Kalfas jako květináč - zdravotní hledisko



Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.186 (?)
17.12.2013 23:36

HDPE na kalfasy je recyklát, který může a nemusí být čistý. HDPE potrubí z recyklátu má vnitřní povrch potažený několik_mikronů_tlustou vrstvičku nového zdravotně nezávadného materiálu (pro rozlišení často modře probarvený). Ono při použití neutrálních substrátů bych se zdravotních rizik taky nebál, ale u kanadských borůvek bych asi s ohledem na pH blízké hodnotě 4 váhal, jaké množství ovoce vlastně za rok dám dětem,  Při alkalickém pH (tedy nad 8) se povrch potáhne vápenitým inkrustem a vyluhování většiny škodlivin nehrozí. Pro mrkev, rajčata,... by tedy mohlo stačit vybílit vnitřek vápnem a po zaschnutí nasypat neutrální substrát. Pro výše zmíněné kanadské borůvky pak dát vložku z nezávadné LDPE folie.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 0.34 (?), 16.12.2013 8:45, zobrazeno: 29486x

Dobrý den, chtěla bych zkusit pěstovat drobné ovoce a nějakou tu zeleninu v nádobách. Klasické květináče a truhlíky větších rozměrů jsou pro mě finančně nedostupné, zatímco kalfas 90 l lze sehnat do dvou stovek. Nejsem si ale vubec jistá, zda je vhodné pěstovat rostliny, jejichž plody se budou konzumovat, v čem mě zrovna napadne. Nemohou se z toho plastu uvolňovat nějaké škodlivé látky do hlíny, a následně se tak dostávat do plodů? 

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 16.12.2013 9:07

Ještě levnější jsou některé kybliky od nátěrových a fasádních hmot. Takový kýbl na 40 kg keraštuku je totožný s tím co má potravinářský atest (možná ho tam i najdete (sklenička a vidlička). Kalfas snese hrubší zacházení.

obal určený i pro styk s potravinami
obal určený i pro styk s potravinami
některé obaly jsou zdravotně nezávadné
některé obaly jsou zdravotně nezávadné
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Františka - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (164) - 176.163 (?), 16.12.2013 18:32

Mám v kalfasu zasazen fíkovník ale přiznám se o uvolňování látek do půdy jsem nepřemýšlela chtělo by to dotaz výrobci. Já mám ten fíkovník v kalfasu už přes 10 let béz nějakých viditelných změn na nádobě to plastové květináče vlivem povětrnostních podmínek křehnou a lámou se, takže co se týče životnosti je kalfas lepší, ale ze zdravotního hlediska nevím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 105.107 (?), 16.12.2013 18:36

Myslím, že oproti škodlivinám ze vzduchu a vody je výluh zanedbatelný, ale nejsem si jistá jejich stabilitou - viděla jsem, jak po měsíčním používání byly hranaté nádoby zdeformované. Nevím jestli by nebylo vhodné je nějak zpevnit nebo alespoň  opřít o sebe..Ale jeden bych určitě zkusila.

 EM

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
tatnda - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1196) - 167.132 (?), 16.12.2013 18:42

Na styk nádob s potravinama je atest, ale asi si výrobci plastových květináčů nelámou hlavu s atestem na pvc květináče, alespoň jsem žádnou značku na žádném plastovém květináči nenašel, kromě recyklace... takže kalfasům zdar.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 65.132 (?), 17.12.2013 20:44

Kalfasy jsou zřejmě z polypropylénu. Jeho loužitelnost je nízká a nevím o tom, že by v něm byly nějaké významné škodliviny. Sám kalfasy používám na velké citrusy, po předešlém použití na sběr dešťové vody. I v případě výskytu škodlivin bude transfer do ovoce mnohem nižší než např. do kořenové zeleniny. Přestože se obdobné materiály používají i na vodovodní přípojky, chtělo by to dostat se k atestům použitého materiálu. Názor nemůže atest nahradit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.186 (?), 17.12.2013 23:36

HDPE na kalfasy je recyklát, který může a nemusí být čistý. HDPE potrubí z recyklátu má vnitřní povrch potažený několik_mikronů_tlustou vrstvičku nového zdravotně nezávadného materiálu (pro rozlišení často modře probarvený). Ono při použití neutrálních substrátů bych se zdravotních rizik taky nebál, ale u kanadských borůvek bych asi s ohledem na pH blízké hodnotě 4 váhal, jaké množství ovoce vlastně za rok dám dětem,  Při alkalickém pH (tedy nad 8) se povrch potáhne vápenitým inkrustem a vyluhování většiny škodlivin nehrozí. Pro mrkev, rajčata,... by tedy mohlo stačit vybílit vnitřek vápnem a po zaschnutí nasypat neutrální substrát. Pro výše zmíněné kanadské borůvky pak dát vložku z nezávadné LDPE folie.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
kamo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (430) - 155.221 (?), 9.2.2014 18:39

Zdravím, zaujímal by ma Váš názor na zdravotné riziko pestovania zeleniny - rajčiakov v polystyrénových nádobách - chcel by som si niečo také vyrobiť, nakoľko hotové "kvetináče" potrebných väčších rozmerov sú predražené.

Chcel by som si zhotoviť tieto nádoby z polystyrénových dosiek určených na zatepľovanie budov. Či by sa vplyvom priameho slnečného žiarenia, vody, atď,...neuvoľňoval do substrátu nejaký sajrajtwink

ďakujem

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.186 (?), 9.2.2014 21:40

no. neušetříte. Ony ty polytyrénové květníky mají nižší životnost než dřevěné truhlíky.

Ad sajrajty - u konkrétních desek si najděte kolik obsahují tzv. zpomalovačů hoření a pak si najděte, co to je a jaký mají vliv na lidské zdraví.

Ty kalfasy z HDPE jsou dobrá volba, fasádní XPS a EPS polystyrén nikoliv.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
kamo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (430) - 155.221 (?), 10.2.2014 18:42

nejde mi vyslovene o polystyrénové kvetináče, HDPE nádobám sa nebránim, ale dať za plastový kvetináč väčších rozmerov na jednu rastlinu cca 30€ sa mi zdá prehnané... preto by som chcel niečo vyrobiť vlastnoručne (také dlhé 2m nádoby ku stene domu), len hľadám vhodný, zdravotne nezávadný materiál na takúto stavbuindecision

...a ešte je väčšinou problém zistiť, z akého presne plastu je vyrobený nejaký plastový kvetináč, keď je tam len nálepka s cenovkou

ja som predtým našiel niečo o EPS tu, kde sa hovorí o polystyréne ako o výbornom nezávadnom materiáli - dokonca, že pomáha rastlinám v raste, že sa pridáva do substátov na prevzdušnenie... ale asi to neni celkom pravda, alebo sa jedná o iný polystyrén... bez spomaľovačov horenia, ako píšete

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika