

Samozřejmě - zcela optimálně na jaře, ale nemusíte se bát částečného řezu i po sklizni. Ale to jaro je určitě lepší.

Jinak borůvky právě zrají, prořezané a dobře hnojené vytvářejí plody velké  jako nehet malíčku.. Na rozdíl od neprořezaných.

Připojit reakci

4.7.2007 12:45
...a prořezávat mám ty staré odplozené výhony anebo nově pučící větvičky? Někde jsem četla,že borůbky plodí na starém dřevě...díky...:-)
Připojit reakci

Chemický Alí (1224)
4.7.2007 23:42

Plodí na obém, na vyzrálém samozřejmě lépe a více. Ale pokud nemáte ani náznakem prořezáno obral bych jenom to co výrazně stíní a spíš nové větvičky. Staré větvičky   a větve jsou zásobárnou živin na zimu. Proto bych radikálně zasáhnul spíš na jaře - Pak si představte jaký tvar by borůvka měla mít. Dám Vám příklad - sám mám tři variety - liší se hlavně tím kolik vyhazují větviček. Ve finále je ale ta nejbujnější sestříhaná během tři let na nějakých 20% počtu původních větví - ponechané větve sílí a tloustnou.

Ale vše má svůj čas, pokud budete chtít být přece jenom radikální, můžete část větví radikálně probrat po sklizni a zbytek na jaře. Po sklizni pořádně pohnojte a zalévejte!  Využijte zbytek vegetačního období - posílí se kořenový systém a rostlina uloží energii na zimu.

Nevím jak jsou VAše borůvky velké , já koupij jednu skutečně velkou a vzrostlou a ostatní malé - takové "tříproutkové" sazenice. Mohutně jsem hnojil, zasazeno v moři rašeliny  první tři roky jsem důsledné odrbával všechny květy. Nyní , čtvrtý rok jsou tyto keříky 1,5 vysoké....A plodí jak šílené.

Připojit reakci

5.7.2007 15:18
...děkuji vám moc za rady...já mám 2 keříky teprve druhým rokem a 2 keříky prvním rokem. Ty první 2 plodí neuvěřitelně moc, plody, řekla bych,opravdu veliké a v hustých trsech. Keře se také velmi rozrostly, ani jsem nečekala, že porostou tak rychle. Zalívám hodně a jsou zasazeny v rašelině na slunné straně. Řídím se tím, že borůvku prý nepřeliju. No, ale jsou fakt dobrý a sladoučký...do lesa už na ně chodit nebudu:-)))
Připojit reakci

host - xxx.xxx.204.208 (?)
5.7.2007 16:02

Dobrý den -  rozmýšlím se také, že si pořídím kanadské borůvky. Zajímalo by mě, jestli mají stejnou chuť jako opravdové borůvky? Někdo mi kdysi říkal, že chutnají jinak?  A neporadili byste mi, jakou odrůdu si koupit?  Děkuji - zdraví Daniela.

Připojit reakci

5.7.2007 19:28
...já mam kanadské borůvky, musí se kupovat vždy po dvou keřích, protože nejsou samosprašné, zasadit ve vzájemné blízkosti ... ano , řekla bych, že chutnají víceméně stejně jako borůvky z lesa, jen jsou o dost větší a mají malinko tužší konzistenci, tak rychle se nerozmačkají a nerozbřednou, jinak se z nich dá připravovat to stejné jako z lesních borůvek... a při sběru se tak nenadřete...smích...vřele doporučuji...
Připojit reakci

host - xxx.xxx.204.208 (?)
5.7.2007 21:26
To je prima - moc děkuji. Určitě si je koupíme, jen nevím jakou odrůdu, ale snad mi poradí odborníci v zahradnictví. Zdraví - Daniela.
Připojit reakci

7.7.2007 12:39
Já ani nevím, že je více odrůd... v zahradnictví jsem prostě řekla, že chci kanadskou borůvku, pak vím ještě o kamčatských - ty mají takové dlouhé plody, ale ty jsem ještě neochutnávala, nemám je...
Připojit reakci

vyslouzil (16618)
7.7.2007 12:45
Chuť zahradních borůvek je trochu jiná než lesních, ale přesto lahodná, asi trochu sladší. Na rozdíl od lesních ale mají nebarvící dužinu (alespoň ty moje), jediné barvivo je ve slupce. Výrobky z nich proto nejsou tak intenzivně zbarvené.
Připojit reakci

5.7.2007 19:32
...a Alí, můžu se ještě zeptat? Proč mam odrbávat květy? to jsem nevěděla a s květy nic nedělala...děkuji:-)
Připojit reakci

Chemický Alí (1224)
10.7.2007 3:58

To je jednoduché - borůvka má snahu od počátku na plný plyn plodit. Pokud se zatvrdíte a první roky květy  "orvete" akcelerujete tím růst dřevní hmoty - větviček. Samozřejmě to má smysl hlavně tehdy, když si zakoupíte borůvky v podobě sazenic o třech proutcích.

Ale metoda je to natolik úspěšná, že jste s její pomocí schopná během 3 let vypěstovat ze směšných proutečků keř zvící průměru 1,5 metru. (Samozřejmě, pokud má keřík pod sebou rašelinu, dostatek vody a hnojiv)

Připojit reakci

12.7.2007 22:27
...moc vám děkuju za rady, příští rok budu odrbávat jak divá:-))...hezký večer a dobrou chut, už začínají zrát, mnamky...
Připojit reakci

host - xxx.xxx.85.240 (?)
28.7.2007 19:05
Jaké je nejvhodnější hnojivo? Zatím nemám zkušenosti.
Připojit reakci

host - xxx.xxx.78.198 (?)
28.7.2007 21:13
Používám Agra Biomin speciální hnojivo na borůvky s obsahem rohoviny. hnojí se 2x ročně - před a po skončení vegetace. Pokud máte čistý popel ze dřeva, rovněž neuškodí. Zalévám dost, rašelina nasaje a udrží vodu. Letos mám borůvky skutečně ne jako nehet od malíčku, ale od palce. Určitě mělo vliv dost teplé počasí. Borůvky mám několik let, mnoho péče nevyžadují, nevyrovnají se chuťově lesním, ale jsou moc dobré. Míla
Připojit reakci

host - xxx.xxx.207.2 (?)
29.7.2007 12:19
Čtu s podivem o kanadské borůvce, co vše potřebuje... Před 23 lety mi známá přinesla dvě kanadské borůvky, že to nikdo nekupuje. Drží se na 2 m výšoky, plodí každej rok Nikdy jsem nepoužil žádné hnojivo. Potřebuje rašelinu nebo lesní hrabanku a hlavně spodní vodu asi tak 60 cm pod zemí. Co se týká vody, to samé potřebuje rybíz červený. A můžete hnojit jak chcete, tak vám nepude a nepude. Doporučuji všem si zjistit jaké vlastně má kanadská borůvka podmínky ve své domovině.
Připojit reakci

vyslouzil (16618)
29.7.2007 12:38
S tou spodní vodou je to pravda. Pokud ovšem má někdo na zahradě spodní vodu 60 cm pod povrchem, upřímně ho lituji. Na takové zahradě se daří obvykle jen borůvkám, jahodám a rybízu. Většina ovocných stromů to nesnáší.
   Kdo chce mít borůvky na zahradě, kde prosperují i třešně, hrušně a ořechy, musí borůvky zalévat, zalévat, zalévat.
Připojit reakci

honza_hk (2)
30.7.2007 9:31
Nutnost spodní vody jsem obešel následujícím způsobem: Vykopal jsem rýhu cca 60 cm hlubokou a na dno dal igelit tak, aby vznikla cca 30 cm hluboká vana. Tu jsem vysypal pískem a kamením. Na to už pak klasicky hrabanka, rašelina. Takže když se zalévá (mám do toho sveden okap téměř z poloviny střechy, kyselá dešťová voda je určitě nejlepší), tak se v hloubce drží v igelitu hladina vody, do které borůvka časem zakoření. Takže o zalévání se prakticky nestarám. Povrch není přemokřený, protože nad igelitem přebytečná voda přetéká do volné půdy. Úroda každý rok, spolehlivá, vynikající. Mám i jednu odrůdu, která je drobnější, ale chutí skoro stejná, jako lesní borůvky. Neví někdo, jak se dá borůvka množit? Zdá se, že hřížení nefunguje. Borůvkám zdar, Honza
Připojit reakci

host - xxx.xxx.34.74 (?)
21.8.2007 19:56

Zdravím. Borůvky se množí kořenovým šťepem... Omírně odhrnete kořeny na jedné straně a najděte kořen,který je silný asi jako tužka, ale zároveň má na sobě vlásečnicové, jemné kořínky. Ten ustříhnete, zasadíte do květináče tak, aby řez koukal asi 1,5 cm nad zem... Pak už jen stačí zalít a nenechat vyschnout a počkat asi 2 měsíce. Z koukajícího konce vyraší nová rostlina. S pozdravem jirkakuncik

Připojit reakci

host - xxx.xxx.14.218 (?)
27.8.2007 9:49
V ktorom obdobi sa to robi?
Připojit reakci

host - xxx.xxx.89.30 (?)
14.9.2007 11:28
Ve kterém období se to má provést?
Připojit reakci

host - xxx.xxx.89.30 (?)
18.9.2007 12:50
Kdy je nejvhodnější období pro odebrání kořenového štěpu pro množení kanadské borůvky?
Připojit reakci

host - xxx.xxx.226.13 (?)
2.9.2010 19:04

Dobrý den, Honzo.

I já zjišťuji, jak je možné borůvky množit. Zatím jsem nic podrobnějšího nezjistil. 

Pokud už jste se dozvěděl jak na to, dejte mi prosím vědět.

Děkuji, Staňa

Připojit reakci

host - xxx.xxx.24.13 (?)
2.7.2008 11:12

Letos jsem si koupila keřík kanadské borůvky, zasadila jsem ho do rašeliny a teď jen zalívám a čekám zda to přežije. Keřík má 3 silnější větvičky a spostu malých hubených kolem. Mám ty hubené větvičky odstranit?  Ještě mám jeden dotaz: jestli začne příští rok kvést mám otrhat květy?  A musím mít keříky dva nebo stačí jeden?

Prosím o radu a děkuji.

Pavla

Připojit reakci

Kanadské borůvky - jak na zimu v květináči?

host - xxx.xxx.253.135 (?)
4.8.2007 22:59

Dobrý den, poradíte mi prosím? Dostala jsem nové 3 rostlinky Kanadských borůvek, vysoké 50-60cm, květináče prům. 2x20 cm a 1x10 cm. Každá jiná odrůda. Chtěla bych je pěstovat v nádobách na balkoně. Při kolika stupních celsia je mám zazimovat, protože by mohli v nádobě venku přes zimu vymrznout. Jak často přesazovat do jak = o kolik větší nádoby (o kolik cm)? Jak často hnojit v nádobě? A seřezává se 1-letý proutek, nebo víceleté dřevo? A na jaře asi v kterém měsíci? Moc děkuji za odpověď. Z.V.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.50.90 (?)
9.8.2007 8:29

Měla jsem kanadskou boruvku 5 let v květináči (nyni je v zemi). První rok jsem ji dala do tmavého sklepa a další zimy jsem ji nechala venku i s květináčem. Jednou dokonce v zimě pršelo a hned mrzlo a v květináči stál led , to už jsem se s ní rozloučila v domění že musel led zničit kořeny, ale najaře obrazila jako nic. Moji rodiče mají borůvky v květináči asi 8 let (jsou to spíš keře velikosti dospělého člověka) a plodí dobře i když je ještě ani jednou neprořezali. Je období kdy plodí méně  a pak více( podle mě si také musí odpočinout). Moje5 letá borůvka letos měla asi 2 kg borůvek - jsem z ní nadšená. Je vysoká jako já a plody má velké, nikdy jsem ji nestříhala. Pokusím se poslat obrázek. Hnojím jen na jaře hnojivem na borůvky a rododendrony. Při zasazování doporučuji použít čistou rašelinu.

Marča.

Připojit reakci

Marča (44)
9.8.2007 8:40
Letošní obrázek mojí 5 leté borůvky. Do letošního jara jsem ji pěstovala v květináči. Měla letos tolik plodů že jsem ji musela vyvázat k opoře. Plody jsou uvnitř bílé a nebarví jako klasické borůvky - koupená u Stárkla. Mám ještě jednu z Bauhausu je jiného vzrůstu (asi jiný druh) není tak vysoká a plody jsou uvnitř nažloutlé. Obě jsou dobré.
Obrázky:
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Připojit reakci

host - xxx.xxx.224.126 (?)
10.8.2007 19:05
nevím, jestli mám opravdu kanadské borůvky, ale jsou od "Starkla", který psal, že plody budu rozmazlovat své známé, co jich bude a nic. Mám dokonce dva malé keříky již několik let, na jednom ani skoro žádnélody nejsou, na druhém velice málo. Nic s nimi ale nedělám, tak nevím co dělat mám.
Připojit reakci

host - xxx.xxx.87.206 (?)
21.8.2007 13:51
...aj ja mam borovnicu zo starkla, ale este len druhy rok. tento rok som mala kopec kvetov, ale este ziadne plody. pestujem ju na balkone (juzna strana) vo velkom kvetinaci, kazdy den zalievam. teraz mi nieco napadlo listy, vytvorili sa hnede skvrny a zacali mi listy sa "krcit" ...neviete mi povedat niekto, co to moze byt, resp. cim mam borovnicu postriekat? vdaka....  
Připojit reakci

host - xxx.xxx.153.100 (?)
21.8.2007 15:04

Hodně květů, ale žádné plody??

Zvláštní, já mám taky borůvku od Starkla a co květ to plod až na výjimky. A to ani nemám opylovače ani se o ni bůhvíjak nestarám.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.196.3 (?)
8.1.2008 12:37

Kanadské borůvky pěstuji 2 roky. Sazenice jsem koupil v Polsku asi 30 cm vysoké (odrůdy Blueray, Berkeley a Herbert) jedna rostlina vyšla na 70 kč. Na zahradě jsem kykopal díry 30x30x30. Dal jsem do nich koš z králičího pletiva proti hrabošům! Jako půdu jsem použi lesní hrabanku a supstrát na azalky (ale je možno použít i jiný s pH kolem 4-4, 5) smícháno 1:1. Samotný substrát je poměrně drahý a já to do lesa nemám daleko. Nasadil jsem je a pořádně zalil. Borůvky jsou citlivé na vápník a chlór proto je dobré je zalévat vodou dešťovou. Pokud to za sucha není možné tak aspoň vodou odstátou. Od květu po dozrání poldů je dobrá pravidelná zálivka pokud je sucho. Po nasazení jsem je pohnojil rohovinovým hnojivem na borůvky nahoru přímo k rostlině. V průběhu růstu pak Krystalonem asi 1x měsíčně. Prvním rokem jsem zaštípl květy ať rostlina zesílí. Rostliny vyrostly o 20-30 cm. Druhým rokem se už dostavily výsledky. Na keřících bylo celkem dost borůvek. Přesný odhad nemám páč mi s nimi pomohly děti a pozor tyky hodně ptáci! Je proto dobré rostiny při dozrávání přikrýt záclonou nebo nečím podobným. Po dvou letech májí rostliny 70-80 cm. a já se těším na novou sezónu.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.171.253 (?)
23.8.2015 10:33

když dáte kanadské borůvky od "kohokoli" do správné zeminy - rašeliny, hnojivo ve správnou dobu a množství budete mít borůvky 7 mm velké... zemina a hnojivo je základ, sazenice taky

Připojit reakci

host - xxx.xxx.136.16 (?)
9.1.2008 9:06

Nějaké přídavné jméno plus borůvka nese dneska už celá řada keřů s modrými bobulemi. S borůvkama nemají nic společného. Kanadská borůvka z dřívějších dob potřebuje kyselou půdu. Rašelina + písek + hrabanka, nejlépe jehličí zpod borovic. Zasypání pilinami je taky dobré, ale zřejmě budou nejlepší piliny z jehličnatého dřeva. Potřebuje hodně vody. Slyšel jsem alespoň 5l vody denně?? Při výsadbě do jámy 60x60x60 dát staré umyvadlo, nebo folii. Asi nemá ráda plné slunce. Při opomenutí zálivky se mi povedlo vypěstovat něco na způsob rozinek a špičky výhonů zaschly. Nyní se kanadské borůvky snažím přesadit na místo, kde je slunce pouze přes poledne a je tam vlhčeji. SV strana zdi. Na plném slunci se mi nedaří. Nároky na stanoviště se budou lišit dle odrůd. U těch modrých bobulí, nejlepší je najít podle latinského názvu jakou "borůvku" jsme to koupili a podle toho upravit zem. Pepík.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.3.169 (?)
9.1.2008 9:59

Rozhodně mohu doporučit vykopat jámu na 7 rostlin (co mám já) tak 2.5krát 2.5 metru 40 cm hlubokou. Vyložit jámu vodě nepropustnou fólií a zvednout fólii tak aby okraje fólie byly 10 cm pod povrchem rašeliny. Pokud možno svést k borůvkám vodu z okapu (v mém případě z 40m2 střechy) Napustit nově vzniklý "bazének" vodou a přisypával poblaltskou rašelinu a pomalu jí namáčet - to bude trvat tak 2-3 dny.  budete potřebovat tak 2m3 rašeliny to jsou 4 pytle po 350 litrech (je tam zhutněná) to je po 300kč to je 1200kč (věřte za to srandu to stojí).  Můžete přidat humózní substrát ne více jak 20 % a určutě hnojivo na borůvky. Pak teprve sázet. Letos jsem sklidil z jedné rostliny 3,8 litrů.  

Martin

Připojit reakci

host - xxx.xxx.71.232 (?)
10.1.2008 22:47

Podle mych zkusenosti kanadske boruvky s primym sluncem problem nemaji. Mam dve boruvky v nadobe u jizni zdi, a diky pravidelne zalivce se jim dari vyborne. Letosni prirustky u jedne z nich byly vice nez metrove. Dalsi boruvky mam ve volne pude, cca 6 kusu na celodennim slunci, diky me lenosti zalevat a nechuti odrbat kvety, mely prirustky celkem male, tak 10-20cm. Pak mam jeste tri boruvky v polostinu, a krome pozdnejsiho dozravani nepozoruji rozdil oproti tem na plnem slunci. Substrat i hnojeni je u vsech shodne, smes raseliny a pilin s konskym hnojem (odpad z parkuru), hnojivo nejake primo na boruvky (mela jsem urcite Agrobiomin a pak asi Floria), bohuzel si ty nazvy moc nepamatuju a myslim, ze je to boruvkam stejne jedno, protoze nejdulezitejsi je asi ta voda.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.136.16 (?)
11.1.2008 12:48

Asi kanadské borůvky omezím. Nebydlím na močále, abych jim zajistil pravidelný a velký přísun vody. Pepík

Připojit reakci

host - xxx.xxx.38.151 (?)
11.1.2008 15:45
Ano. Voda, kyselá půda a v tom případu přímé slunce vůbec nevadí. Míla
Připojit reakci

host - xxx.xxx.205.18 (?)
13.1.2008 19:49

Po přečtení Vašich příspěvků jsem se rozhodla, že si borůvky zasadím taky. Mám vybrané místo u zdi na stinném místě, Myslíte, že se mi bude dařit, udržovat je ve výšce cca 1m? Nechci, aby byly moc vysoké, chtěla bych, aby vypadaly jako nízký keř a zároveň aby plodily. Nebo se mám s takovou plánovanou výškou rozloučit? A když svedu okap pro zálivku, nemůže se stát, že je přeliji?

Předem děkuji za odpověď.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.166.66 (?)
16.1.2008 12:02

Najděte si v diskusi podrobně rozebrané borůvky.

bohužel asi příliš neuspějete se snahou o  nízké keře - buď to borůvku "podtrhnete" a bude to malý chcípák s málo plody, nebo  jí dopřejete co si zaslouží (hodně rašeliny, hnojiva a vydatnou zálivku, na jaře prořezat ) a bou z ní krásné  relativně vznosné keře.

Habitus borůvky kanadské  můžete ovlivnit výběrem odrůdy, ale stejně Vám při slušné péči "pojede" , pokud jí dáte  péči  nedostačující, bude skomírat ( viz. v jednom z příspěvků  výše  zcela nedostačující   díra 30 x 30 x 30 cm.., brzy se růst zastaví, ale hlavně - borůvka bude mít málo plodů a  bude  bohužel náchylná i na poškození mrazem a plísněmi,..)

Připojit reakci

Kanadské borůvky - pěstování, odkaz na podrobnosti

host - xxx.xxx.166.66 (?)
16.1.2008 12:08

Na níže uvedeném linku najdete podrobnou diskusi na toto téma

http://www.zahrada.cz/forum/drobne-ovoce/boruvky-kanadske-3356/?retezec=kanadská borůvka

Připojit reakci

host - xxx.xxx.168.2 (?)
24.2.2008 18:27

Borůvku mám od Starkla, ale je to chcípáček, asi jsem ji špatně nasadila a rozhodně málo zalévala. Mohu ji teď na jaře přesadit a udělat jí lepší podmínky dle výše uvedených rad?  

Připojit reakci

host - xxx.xxx.205.32 (?)
25.2.2008 13:14

Můžete ji přesadit a to co nejdříve, protože brzy raší.  Do jámy ke keři dejte všechno, co se v této diskuzi doporučuje. Borůvka je opravdu náročná na živiny a na vodu.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.205.1 (?)
14.3.2008 19:05

Chce borůvka nějaké speciální hnojení nebo stačí koňský hnůj?...na zahradě mám cca 60 cm země a pod ní je už jen písek, spodní voda je tak v 1m, čet sem že tu dáváte do jámy folii ale jak hluboká ta jáma má být?..nebo bych měl jí snad zasadit někam jinam?..koupil sem si borůvku vysokou cca 60cm a bude mít docela hodně květů ale nechce se mi je moc trhat protože bych rád už tenhle rok nákou tu borůvku ochutnal...Poradte pls

Připojit reakci

Chemický Alí (1224) - xxx.xxx.248.54 (?)
15.3.2008 14:52

Zapomeňte na hnůj, je to vyloženě nevhodné hnojivo.

Borůvka je velmi dobře diskutovaná ne jedné zdejší diskusi - co se týče hnojení, zálivky, rašeliny i protrhávání.

Co se týče hloubky jámy, vyložené fólií - co Vám Vaše záda a pěženka dovolí..:-)) 60 -70 cm by ale mělo bohatě stačit. Borůvka je keř a její kořeny nejsou nijak extrémně hluboké.

PS. pokud borůvku dobře neopečujete a budete chtít za každou cenu chtít mít letos plody, je to velmi špatná volba. Takřka přestane růst. Koupil jste ji v kontejneru a  dobře pohnojenou. Zatvrďte se a mohutně orvěte květy. Keřík se Vám odmění mohutným růstem, dobrým zakořeněním a odolností proti mrazu.  Pokud toužíte po  velkém množství borůvek načtěte starší diskuse :

http://www.zahrada.cz/forum/drobne-ovoce/boruvky-kanadske-3356/?kotva=boruvky-kanadske-50349#boruvky-kanadske-50349

Keříčkům poskytněte co nejvíce rašeliny, mohutně zalévejte a mohutně hnojte speciálními hnojivy (vše naleznete v diskusi), keře nemilosrdně orthejte od většiny (nebo všech) květů - alespoň první rok. Já jsem tak učinil dvakrát po sobě - keře jsou dnes 150- 170 cm v průměru.. A to je musím prostříhávat, aby to nebyla kustá košťata..

Připojit reakci

host - xxx.xxx.20.124 (?)
16.3.2008 18:03

Pročetla jsem si diskuse k boruvkám, ale ještě mi není jasné, zda ta folie do jámy má být až nahoru  k okrajům, nebo má končit pod okrajem a jestli se v ní nedělají na dně odtokové díry.Díky Lenka

Připojit reakci

host - xxx.xxx.49.17 (?)
16.3.2008 19:27

Dobry den, ja pestuji boruvky s uspechem jiz radu let (Znojemsko) a nic zvlastniho s nimi nedelam, nekupuji specialni hnojiva, nedavam tuny raseliny a zalevam jen nekdy. Kvety jsem mladym rostlinam neotrhaval a rostly i plodily pekne, je vsak pravda, ze urcita redukce by jim prospela (prilis mnoho plodu asi trochu rust zpomalovalo). Jako substrat jsem pouzil lesni hrabanku ze smrkoveho lesa, z mist po tezbe, kde jiz byl narusen pudni povrch. Hnojim cereritem, zjara také síranem amonnym na pokryti potreby dusiku a posileni rustu. Dale kazdorocne pridavam kompost (který je bez  vapna-dulezite) a tim doplnuji organickou hmotu, ktera drzi ziviny a vodu (a nepotrebuji tak raselinu). Zalevam 1x za 14 dni a to jen kdyz je sucho, tak casto se totiz na zahradu dostanu. 

Je treba si totiz uvedomit, ze kdyz rostlinu od mladi intenzivne a casto zalevam, tak ta pak vytvori jen velmi "maly" korenovy system nekde pri povrchu pudy. kořeny pak maji malou savou plochu, protoze rostlina ji logicky nikdy nepotrebovala vetsi. Pak staci maly prisusek a rostlina chradne, protoze na to neni "zvykla". Dle meho nazoru je lepsi nechat rostlinu at si zvykne, zalevat radeji mene casto ale poradne a hnojit jen s mirou. Ono pak takove rostliny sice nevyrostou 1,5 m za 2 roky (nejspis jen 1m), ale zase jsou odolne proti suchu a mrazu a plodi hned od zacatku.   

Preji hodne chutnych boruvek...

Připojit reakci

16.3.2008 22:10

Není důvod Vám nevěřit, ale  máte prostě díl štěstí - z okolí mám  poznatky o velice negativních zkušenostech, pokud bylo zanedbáno hnojení a zálivka. Ono stačí použít logiku a podívat se v jakém biotopu kanadským borůvkám  daří a ten se snažit napodobit. Dokonce jsem diskutoval s místním zahradnickým centrem zkušenosti a velmi pozitivní výsledky a mohutné přírůstky.Majitelé centra mne zapřísahali, abych jim dodal fotografie prosperujících keřů - sami zrezignovali a takřka přestali vzrostlé keře dovážet, protože většině zákazníků zašly suchem...Shodli jsme se, že  si nevzpomínají najediný případ, kdy kanaďáky zašly na přemíru zálivky a použití speciálních hnojiv, ale že mají mnoho stížností na borůvky, které si takříkajíc "nezvykly" na nedostatek zálivky a lstivě chcíply, nebo takřka přestaly růst. Praktické zkušenosti hovoří pro benefitní efekt maximalisticky pojaté zálivky a použití speciálních hnojiv. Navíc bychom měli vzít v úvahu i fakt, že kanaďáci budou jistě choulostivější i při nezcela optimální péči výživové a zálivkové v regionu s tvrdšími zimami než jsou v místě, kde bydlíte.

Ještě k dotazu na fólii - u některých borůvek jsem ji dal, u některých ne (to ty, které jsem sázel jako první)  jistě nic nepokazíte folií, která sníží odtok vody, ale nemusíte tvořit v pravém slova smyslu bazén- borůvky nemusí doslova stát ve vodě, ale je vhodné aby se u nich zálivka držela podstatně déle a tak fólií prodloužite dobu, než voda uteče  do okolí

Připojit reakci

host - xxx.xxx.205.1 (?)
19.3.2008 12:46
Všichni tady píšete že by se měla borůvka hodně prostříhávat ale jak? Jsou na to nějaké pravidla? např. jako při stříhání jabloní.
Připojit reakci

21.3.2008 0:26

Snažte se držet určité větve, které budou tvořit keř v budoucnosti, toť vše. Borůvky mají zhruba dvojí habitus - dle mého laického odhadu

A. "koště"

B. Keřík

u koštěte se snažím výrazně prostříhat nové  větvičky - v prvních letech jsem jich často ostříhal i polovinu. Výrazně se tím zvýší růst zbylých a úroda samozřejmě.

Habitus klasického keře je méně bujný při růstu, jeho větve jsou členitěji tvarované a proti "koštěti" podstatně výrazněnji rostou i do tloušťky.

Připojit reakci

aktivní teplota

host - xxx.xxx.217.211 (?)
4.4.2008 13:32

Dobrý den, nevíte někdo, jaká je aktivní (efektivní) teplota u Zimolezu???Děkuji

Připojit reakci

host - xxx.xxx.180.198 (?)
5.4.2008 12:33

Ahoj, chtěla bych se zeptat na pěstování borůvek v nádobách. Jak velká by asi nádoba měla být a musí mít vespodu odtokové otvory nebo ne? Bojím se abych ji nepřelila a voda pak nestála vevnitř a borůvka neuhnila, ale když voda vyteče otvory ven může naopak uschnout... tak nevím. Předem díky za odpověď.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.136.118 (?)
5.4.2008 15:08

Uvádím vlastní zkušenosti. Kan.borůvky jsem pěstovala na balkoně 3 roky. V nádobě /u každé živé rostliny/ musí být odtokový otvor. Velikost nádoby musela být každý rok větší /v třetím roce asi 20 l/. Sázela jsem a přesazovala do čisté rašeliny, zalévala dešť.vodou /v nouzi vodovodní + pár kapek kys.fosforečné/. V žádném případě jsem je nenechávala stát ve vodě, zalévala jsem po mírném proschnutí, občas ve vegetační době a př i nasazených plodech přihnojovala hnojivem na rododendrony-/opatrně/. Pozorovala jsem, že přilétaly různé vosičky a čmeláci. Asi 3 druhy, všechny rodily dobře, pozor modrý plod ještě není zralý a musí se pár dní ještě nechat na rostlině. Množství takto sklizených borůvek ob den jedna až dvě hrsti. Působí ale i okrasně od jara do pozd.podzimu. Přebytečné větve se vystřihnou jako u každého jiného keře a nechá se ty vhodně rozmístěné.Pak jsem v létě odjela na 5 dní a 3 ze 4 mi uschly. Nádoba musela být pořád větší, rostou rychle. Jednodušší je pěstování ve volné půdě, kde mohou vyrůst a tím mít i vyšší úrodu. Nesnáší stejně jako rododendrony vápník a potřebují slunnou polohu. Přeji hodně úspěchů.

Připojit reakci

Jaro (14) - xxx.xxx.100.102 (?)
11.4.2008 23:04

Mám neoplocenou zahradu, je třeba chránit borůvku proti zvěři?

Připojit reakci

Daniela. (1208) - xxx.xxx.204.208 (?)
12.4.2008 0:10

Pokud je krutá zima a vše pod sněhem, tak si zajíc na vaší borůvce asi také pochutná...  Daniela.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.253.222 (?)
14.4.2008 11:10

Dobrý den, mám od minulého léta 3 krásné Kanadské borůvky v květináči. 2 Jsou vysoké 60cm a jedna od Starkla stále 30cm, květináče mají průměr 28cm a 20cm-od Starkla, snad je to zatím postačující? Na podzim jsem je přesadila a přihnojila hnoj.na borůvky s rohovinou. Ale asi jsem udělala teď přes zimu chybu?  Nechala jsem je na balkoně, byla mírná zima. Borůvkám jen omrzly listy. Ale asi v lednu se na povrchu květináčů při -10 stupňů vytvořil tlustější led, tak jsem je přenesla domů z obavy, aby nevymrzly kořeny. Asi do týdne se na rostlinách začaly tvořit květy, spousta spousta květů... během 2 týdnů všechny 3 keříky obrostly snad tisíci květy, na výhonkách bez listů, samozřejmě do měsíce všechny květy oschly a teď zbyly jen holé větvičky bez listů. Oschlé květy jsem ostříhala, i větvičky co omrzly. Mám je znovu asi od března na balkoně a přemlouvám pupeny, aby aspoň trochu povyrostly...  Tak se obávám, že z letošní úrody nebude asi nic. Stačí na na zimu na balkoně květináče jen něčím obalit??? Stačilo by to i na venkovní teplotu -10, -15 stupňů??? Děkuji za rady. Z.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.164.140 (?)
20.4.2008 16:54

Povedal by som že skorej uschli ako zmrzli.

Připojit reakci

27.4.2008 21:19

Naštěstí nezmrzly, začínají všem třem rašit malé lístky, jen asi plody budou příští rok. Jen jsem se chtěla optat jak s nimi přes zimu v těch květináčích, kdyby bylo kolem - 15 st. a napovrchu květináčů se utvořil led (2-3 cm). Děkuji. Z.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.210.254 (?)
19.4.2008 13:08

Rozmnožování keřů kanadské borůvky je pro mě velkou neznámou, protože se mi dosud borůvky nepodařilo rozmnožit. Skoušel jsem hřížení, pěstování z jednoletých výhonů i starších, včetně stimulátoru růstu. Zatím bez úspěchu. Kdo mi poradí a má zkušenost jak vypěstovat nové jedince.???!!!

Připojit reakci

host - xxx.xxx.37.129 (?)
28.4.2008 15:19
Měla jsem je první 2 roky v květináči než se daly na stanoviště. Nic se jim nestalo ani v zimě a nijak jsem se o ně nestarala. Max. zjistit, zda nepotřebují zalít, aby neuschly. Mrazy i sníh jim nevadily. Míla
Připojit reakci

host - xxx.xxx.33.177 (?)
1.5.2008 19:37

Chtěl bych se zeptat někoho kdo má s pěstováním borůvek zkušenosti.Teď na jaře, když rostina kvete, květy otrhávat nebo ustřihnout celý hrozen květů nůžkama?

Připojit reakci

host - xxx.xxx.249.206 (?)
3.5.2008 17:45

Dobry den jaky je rozdil mezi americkou a kanadskou boruvkou? diky

Připojit reakci

MArty (103) - xxx.xxx.187.141 (?)
3.5.2008 19:04
Nám se to nějakým omylem povedlo - manželka je ostříhala a tak jsme ostříhané větvičky (asi 20) jen tak pro legraci dali do vody, byly tam asi 3 měsíce. Nakonec jsme jednu nebo dvě vybrali a zapíchli jen tak do hlíny (bylo nějak k podzimu) a další rok už větvičky měly listí, letos už to jsou 3 roky a stále rostou, bohužel zatím nemají plody.
Připojit reakci

jitace (1) - xxx.xxx.216.140 (?)
5.5.2008 13:56

Včera jsem zasázela ven 3 keře borůvek, prosim,jak často zalevat a hnojit.Děkuji

Připojit reakci

host - xxx.xxx.159.21 (?)
9.5.2008 13:25

Zdravim, minuly rok som kupil 2 boruvky od Starkla. Hned mali kvety a rodili a tento rok sa iba na jednom kriku objavili iba asi 3 kvietky. Inac je krik obsypany listkami, takze urivite nevymrzol. Neviete v com moze byt problem? Na jaro som ho aj hnojil

Připojit reakci

host - xxx.xxx.19.226 (?)
22.5.2008 13:35

dobrý den,

já mám letos podobný problém, na tří až čtyřletých keřících mám letos pouze asi 15 květů, nevím, co je špatně, poraďte, díky.

sevcikova@agrotec.cz

Připojit reakci

29.5.2008 21:53

Dobrý den, možná - pokud máte na keřících pár květů a spoustu listů, možná by to mohlo souviset stím, na jakém dřevě borůvka plodí, tzn. např. peckoviny mají plody spíše na 1letém dřevě a pokud člověk provede řez větví a právě tyto nové letorosty ostříhá, má malou šanci na spoustu plodů. Možná je Váš keřík jen špatně ostříhaný - seřezaný- nebo o něj špatně pečovali v obchodě, nebo by naopak potřeboval zarazit svůj bujný růst správným řezem, aby plodil a netvořil pouze bujně listy. Pokud jej přihnojujete a zaléváte,  jak se má a není ochuzen o živiny. Taky některým borůvkám vadí přímé slunce a některým ne, mám 3 odrůdy borůvky a dvoum přímé slunce nevadí a jedné vadí dost, hned co jsme ji umístili do stínu, začala i lépe růst.

Připojit reakci

Chemický Alí (1224) - xxx.xxx.166.66 (?)
1.7.2008 10:16

Pečlivě pročtěte tuto diskusi a podívejte se i na

http://www.zahrada.cz/forum/drobne-ovoce/boruvky-kanadske-3356/?kotva=boruvky-kanadske-50349#boruvky-kanadske-50349

naleznete zde všechny odpovědi na péči a zálivku

Připojit reakci

host - xxx.xxx.176.2 (?)
1.7.2008 6:20

Mám borůvku v květináči na balkonu, rodila hned 2 rokem.Letos ji mám úplně obsypanou.Pod ní jsem našla 2 mladé rostlinky, nasadila jsem je zvlášť, ale nevím jestli se musí roubovat prosím radu.Díky

Připojit reakci

host - xxx.xxx.205.1 (?)
29.7.2008 17:26

Na jaře jsem zasadil dvě kanadské brůvky každou jinou odrůdu (vše dělám podle tohoto fóra) a jedné zčervenyli listy a nemá žádné přírůstky je to normální? ta druhá roste hodně odspodu ale na větvičkách jsou přírůstky minimální.

Připojit reakci

VM (75) - xxx.xxx.1.194 (?)
11.2.2009 21:57

Mám kanadské borůvky 10-tým rokem a stále fantasticky rodí. Problém mám však jiný. Nejprve plody zmodrají a to jsou ještě polozralé a potom zfialoví až zčernají a jsou chutově skvělé. Bohužel chutnají kosům už ve fázi kdy jsou pouze modré. V podstatě se nedostanu na řadu. Všude jsou modré kosí hovínka v době kdy zrají borůvky a já třu bídu. Zasadil jsem čtyři do kruhu v průměru 4 m. Koupil jsem síť na ptáky a na každou jednu hodil. Estetický paskvil, navíc je potřeba mezi nimi kosit trávu. Tudy cesta nevede a kosy bych ze zahrady vyhánět nechtěl i když se mi po borůvkách pouští do hrozného vína. Kolega mi poradil, pořiď jednomu kosovi na své zahradě hnízdo s mladými a on bude vůči ostatním kosům tak agresivní až je vyžene. Ty budeš živit pouze jednoho a co zbude můžeš sníst sám. Nějak to však nefunguje. Ti kosi u mne nehnízdí, pouze se chodí nažrat. Jak přesvědčit kosa ať si u mne založí hnízdo, že je vítán a kde ho vlastně zakládá ? Syn bude nadšený. Prozatím nacházím každým rokem pouze hnízda od rehků.  

Připojit reakci

host - xxx.xxx.186.10 (?)
16.2.2009 13:31

Mám podobný problém. S lidskými kosi. Když se mi zadaří a je příhodné počasí a úrodný rok také něco sklidím. Jednou jsem je předběhl a měl jsem necelé dva kýble našich borůvek. Přeji Vám úspěchy v pěstování.

Připojit reakci

Chemický Alí (1224) - xxx.xxx.166.66 (?)
17.2.2009 10:22

síť je hnusná, ale je to jediná účinná věc proti kosům. Ještě lépe fungují kočičáci, dokud dementní soused kočky nezačal střílet a nebylo nutné je pouštět na procházku pouze v noci, s kosáky nebyl problém, kočky je udržely v uctivé vzdálenosti. Byla to legrace, kočičáci celé dny číhali pod borůvkami a ptáky vždy zahnali.

Váš dotaz mi evokoval myšlenku, že by možná bylo edukativní opět sousedovi upravit zubní vzorec.

Připojit reakci

romila (859) - xxx.xxx.53.50 (?)
17.2.2009 14:03

Teda pane Alí, Vy jste se dnes při ránu dobře "rozeběhl". Nejprve ve vláknu "mšice postřik"...tady jste mě ale skutečně pobavil. Vaše evokace myšlenky mě rozesmála přímo nahlas. Nechtěla bych potom brát sousedovi "otisky". Ale dávám Vám v obou případech za pravdu-ať si zase nějaký diskutující na mně "smlsne", že souhlasím. S kočkama, antibakteriálním mýdlem, reklamami... Fundovaně jste vyjádřil, co bych nebyla schopna zformulovat. M.R.

Připojit reakci

Chemický Alí (1224) - xxx.xxx.7.210 (?)
17.2.2009 14:35

Díky Romilo, červenám se. Ale já nejsem fanatik, snažím se být jen maximálně pragmatický  :-)

Připojit reakci

host - xxx.xxx.204.95 (?)
5.9.2009 8:34

Mne se jako obrana vůči ptákům osvědčil muchovník. 

Osobně mi chutná o dost méně než borůvky, ale kosákům asi o dost více, takže jej upřednostnují a dokavad jsou na něm nějaké bobule, tak na borůvky vůbec nejdou.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.188.170 (?)
31.3.2010 9:01

Já mám u každého keře zapíchlou tyčku, na konci mám přidělaný větrník. Dále mám mezi tyčemi natažený provázek a na něm přivázany CD média. Od té doby nemám s ptáky problém :)

Připojit reakci

host - xxx.xxx.44.17 (?)
2.9.2009 7:47

Dobrý den, mám na zahrádce kanadskou borůvku, druhý rok a letos jí začaly červenat listy. Přisypávám rašelinu, ale nepomáhá to, netušíte prosím, oč se jedná a jak červenání listů odstranit? Děkuji.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.9.130 (?)
3.9.2009 20:56

To je odrůdou.Žádná nemoc.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.207.34 (?)
8.11.2009 17:21

Dobrý podvečer, tak opět poprosím o radu. Mám 4borůvky od začátku srpna. Hodně jsem se zde ptala na rady:) Nyní poprosím znovu o radu. Jelikož nevím, zda je to normální... Odrůda Patriot měla pouze jeden výhon když jsem ji koupila, ten je v pořádku, další 3 co vyrostly, mají už 30 možná i 40 cm, tak těm vršky ovadly. Nevím, jestli je to normální??? Zhruba asi 3cm vršku je úplně hadrovaté, jako by bez vody, přitom teď každý den pršelo. Má to tak i Emblue, která je o něco dál. Také jen ty nejnovější výhony.Napadlo mě, že buď je něco ožírá... oddělala jsem mulč.kůru a povrch rašeliny není ani trošičku porušen... nebo jestli opravdu nejsou přelité... nebo mě ještě napadlo, jak byly mrazíky, tak jestli se takto třeba nechová přemrzlý výhon. Navíc jediná Blue crop, která je mezi nima nasázená zčervenaly listy. Jinak ostatní tři nic. Lehce náznak zčervenání a poslední Blue yay je má spíš flekaté-hnědé...  Děkuji předem za každou radu:)

Připojit reakci

host - xxx.xxx.176.18 (?)
8.11.2009 21:34

Tipla bych, že mrazíky spálily nevyzrálé špičky výhonů.           L.

Připojit reakci

Pavel Chlouba (10) - xxx.xxx.42.6 (?)
8.11.2009 22:04

Dobrý den,

přikláním se k názoru, že opravdu borůvky prodělaly první mrazík a že nevyzrálé výhony to poškodilo. Nakonec to píšete sama, že se to týka jenom nejnovějších výhonů. Pokud se jedná opravdu o centimetry, nedělejte si z toho těžkou hlavu. V předjaří tyto poškozené výhony ustříhněte do živého dřeva. Borůvkám by to nemělo ublížit. Odrůda Patriot, zvláště jako mladá je dost citlivá na nadměrnou vlhkost, u ní dávejte pozor na přelití. Podzimní vybarvování je u jednotlivých odrůd rozdílné, některé odrůdy nevybarvují tak intenzivně. Podzimní vybarvování listů ovlyvňuje někdy také zásoba živin v půdě. Když je v půdě dostatek živin, listy zůstavají více zelené. Toto nemám s jistotou potvrzené, ale všechny indície napovídají, že tomu tak je.

Při pěstování borůvek přeji hodně zdaru. Pavel

Připojit reakci

host - xxx.xxx.207.34 (?)
10.11.2009 16:38

Dobrý den a moc děkuji za odpovědi:) No jestli je poškodil mrazíček, opravdu jen mrazíček, pak se obávám mrazů. Bylím v podhůří Jeseníků, tak že  -20st není problém... budu muset raději vymyslet pro letošní rok nějaké učinné zakrytí... snad to zvládnou, spíš budou muset.) Ještě jednou děkuji

Připojit reakci

host - xxx.xxx.141.196 (?)
14.3.2010 11:40

Podla literatury a aj podla mna, ak to bolo poskodenie mrazom, bolo preto, lebo konce vetviciek neboli v tom case dostatocne vyzrete. Dobre vyzrete drevo by malo mat dostatocnu mrazuvzdornost. Ku koncu vegetacneho obdobia radsej nehnojit. A ked uz, tak radsej nie s vyssim obsahom dusiku.  Ja uz mam tie svoje aj ostrihane a tesim sa na teplejsie jarne dni.

Prajem vela uspechov v pestovani "kanadiek".

Připojit reakci

host - xxx.xxx.196.244 (?)
22.3.2010 12:34

Dobrý den. 

Včera jsem zasadila s manželem 3 ks kanadských borůvek.Přesně dle rad zahradnice co je prodávala. Promíchali jsme vykopanou zeminu s rašelinou a zasadili 50 cm od sebe. Nikde tady na diskusi jsem nenašla jak daleko od sebe je sadíte vy.? Přijde mi to docela natěsno. Poradíte někdo jestli je to správně? Mám je ještě teď přesadit? pokud by to bylo málo? Moc děkuji za odpovědi... Lída.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.196.244 (?)
22.3.2010 13:10

vlastně mám ještě jeden dotaz: 3 ks kanadské borůvky jsem vysadila 0,5 m od sebe a ve stejné řadě jsem vysadila červený rybíz jeden metr od borůvek. Nebude to vadit rybízu? Když borůvky mají pod sebou kyselejší půdu? Moc děkuji za odpovědi.Jsem panelákové dítě a teď jsme se stěhovali na barák a tak se pokouším zahradničit, ale bez zkušeností..  :-)

Připojit reakci

host - xxx.xxx.34.217 (?)
24.3.2010 15:47

Dobrý den, prosím o radu. Mám 2 rokem kanadskou borůvku a dočetla jsem se o jejím stříhání, ale vůbec nevím jak na to, nevložil by jste sem prosím někdo fotky svých borůvek jak jste je ostříhali? Mám pruty asi metr dlouhé a na nich spostu krátkých větviček, mám ty dlouhé pruty sestřihnout třeba o polovinu a ty krátké ostříhat úpln? nebo jak na to? prosím, pomozte :)

děkuji

Simona

Připojit reakci

host - xxx.xxx.49.39 (?)
24.3.2010 17:36

Myslím, že ve druhém roce ještě vaše borůvky stříhat nemusíte. Až po několika letech vystříhněte vždy nejstarší odplozenou větev (nebo více) a nechte mladší, ještě perspektivní. Na těch krátkých postranních větvičkách by borůvka měla plodit, tak je raději nestříhejte.

Hlavně jim dopřejte hodně vláhy, hodně živin, dostatek rašeliny a dost světla.

K předešlému dotazu: myslím, že blízkost borůvek v rašelinovém substrátu Vašemu rybízu neuškodí.

Josef.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.34.217 (?)
25.3.2010 14:33

a můžete mi ještě prosím poradit - mám přihrnutou rašelinu k borůvkám do výšky asi 20 cm, ale po každém zalití se mi odplavuje, to ji pořád přihrnujete, dosypáváte nebo jaký na to máte fígl, aby ta vrstva zůstávala? a ještě - když zapravím drenážní trubku - jak daleko a hluboko od rostliny by měla přijít do země?

děkuji velmi za rady začátečníkovi :)

Simona

Připojit reakci

host - xxx.xxx.49.39 (?)
29.3.2010 18:59

Z Vašeho dotazu se zdá, že máte borůvky jaksi na růvku, na vyvýšeném záhoně. Pro zabránění odplavování a utíkání vody by byl vhodnější spíše dolík, než kopeček. Možná bych záhon obložil většími kameny a povrch rašelinbové vrstvy bych ještě zamulčoval kůrou.

Drenážní "závlahová" sonda je myslím trochu zbytečná záležitost - při řádné zálivce provlhčíte celý půdní profil i klasickou zálivkou. Navíc tato sonda, může fungovat právě opačně - vysušovat substrát - pokud ji pokaždé vezavíčkujete!

Josef.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.221.189 (?)
31.7.2010 21:25

Drenazna zavlahova sonda. Kratke strucne vystizne.

Pestujem kanadske cucoriedky v cistych pilinach z ihlicnanov. Piliny maju tendenciu sa navrchu napit vody ako spongia a ponechat korienky takmer v suchu. Pri takomto sposobe pestovania je vhodne bud mohutne zalievat a obcas si skontrolovat, ci je voda az tam kde ju treba, pouzit podpovrchove zavlazovanie, alebo tzv. bazenik na dne sadbovej jamy. V pripade tzv. bazeniku je drenazna zavlahova sonda na jeho dne velmi vyhodna. Pomerne rychlo sa cez nu zaleje zahon a to aj uprostred sparneho letneho dna. S vickom proti odparu vody a tym vysusovaniu substratu suhlasim.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.6.190 (?)
28.7.2015 16:38

Dobrý den, chci se zeptat na zkušenosti s hnojením kanadských borůvek, nicméně nejdřív popíšu své zkušenosti.

Borůvky pěstuji od roku 2013, kdy jsem nakoupil v červenci ze dvou zdrojů jednak odrůdy 2x duke, 2x elliot, 2x spartan, 2x earliblue, které byly dvouleté (a opravdu krásně rostlé rostliny) a jednak jako řízky ze sazbovače cca 20 cm dlouhé (6x bluecrop a 4x berkeley), které mi byly prodány jako rovněž dvouleté (kvůli místu je prodejce ale měl v sadbovačích a do malého květináče je dal až přede mnou, tedy kořenový bal byl mizerný. Dostal jsem nějaké navíc zdarma, tak jsem je bral :-) Cena borůvek prvních byla kolem 50-60Kč za kus, těch druhých cca 45,-. Ale to vám povím rozdíl neskutečný. Doma šly do toho co jsem našel. První šly do dvoulitrových, druhé byly ještě nějaký měsíc v těch malých květináčcích, na podzim se ale dočkaly přesazení. Co a jak hnojit jsem nevěděl, nakoupil jsem kristalon pro rododendrony a hotovo. První zima byla v pilinách, kdy jsem květináče omotal geotextilií a rostliny zasypal pilinami. Ještě ten rok jsem koupil 3 pink lemonade, ty byly relativně brzo přesazené do 11l kýblů od primalexu (dole proděravěných) a narostly tak půlmetr, ale při -17 st. mi zmrzly až ke kořenům - na jaře už neobrostly. Stály mě 330,- a zbyl mi můj dosud první a poslední úspěšně zakořený řízek této borůvky (měl na začátku cca 5 cm - ulomená špička), který dnes mám v dvoulitru a nejdelší výhony mají dnes kolem 30-40 cm. Jinak je to taková huňatá kulička. Loňský rok byl rokem prvního přesazování a cílem bylo vše narvat do pětilitrových květináčů, což se až na výjimky povedlo (květináče byly 3 - 5 litrů). Přes rok dostávaly jen trochu kristalonu a jinak nic moc. Loni už byla první sklizeň, no borůvek bylo tak do ruky. Rostliny přezimovaly bez ochrany a přežily bez újmy, drobné omrzliny na koneččích byly znát tuším zejména u odrůd duke a elliot. Nestříháno.

Letos v období březen až květen proběhlo postupné přesazování earliblue šlo do 10l květináče a 30l kontejneru/květináče, duke, spartan, elliot 2x 30l - něco je kontejner z boku provrtaný cca 8 cm ode dna (dvě dírky), vystlaný geotextilií a květináče jsou vespod vystlané zdvojenou geotextlií, aby voda tolik neutíkala. Bluecropy a berkeley skončily v nádobách od 11 - 30l.

Ty první odrůdy letos poprvé zarodily, sbíral jsem zatím všehovšudy 3x do misky a dosud jsem obral necelé kilo (určitě přes kilo, když započítám sebe, manželku a děti, ostatní z rodiny) - to se zvážit nepovedlo :-) Asi na ten počet není mnoho, no ještě není obráno vše a byly zatím obrány z větší části jen spartany, earliblue a duke. Elliot je pozdní. Ještě pro představu cca 330g dalo myslím půllitr.

Díky tomuto fóru jsem objevil síran amonný, síran dráselný, kristalon jsem znal. Při přesazování jsem na 70-100l zeminy (rašeliny s cca 25% podílem pilin) dal dvě odměrky síranu amonného a jednu síranu dráselného. To jsem promíchal a přesadil. Síranem amonným jsem do půlky července pohnojil asi tak 3-4 krát. Borůvky zalévám cca 1l vody denně (konev 2,5l mi stačí na tři keře - na 20 borůvek vyplýtvám denně, když neprší, dvě konve odstáté vody z vodovodu. Snažím se, aby voda byla odstátá minimálně 12h. Asi třikrát jsem přihnojil kristalonem nebo jiným kristalickým hnojivem, jehož název si nevzpomenu (floria nebo tak něco).

Při této konstelaci mi spartan vyrostl do výšky očí (mám 175 cm, tedy odhadem oči - 5 cm a výška nádoby 30 cm, tedy rostlina má výšku cca 140 cm. Bluecrop, berkeley mají letošní výhony odspodu až 80 cm dlouhé, ale jelikož doznaly zpoždění vlivem malých kořenů, letos plodí minimálně. Proto se asi tolik tlačí do zeleného. Na keři jsou max. dva střapce, zatímco na earliblue jich bylo snad kolem 8-10. Některé výhony by dokonce chtěly výše než je sousedův plot. Některé rostliny větví krásně do 4-6 prutů, některé tlačí jeden až dva výhony. Co do růstu "zeleného" jsem s přírůstky spokojen, vidím-li pomalu rostoucí borůvky u ostatních z rodiny. Plody chutnají velmi dobře (musí být zralé), jsou lahodné a velké (největší spartany byly snad i 2,5cm, ale než jsem to změřil zaúřadovala má šestiletá dcerka :-) Duke byl po zimě docela nic moc při životě, duben/květen žádné nové výhony, jen pár květů, celkově nepůsobil dobře. Po aplikaci síranu amonného se vzpamatoval a nyní i on má hezké přírůstky, no ostatním se nevyrovná. Ale vzpamatoval se, to je hlavní.

Všechny rostliny mají v zásadě stejné podmínky. Na začátku července mi dokonce asi 4 keře hlásily nedostatek dusíku (červené mladé listy, asi piliny zaúřadovaly + bujná násada), tedy v prvním týdnu jsem jim trochu síranu amonného ještě dopřál. Nyní plánuji hnojit občas síranem dráselným a to asi tak, jak jsem tu našel, odměrku (10ml) do dvoulitrovky rozmíchat a následně dvě deci do 10l konve a tím zalívat.

Tím se dostávám k bodu, který chci rozebrat, protože bych borůvkám nerad ublížil. Tím, že jich mám tolik by každotýdenní hnojení alá kristalon začlo lézt do peněz a tedy hledám alternativu jak tam ještě dodat fosfor. i kvůli tomu, aby náhodou příští rok úroda nestagnovala, ale naopak, aby se o řád posunula. Dá-li průměrný keř 2kg, pak do cca 30-40 kg borůvek mi ještě hodně chybí. Rád bych ale docílil alespoň trojnásobku letošního stavu.

Otázku kladu k použití superfosfátu, ze kterého mám obavy, neb obsahuje mnoho vázaného vápníku, byť jak je psáno superfosfát má reakci kyselou. Nemá se dávat do kyselých půd, pak hrozí že se dostupný fosfor v něco zvrhne, tedy zbyl by tam vápník v lepším případě sádra, která by asi tolik nevadila. Jaké máte prosím zkušenosti s doplňováním fosforu vy, našel jsem i tekutá hnojiva od babiše PK sol bez vápníku a chlóru, ale krom toho, že to na severní moravě není nikde k mání a poštovné je 2x dražší než hnojivo samotné, je to tekutina zásaditá o ph 8. Zda je to mísitelné se sírany mi nikdo nebyl schopný potvrdit, no ze školy si pamatuju že zásada reaguje s kyselinou a vznikne nějaká sůl + zbytek, tak nevím nevím, popř. hnojivo YARA MKP, které je bez dusíku, ale co to stojí to nevím.

Čím řešíte fosfor vy, jenom kristalonem a podobnými hnojivy? Obecně nechci kupovat hnojiva typu malý sáček za 100,- (typicky granule pro borůvky), když by po aplikaci k 20 rostlinám byl v zásadě spotřebován, popř. by nestačil.

díky za názory

J.Š.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.238.206 (?)
29.7.2015 8:54

Hnojivo YARA MKP (ci Krista MKP) je jen v baleni 25 kg a bezne se neprodava. To uz je lepsi koupit 25 kg - Kristalon Azurovy (20-5-10-2), komplexni hnojivo s mikroprvky urcene pro kyselomilne rostliny.

Dale - granulovany BIOMIN pro boruvky neni uplne drahy (cca 60 Kc/kg), slozeni 12-6-9-2.5. Pripadne mozno dat 1/2 rocni davku a doplnit siranem amonnym nebo mocovinou a siranem draselnym.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.77.177 (?)
1.8.2015 22:08

Podla mojich skusenosti si vedia kanadky vystacit s fosforom v substrate, nakolko ho vedia vyuzit aj z foriem, ktore sa neberu do uvahy ani pri podnom rozbore. Podla mojho nazoru, pokial dostanu kristalon rhododendron kazdy rok, maju fosforu viac nez dost. Ja okrem kristalon rhododendron pouzivam hlavne siran amonny (zaciatok sezony) a siran draselny niekedy zvyknem dat od polovice sezony. Vacsinou si vystacim bez neho. U mna hnojenie konci odkvitnutim vsetkych odrod. Ak to uvazim za potrebne, este posypem povrch substratu siranom draselnym. Rosou a dazdom sa postupne dostane do korenovej zony.

Na druhu stranu, mam vsetky kriky zasadene v substrate. Pokial maju normalny rast, v prvom roku otrhavam vsetky kvety a odmenia ma za to asi dvoj-trojnasobnym rastom. Buduci rok mavam uz cca kilo urody z krika. Pestovat v kvetinacoh by som sa neodvazil. U mna v kvetinaci neprezije nic. Vyslovujem teda obdiv, ze sa Vam s nimi tak dobre dari v nadobach.

Prajem vela uspechov v dalsom pestovani.

PS: Nacervenale listky nemusia znamenat len nedostatok dusiku. Vedia chytit nacervenaly nadych, ci farbu aj ked su chladne noci. Vraj chlad blokuje prijem niektorych zivin. Postupne sa straca. Nezabudajte na rez. Kazdy rok musite mat silne prirastky. Vo volnej pode som videl na plantazi pri pouziti kvapkovej zavlahy a pravidelneho hnojenia cez nu, stare kry odrody Spartan, ktore mali bohato cez 2.5 metra. Aj u mna je to jedna z odrod, ktore spolahlivo vytvaraju kazdorocne prirastky. Kazdu sezonu mam nove vyhony spolahlivo prerastajuce zakrytie sietou vo vyske cca 190 cm, a kazdu nasledujucu su zohnute pod tiahou plodov. Zohynaju sa aj tie co su hrubsie ako prvy klb palca od ruky. Vzdy ich podkladam roznozkami, aby sa nepolamali. Najviac popodkladane mam hlavne Goldtraube a aj Bluecrop, ale tento rok uz aj Chandler, ten ma suverenne najvacsie plody.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.239.178 (?)
2.8.2015 6:50

Kolik siranu amonneho (popr. dusiku v cistych zivinach) davate rocne na 1 rostlinu?

Připojit reakci

jardaxy (5) - xxx.xxx.6.190 (?)
3.8.2015 11:32

asi záleží na tom, jak je pěstujete, kolik zeminy kolem dokola je a jak zaléváte. Já mám v plánu zkusit postup pana Standy, který k 250l stávající zeminy (rašeliny či směsky) přidává cca 10% rašeliny a do toho namíchá jarní hnojení. Tím, že mám vše v nádobách (ten megapříspěvek výše je můj - registrace proběhla až nyní) jsem si přepočítal na své potřeby (30l nádoby). Mě to pak podle objemu zeminy vychází na 6g síranu amonného, 3g síranu dráselného a 1 g superfosfátu (za který hledám náhradu), to by mělo přijít do cca 2,5l rašeliny, ovšem pokud toto množství budu schopen dát do nádoby při zachování schopnosti zalévat a nerozlévat, tzn. že tam na to bude místo. Používám odměrky z nutrilonu, kdy jedna má cca 10ml/mg, tedy od oka. Do léta pak odměrku na konev síranu amonného asi jednou za měsíc, později pak dráselná forma síranu. Nikdy neliju víc než dva litry na den k rostlině a stačí to (spíš liju 1 litr, žádných deset, to bych do nádoby nevměstnal), samozřejmě když prší nezalévám. Pokud to máte v zemi, pak pan Standa uváděl 20l rašeliny, 50g síranu N, 25 síranu K, 10g superfosfátu. Já to odzkoušené nemám, chystám se příští jaro. Jinak samozřejmě tu a tam kristalon či podobné hnojivo, klidně ve dvojnásobné koncentraci, podle toho jak se vám rostlinky zdají.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.228.204 (?)
3.8.2015 11:55

No nevim, ziviny (hnojivo) spis musite pocitat na rostlinu, nez na objem nadoby. 10g dusiku v cistych zivinach, tj. 50g siranu amonneho je obvykle povazovano za rocni minimum. Podle mne le lepsi prihnojovat v mensich davkach.

Připojit reakci

jardaxy (5) - xxx.xxx.6.190 (?)
3.8.2015 13:08

doporučená minima neznám, padlo tady na webu, že ta dávka plus přihnojování už je pro někoho zase docela dost... asi takto, když jsem přesazoval, dal jsem na cca 70l rašeliny a pilin dvě odměrky síranu N a 1 síranu K, a rostliny jely úžasně (20g/5 = 4g N). Je pravdou, že nyní některé začly trochu červenat (jakoby deficit N), nicméně dle mého si nemůžu stěžovat. Pokud bych měl na jaře sypnout naráz 50+25+10g na rostlinu (tomu argumentu rozumím - i když malá nádoba, čekám úrodu srovnatelnou s ostatními), tak s ohledem na právě velikost nádoby bych měl strach ať nepřehnojím. Pokud se nebudeme bavit o mém případu, pak je z dřívějšího textu zřejmé, že já psal o jarní dávce ve 20l zeminy, tedy roční minimum dostane rostlina hned (ta moje ne) a dále se přihnojuje. já jsem letos po přesazení zalil síranem N max. 3x, možná 4x. to je 40 g na 20 keříků a tři brusinky - a to při max 80l vody. (max. 2 konve na zalití 20 keřů) a přírůstky se mi nejevily jako mizerné... jak dohledám fotky přiložím. Samozřejmě netvrdím, že to dělám optimálně, a že nemohly být borůvky 4x větší za stejný čas, že jsem hnojil jen 10-20% toho co by snesly a tak podobně. Zas to beru tak, že co tam naleju, to tam zůstane a nejde do země.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.228.204 (?)
3.8.2015 14:33

Vase prispevky jsou opravdu ponekud neprehledne. Prepocitavat hnojivo z 250 L substratu na 30 L substratu se mi nezda vhodne, to je proste jiny zpusob pestovani. Pri pestovani v nadobach bych si hnojivo rozpustil predem a prihnojoval postupne v zalivce.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.112.73 (?)
12.7.2011 0:02

Promiňte, ale teď jsem z toho jelen. V předchozích příspěvcích radí, aby se ostříhaly malé větvičky a nechaly se ty silné, aby nevzniklo koště. Navíc silné větve jsou oproti novým mrazuvzdorné. Teď zase čtu, pryč se silnými, nechte mladé větve. Pomoc, prosím, jak to tedy doopravdy je?

Připojit reakci

host - xxx.xxx.167.214 (?)
12.7.2011 17:07

Polozil ste si otazku zle. Rez nestoji iba na tenkych a hrubych konarikoch. Je to o tenkych a hrubych tak isto, ako aj o starych (viac ako 4-5 rocnych) a novych.  Hrube a mlade davat prec tu myslim nik neradil. Starsie (vacsinou aj hrubsie) a uz odplodene drevo sa postupne obmiena novym. Neni som na to odbornik, no myslim, ze takto rez funguje u vacsiny drobneho krickoveho a stromcekoveho ovocia a nielen u neho.

Teraz sa beztak rez u cucoriedok nevykonava. Na to je najlepsi cca februar (unor), ked je uz vidno mrazove a ine poskodenia a dalsie velke mrazy sa uz nepredpokladaju. Teraz by slo akurat podporit ziaduce letorasty vyrezanim niektorych neziaducich. Nakolko mam ale cucoriedku za bujne rastucu rastlinu, nevidim na to dovod v momentalne predzberovom (u niekoho mozno uz aj zberovom) obdobi.

Ked si tu prejdete aj ine vlakna o cucoriedkach, najdete isto aj zasady rezu.

Prajem vela uspechov a mnozstvo chutnych plodov.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.179.62 (?)
12.7.2011 22:54
Z rezu netreba robiť kovbojku. Rastlina sama po zime ukáže, ktoré konáre usychajú, sú vyrodené a treba ich odstrihnúť až po zelené pletivo. Dôležité je zavlažovať (ja som dal okolo kríčka netkanú textíliu a na ňu trocha borovej hrabanky-proti presychaniu koreňového balu) a na jar kvalitne prihnojiť kyselými hnojivami- veľmi dobré je aj Hoštické hnojivo na čučoriedky s obsahom trusu domácich zvierat. A potom máte parádnu úrodu 2cm veľkých plodov. Odporúčam pestovať vedľa seba viac odrôd. Paľo
Připojit reakci

host - xxx.xxx.167.214 (?)
13.7.2011 8:17

V podstate suhlasim. Pisatel prispevku, na ktory som reagoval mal specificky dotaz. Nie kazdy vidi, co mu rastlina sama ukazuje a navyse myslim, ze rez neni len o odstrihavani usychajucich a vyrodenych vyhonkov. Je to nepostradatelna sucast rezu, to nepopieram. Tiez tu vsak patri aj presvetlovanie a tvarovanie kra, ako aj normovanie urody. Napriklad odroda Bluecrop vie nasadit tolko plodov, kolko ma sama problem uzivit a tie potom zvyknu dozrievat postupne, velmi pozvolne az do prvych mrazov a aj tak vsetky nedozreju.

Predpokladam, ze su tu aj zaciatocnici a aj typy, ktore to potrebuju podat viac detailnejsie. Ja som neni vynimkou.

PS: To hosticke sice zatial nepouzivam, ale podla referencii je naozaj dobre. Ked mi dojdu zasoby tak asi neodolam a skusim ho.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.188.171 (?)
13.7.2011 20:50
S odrodou Bluecrop bohužiaľ nemám skúsenosti. Mám vysadených 6 kríčkov, každá iná sorta, u poľských dokonca ani odrodu nepoznám. Zasadil som ich medzi vinič na vysokom vedení do radu, samozrejme do rašeliny oddelenej do ílovitej pôdy iba PVC-vrecom od rašeliny. Spočiatku som hnojil iba priemyselnými hnojivami pre čučky- vpodstate ide o síran amonný a draselný plus daaký superfosfát a nastrúhaná rohovina. V tomto roku som použil granule Hoštického vyrobené z trusu a výsledok bol markantný. Podobné organo-minerálne hnojivo robí aj firma Agro CS pod názvom Floria. Obsahuje aj horčík. Ak na kríčkoch, ktoré už niektoré dosahujú výšku takmer meter, na jar odstrihnem suché konáre, viac už do budúcej jari nemám čo rezať. Všetky kríčky sú obsypané plodmi, ktoré v pohode od júna do septembra dozrievajú. Vďaka organo-minerálnemu hnojivu sú v tomto roku aj u najstaršej obyčajnej drobnoplodej sorty plody takmer trojnásobne väčšie. Je to veľmi vďačná ovocnina a netrpí žiadnymi chorobami. Nech sa Vám darí! Paľo
Připojit reakci

host - xxx.xxx.17.235 (?)
21.3.2016 19:35

ja by som sa chcel opýtať

má niekdo skúsenost s pestovaním boruvky černé- lesné /Vaccinium myrtillus L na záhrade?

niekde sa píše že sa to nedá niekde že ano

Připojit reakci

host - xxx.xxx.252.4 (?)
22.3.2016 9:44

Máte-li na mysli běžnou lesní borůvku. Tak tu na zahradě mám. Vyrýpla jsem keřík brzy z jara neolistěný a vsadila ho do substrátu pro kanadské borůvky spolu s brusinkamy. K mému překvapení se chytla a začala růst. Na zimu jsem na to nahrabala listí. Část keříku zaschla a část již raší. H.K.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.6.108 (?)
23.3.2016 17:08

taky mám na zahradě, druhým rokem resp. v 1,5 litrovém květináči rašeliny, kde podruhé přezimovaly. jsou pidi a bojuju s náletem trav, které mohou borůvku zahlušit (protože mají velký kořenový systém), ale docela se jim daří. v zásadě jsou v přemokřené půdě (květináče v pudle - do půlky zalité vodou), loni jsem párkrát polil vodou se síranem amonným či zbytkem kristalonu co jsem měl pro kanadské borůvky. zatím se mi drží, úroda je pár kuliček do roka. chtěl bych si z nich udělat takový vyvýšený záhonek - ale není zatím místo, tedy přežívají jak se dá. Přes víkend možná nafotím.

Připojit reakci

jardaxy (5) - xxx.xxx.6.108 (?)
26.3.2016 14:13

Dobrý den, zde mé dvouleté v květináčku.

Obrázky:

Připojit reakci

jardaxy (5) - xxx.xxx.6.108 (?)
26.3.2016 14:28

No a takto mám nachystané borůvky na tuto sezónu. Něco je po přesazení letos (týden zpátky) tam kde jsou vidět čersvé piliny, tam jsem přidal 40g síranu amonného. Vše vysazené v 07/2013 z rostlinek cca 20 - 30 cm. Ke každé rostlince nyní dodáno hnojivo v gramech NPK takto 25g síran amonný - 8g superfosfát - 8 g síran draselný, což by měla být cca minimální půlroční dávka?... asi tak... pokud hnojíte více, dejte prosím vědět, nerad bych to podstřelil. Na těch fotkách to moc znát není ale některé už mají přes 150 cm čistá výška bez květináče. Celkem 18 keřů.

Obrázky:
přesazené loni
přesazené loni
přesazené letos
přesazené letos
Připojit reakci

host - xxx.xxx.118.2 (?)
24.5.2016 15:22

Ako chránite čučieredky v nádobách v zime? 

Připojit reakci

host - xxx.xxx.96.35 (?)
24.5.2016 22:36

Nijak, a za těch asi osm let se nestalo, že by nějaká vymrzla.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.0.41 (?)
29.5.2016 14:51
Rovněž nijak. První zimu když byly malé jsem květináče obsypal pilinami, ale teď už nic. Jediné co je důležité je přestat hnojit dusíkem v pravý čas, aby zbytečně neomrzly prirustky a za druhé borůvka se má aspoň trochu zalevat i v zimě v nemrznoucí dny. To staci zahálet citlivě prašanem, když je. V zimě může uschnout! Kol dokola tedy minimální starost. jardaxyz
Připojit reakci

host - xxx.xxx.125.34 (?)
20.3.2011 9:51

Dobrý den,

máme doma kanadskou borůvku a začaly nám u ní žloutnout listy, ale přesto plodí. Chtěla bych se zeptat, čím by to asi mohlo být?  Děkuji za odpoveď.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.101.1 (?)
20.3.2011 10:00

1. Málo kyselou půdou: přidat vrstvu rašeliny.

2. Nedostatkem správné výživy: přihnojit hnojivem na kanadské borůvky (třeba s rohovou moučkou)

3. Nedostatečnou závlahou: pravidelně a dostatečně zalévat.

Josef.

Připojit reakci

Lenka 22 (120) - xxx.xxx.115.21 (?)
11.4.2011 0:26

Připojuji do diskuse dotaz. Na podzim, koncem listopadu, jsem přesadila všechny druhy borůvek na jiné místo.Jediné, které zatím mají pouze "suché větve" jsou kanadské borůvky. Teď nevím, zda mi vymrzli, nebo je něco napadlo. Větvičky sjou hnedé a vypadají fakt vyschle. Přiznám se, že jsem je měla dva roky jenom v úložišti a nevěnovala jsem jim pozornost. předtím normálně rodili, ale moc mi nerostli. Neměli dobrou půdu a byly celý den na úpeku. Od listopadu mají zem s lesní hrabankou.  Myslíte, že jim mám dát šanci a počkat, až vyženou nové větvičky, nebo je vyhodit? Ostatní velkoplodé a kamčatské borůvky se mi ujali. Poraďte mi, prosím Vás. Lenka

Připojit reakci

host - xxx.xxx.165.179 (?)
11.4.2011 21:46

Neviem, co pod pojmom "všechny druhy borůvek" myslite. Len si domyslam. Tiez pestujem zimolez kamcatsky a Kanadske boruvky. Tiez sa s gulatymi a tmavymi plodmi pestuju muchovniky. Ale su to geneticky rozne rastliny. To ako keby ste hovorila, ze pestujete viacere druhy jablk. Len jedny su okruhle (jablka), druhe sisate (hrusky) a tretie maju namiesto jadernika kostku (broskve). Vami popisovane velkoplode (predpokladam muchovnik) a kamcatske (zimolez kamcatsky) su rastliny, ktore rastu aj v beznej zemine. Mierne kyslejsia neni prekazkou. Kanadske cucoriedky su vlastne velkoplode, pretoze niektore odrody vedia dat plody az velkosti jednoeurovej mince, co ostatne u nas v prirode rastuce druhy nie. Tie uz potrebuju podu kyslu. Pokial ste nemerali kyslost vysledneho substratu, moze sa velmi lahko stat, ze hrabanka z lesa je sama o sebe malo kysla. Ak je este k tomu jej kyslost znizema pridanim zahradnej zeminy, nemusi sa jednat o substrat vhodny pre vylozene kyslomilne rastliny. Nevapnena vrchoviskova raselina je pre ne idealnym substratom, lenze ked preschne tazko nabera vodu. Piliny z ihlicnanov mozu tiez sluzit ako substrat. Nie kazda hrabanka je vhodna. Raselina je v tomto pripade aj ked drahsia, ale predsa len istota. Kyslost menej kyslej pody mozte upravovat okyslovacom, ktory je mozne dostat v obchodoch (vyraznejsie prikyslenie), alebo hnojivami s kyslou podnou reakciou (siran amonny, siran draselny - mierne prikyslenie/udrziavanie kyslosti). Poda ma vsak tendenciu vracat sa ku svojej povodnej kyslosti, takze je toto treba strazit. Prv nez zacnete experimentovat s prikyslovanim si zadovazte supravu na meranie kyslosti pody (alebo vody - akvaristika) (dajte pozor aby ste mali dostatocny rozsah supravy aj v kyslejsich oblastiach) a overte si, ci je to vobec potrebne. Nez zacnete cokolvek nakupovat, skusat a laborovat, si ale pockajte. Ja som minuly rok dosadzal 6 novych rastlin a aj ked uz mam starsie rastliny vypucane, tieto sa niektore este len prebudzaju. Pokial aj nevypucia z vetviciek, mozu vyrazit z nizsich partii rastliny. Ak sa im pravda nic nestalo (napr. zasuseny korenovy system, vapnik v pode ak bola vapnena...).

PS: Cucoriedky miluju plne slnko. Pokial maju dostatok vlahy a vhodny substrat, rastu ako dive. Mne v roku sadenia (sadil som ich na jar) narastli z cca 20 cm rastliniek slahune aj vyse 1.5 m. V celodennom tieni, podla literatury a poznatkov pestovatelov z webu, malo plodia.

Připojit reakci

Lenka 22 (120) - xxx.xxx.86.178 (?)
13.4.2011 1:01

Ďakujem za odpoveď. Všetky druhy sú normálne jafury, kanadské, kamčatské, muchovník a rozne druhy veľkoplodých. Bývam pod lesom, ale poda má podklad opuku, takže som dala vyhĺbiť poriadny rygol, Hrabanka je väčšinou listnatá, takže tiež nie je moc kyslá. Čo mám robiť s tým "kanadaským" kríkom. Mám ho nechať, či znovu vyraší? Neviem, či len dlho spí. Mal dobrú koreňovú sústavu.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.85.173 (?)
13.4.2011 5:26

Parafrázuji-li pplk.Hastíka, zeptám se: "Jafury? Čo je to také: jafury? Nepoznám!"

Kanadská borůvka by už v těchto dnech měla alespoň trochu rašit. Ale raději ještě nějakou dobu počkejte, třeba opravdu jen dlouho spí.

Josef.

Připojit reakci

Lenka 22 (120) - xxx.xxx.75.115 (?)
13.4.2011 22:40

Josefe, vysvětlím. Jsem původem z Turca a tam je čučoriedka= jafura= borůvka. Pojmenovala jsem ze zvyku ve slovenském textu, protože jsem reagovala na hosta ze Slovenska.Jo a ještě se můžou nazývat také "hafiry", tj. někde z východního Slovenska.

Vzpomněla jsem si, že když jsem měla kanadskou nborůvku druhý rok, tak jsem si také myslela, že vyschla a zachraňovala jsem ji obsypem rašelinou a instalací zavodňovací hadice. Vzbudila se, ale nevím, zda to byla reakce na můj zásah, nebo je fakt dlouho spící. Je mi jen divné, že všechny okolní keříky se již vzbudily a ty dva kanadské ne.. Dost by mne to mrzelo, protože byly docela drahé a mám je také jako vzpomínku na mimořádně úrodnou zahradu. Nevíte náhodou, zda existují i borůvky do zahrady, které mají klasickou modrou dužinu a jsou s většími plody?Koupila jsem letos muchovník, ale ten asi také bude zevnitř bílý. Ale zase nádherně žlutě kvete. Až budu mít za pár let všechny keře velké, tak se u těch květin asi ukýchám.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.46.234 (?)
13.4.2011 7:45

Jaké máte velkoplodé borůvky? U nás velkoplodá =kanadská.

Připojit reakci

Lenka 22 (120) - xxx.xxx.75.115 (?)
13.4.2011 22:25

Kanadská borůvka ze zhradnictví neměla jméno, pouze nápis kanadská a plody měla hned první rok. Plody má modré, ale ne moc tmavé, uvnitř bezbarvé a byla chutná. Velkoplodá borůvka je Heidy a jméno druhé se mi nepovedlo přečíst. Mám někde papír dStarkla, ale můžu se podívat až o víkendu.Určitě to není Heidy, prý je lepší. Zatím nerodily, ale tvar keříků je jný, jako na kanadských. Ten ale záleží na stříhání. Ale listy jsou trochu jiné. Asi jsem Vám moc nevysvětlila. Myslela jsem, že velkoplodá borůvka bude taková jako lesní, ale bylo mi vysvětlenona výstavě, že velkoplodé nemají modrou dužinu. Původem mjsem z horské oblasti a chtěla jsem si na zahradě udlat kousek "domácího"lesa. Takže budu pokračovat brusinkami a klikvouna svahu. Když mi všechna zeleň doroste, tak to bude super. Pak se na důchodu nebudu nudit. Jenom bych potřebovala náklaďák lesní hrabanky spod jehličnanů, nebo rašeliny.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.106.232 (?)
30.5.2011 4:22
Maly synonymicky slovnik: Cucoriedky = Jafury = Hafiry = Borovky = Borovnice. :) Pokial mate v okoli nejaku pilu alebo stolarsku dielnu, je mozne pouzit aj piliny, stiepku, alebo hobliny z ihlicnanov (smrek, jedla). Pri tleni tvoria kysly substrat. Do jamky pred zasadenim, treba dat trosku nevapnenej vrchoviskovej raseliny, nech maju kam rast korienky nez ako tak zotleje to drevo. Brusnice tiez pestujem. Dve odrody. Jedna ma ruzove kvietky a ta druha biele. Su krasne. Dobre zarastaju plochu. Tiez potrebuju mat kyslo pod korienkami. Ale s tou zavlahou to u nich neni az take dramaticke ako u kanadiek. Zimolez a muchovnik by som snad jafurami ani neoznacoval. Prajem vela radosti s pestovanymi rastlinkami.
Připojit reakci

host - xxx.xxx.195.18 (?)
16.7.2015 16:11

Dobrý den, toto mohu z vlastní zkušenosti potvrdit, již několik let pěstuji borůvky v "substrátu" přivezeném z pily... jedná se o směs pilin, odřezků dřeva, oloupané kůry atd., prostě co opadá z klád a co vzniká při jejich zpracování... jednou za čas to nahrnou na haldu a zadarmo si to lze odvézt, mám již několikero takto "vyrobených" záhonů, také pro rododendrony, azalky, vřesy... Lída

Připojit reakci

PP. (5355) - xxx.xxx.9.135 (?)
26.1.2016 10:52

V únorovém Zahrádkáři je článek od pěstitele borůvek. Mimo jiné se zmiňuje o nutnosti sázet prakticky do čisté rašeliny. Stávalo se mu, že při sázení do hrabanky často rostliny uhynuly. Zdůrazňuje, že borůvky koření do 20 cm hloubky.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.135.34 (?)
3.6.2016 19:16

Prosím vás o radu, jak postupovat při opylování kanadských borůvek štetečkem. Ráda bych jim trochu pomohla, protože se mi zdá (nezdá, je to tak), že květy místo toho, aby se z nich staly plůdky, upadnou. Nebo je to blbost? Děkuji za všechny tipy a nápady.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.240.1 (?)
3.6.2016 19:32

Podle mého blbost. Bílé kalíšky odpadnou, ale bobule se dělá pod tím. Hlídat dostatek vody a sledovat. Za pár dní to je určitě bezpečně poznat. Mám jich 12, různé odrůdy, opylení je zajištěno určitě, ručně bych to nedělala.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.129.198 (?)
3.6.2016 19:44
Urcite naprosta blbost. Vyckejte.
Připojit reakci

host - xxx.xxx.4.9 (?)
6.6.2016 11:08

Souhlas s reakcemi, je to nesmysl. Květ opadává v době, kdy bobulka je rovná jak deska, tedy není bobulkou, pak se může jevit, že to padá celé. Jsou dle mého tři věci, kterými můžete prospět mimo hnojení a zalévání:

1 - opatrně sundávat zahnívající květy, někdy to přeleze na borůvku samotnou, tedy uhnije bobulka. to berte jako kratochvíli :-)

2 - nasadit do blízkosti jinou odrůdu, která zvyšuje účinnost opylování

3 - ztlouct nebo koupit čmelín a sehnat čmeláky, neb ti to opylují a uděláte dobrý skutek.

Šteteček bych pochopil u chilli papriček na parapetu.

jardaxy

Připojit reakci

pcnatko (17) - xxx.xxx.37.210 (?)
8.6.2016 23:40

Dobrý den,

nechci zakládat nové téma, tak se zeptám tady. Nevím čím to je, ale po přesazení 2 leté boruvky (Chippewa) mi asi po týdnu dost zčervenaly listy. Nevíte prosím čím to je?
Přesazoval jsem je (nově dokoupená) z květináče na místo, kde 20 let rostl přerostlý smrkový živý plot (kyselá půda). Jámu jsem vyplnil namíchanou hrabankou z místa kde byl smrkový plot a rašelinu.

Celkem mám 7 odrůd borůvek, některé 5-ti leté, 4-leté i 3-leté. Toto se mi objevilo pouze ta té jedné. Dostatek vláhy mají, mám je u baráku a po posledních deštích přes 2m3 dešťové vody :-)

Čím to může být?

Obrázky:
Chippewa
Chippewa
Připojit reakci

IvčaKeis (1) - xxx.xxx.88.62 (?)
15.6.2016 14:32

Dobrý den,

letos prvně mám stejný problém, u na podzim vysazených borůvek  - šest keříků v květináčích po 90L - jedné zhnědly konce listů - prozatím jsme omezila zálivku a přestala hnojit. Hnědnutí se zastavilo, ale špičky listů jsou pryč.

Nevím zda to bylo přehnojením, příliš vody nebo zda nemohla borůvka přimrznout nebo ji naopak nespálilo jarní sluníčko. Poradí někdo co s tím??

Krásný sluníčkový den

Připojit reakci

host - xxx.xxx.44.2 (?)
2.7.2016 9:23

Dobrý den,

prosím o radu. Na mulčovací kůře u kanadských borůvek se mi začala tvořit nějaká pěna (houba). Je to lepkavé a smrdí to. Mám tam několik ložisek něco je u kraje, ale mám i jedno přímo u kmínku borůvky. Začalo se to tvořit včera, po odstranění to tam bylo do pár hodin znova. Nevíte co by to mohlo být a jak by se to dalo zlikvidovat? Mám o zasaženou borůvku obavu. Děkuji Zdenek

Obrázky:

Připojit reakci

termet (64) - xxx.xxx.13.242 (?)
11.7.2016 14:11

Též jsem tuto houbu měl minulý rok v kůře asi 6 - ložisek. počkal jsem na suché počasí aby pěna seschnula a pak jsem ji lopatkou i s "podhoubím" odstranil a vyhodil. rostlinám to neublížilo. Též nevím přesně co to je. Ale fascinuje mě jak to má pudinkovou struktůru, když do toho štouchnu tak to skoro teče jak pudink :)

Připojit reakci

host - xxx.xxx.44.2 (?)
11.7.2016 14:34

Pozdě ale přece :)

Jinak houba borůvku nezahubila, po dvou dnech zhnědla a ztvrdla.

Přidávám fotku dozrávajícího Spartana.  Zdenek

Obrázky:

Připojit reakci

termet (64) - xxx.xxx.145.34 (?)
14.7.2016 21:15

Vzal jsem teď též zhnědlou houbu a hodil jí nazem celá se rozpadla a vytvořila velky sporovitý oblak, doporučuji velmi opatrně odstranit ať tam toho nemáte příště 10x tolik.

Připojit reakci

Karolína16 (5) - xxx.xxx.179.82 (?)
18.8.2016 9:33

Jj, tyhle houby nás také trápí... rozlézá se to celkem rychle - někdo mi říkal, l že to je zavlečené s kůrou, ktrou jsme sypali kolem borůvek - pravda je, že po čase už e jich objevuje mín a mín, no treba casem vycerpaji ziviny z kury a zase sami zmizi...? :)

Připojit reakci

Josef. (2631) - xxx.xxx.225.92 (?)
18.8.2016 11:04

Jen pro pořádek doplním, že to není "pravá houba", ale s největší pravděpodobností se jedná o hlenku (jiný typ organismu, jiná forma života).

Josef.

P.S.: O hlenkách se dají dočíst velmi zajímavé věci...

Připojit reakci

host - xxx.xxx.44.15 (?)
28.8.2016 13:29
Do kdy muzu hnojit boruvky. Pouzivam kristalon na boruvky a hnojim cca 1x za 14 dni. Diky Zdenek
Připojit reakci

termet (64) - xxx.xxx.13.242 (?)
26.9.2016 15:47

Hlenky: Jde o mikroorganismus, který biologové zařadili mezi modelové druhy a tak je dobře prozkoumán. V roku 2005 byl zmapován celý jeho genom. Tato hlenka (a asi 100 dalších podobně žijících druhů řádu Dictyosteliales) žije ve fázi svého vegetativního života jako samostatná nezávislá buňka v půdách s rozkládajícím se organickým materiálem prakticky všude v příhodných klimatických zónách. Ve svém prostředí vyhledává a požírá zejména bakterie a mezi oblíbené pochoutky patří známá Escherichia coli. V laboratořích vědci zjistili, že na to, aby se jedna buňka hlenky rozdělila, musí pohltit asi 1000 buněk bakterií. No není hned sympatičtější?

Samozřejmě, že jednotlivé buňky v půdě žijících hlenek běžně nevidíme. Ta zvláštní slizovitá kupka, jež se vytvoří na povrchu, svědčí o vyčerpání zdrojů potravy na daném místě. A to je signál k přesunu na vhodnější a úživnější lokalitu. Jenže stěhujte se na větší vzdálenosti, když jste mikroskopickou buňkou. Evoluce si ale i u těchto „primitivních“ forem života vyhrála a našla vskutku fascinující řešení. Když hlenky začnou hladovět, spustí poplach a vysílají signály SOS v podobě molekul cyklického adenosinmonofosfátu (cAMP). Buňka, která signál zachytí, ho začne předávat dál a tak chemický vzruch tvoří doslova vlny šířící se prostředím. Signál by se dal do lidské řeči přeložit: Pojďme se spolu zachránit! Buňka nejen odkaz pošle dál, ale začne se přesouvat k místu odkud přichází a kde se sejde někdy až 100 tisíc jedinců:

Ano kolega Josef má pravdu je to tuze zajímavé! :)

Připojit reakci

host - xxx.xxx.250.20 (?)
16.11.2017 16:14
Tak už i ja som sa pustil do čučoriedok. Práve chystám. Diera 600 x 80 x 70 cm vykopana trocha fólie a prvá dávka pilín už je tam.
Obrázky:

Připojit reakci

host - xxx.xxx.250.20 (?)
16.11.2017 16:21
A s fóliou a pilovinami
Obrázky:

Připojit reakci

houba79 (17) - xxx.xxx.137.83 (?)
9.5.2017 21:02

Dobrý den,

pěstuji s květináči dvě kanadské borůvky. Jsou cca metr vysoké. Jedna kvete a raší nové lístky a ta druhá má sice zelené větvičky, ale pupeny na nich jsou takové jakoby zaschlé, malé a stále neraší a nekvete. Můžete někdo poradit, zda se dá borůvka nějak zachránit (oživit) nebo už to má za sebou? Popř. kdyby někdo vědět, co může být příčina? Borůvky, které mám zasazené v zemi už také krásně rostou a kvetou, jen tato jedna pořád nic.

Děkuji.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.96.35 (?)
11.5.2017 10:47

Koukněte na kořeny, Buď vody málo a uschla, nebo přemokřeno  (malý kořenový bal) a kořeny odešly. Nejspíš to má holka za sebou.

Připojit reakci
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Hlošina okoličnatá712.10.2018877
Řez muchovníku26.10.2018340
Borůvka DUKE - zaschlé a zkrepované listy 75.10.2018633
Zasychání plodů Ostružiníku 1128.9.20181102
Pěstujete muchovník?824.9.2018859
Přežijí terénní úpravy?323.9.2018291
Rybíz - jak zachránit špatně sestřihaný rybíz1823.9.20181307
Maliny - osvedcene odrody 2018423.9.2018835
TOP maliny522.9.20184074
Skvrny na listech moruše 421.9.2018350
Maliny1818.9.20183237
Mulcovanie malin315.9.2018627
Přesazení ostružiny Navaho49.9.2018570
Jaké ovoce sázet?116.9.20189263
Aronie302.9.20184965
Listy jahody, je to v poriadku? 22.9.2018477
Klikva628.8.20187669
Co to je za ovoce? 727.8.2018931
Borůvka Patriot větve se plazí po zemi424.8.2018615
Pepino Gold - zrání plodů2514.8.201833935
Opadávání plodů rybizu a angreštu310.8.20188773
Kříženec rybízu a angreštu Jolona79.8.201812844
Lesní jahůdky298.8.20183844
Ovocné druhy pěstovatelné totálně bez postřiku437.8.20189202
Choroba malin 86.8.20181214
Růžová borůvka94.8.20183548
Plodnost kamčatské borůvky10928.7.2018228605
Jak pěstovat Kumoi?3727.7.201856224
Jak namnožit stromkový rybíz - rondom425.7.2018744
Prosím o radu - nevím co je to za rostlinu 1825.7.201813195
Špendlíky či ryngle?9325.7.2018124535
Čím strádá borůvka? 1323.7.20182476
Jsou bobuloviny neškodné po postříkání Roundupem?918.7.20181591
Hodnocení rezistentních odrůd angreštů3316.7.201834868
Ríbezľa - Choroba alebo nedostatok výživy? 516.7.20183041
Množení rybízu na meruzalku1215.7.20181659
Rybíz červený Abundent315.7.2018587
Angrešt Rezistent de Cluz114.7.2018370
Šarka - švestky staré vs. nové311.7.2018599
Pôdopokryvné drobné ovocie47.7.20181498
Další diskuze: 1, 2, 3, 4, 5 >  
Fórum pro chovatele - domácí miláčci, psi, drůbež, králíci, včely, krmiva, pelíšky
Nemocný koi kapr14.10.2018
Chov pstruhov12.10.2018
Nemoci slepic11.10.2018
Nemoci slepic11.10.2018
Která vajíčka jsou zdravější v pořadí druhů drůbeže?11.10.2018
Další příspěvky > 
Úvodní stránka | Informace o serveru | Podmínky užívání | Reklama
(c) Lupo Media s.r.o. 1999 - 2018
Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů