Jak zachránit umírající kanadskou borůvku



PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6490) - 9.144 (?)
20.4.2020 8:52

Ztrácíte čas, to nejceněnší co zahrádkář potřebuje.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 63.85 (?), 18.4.2020 12:09, zobrazeno: 3560x

Dobrý den,

na zahradě máme kanadskou borůvku, která už tam pár let roste (my jsme zahradu koupili už s ní). Bohužel je zasazena v normální půdě a lze vidět, že ji to vůbec neprospívá. Všechny výhony kromě jednoho jsou úplně uschlé a mrtvé. Ten živý výhon má možná tak 30cm a "úroda" je tak 2-3 borůvky. Myslím, že obkopat ten keř a dávat tam rašelinu nemá smysl, to by ji možná dorazilo úplně nehledě na náročnost. Co byste doporučili? Někde jsem četl, že lze půdu udělat více kyselou, když se zalije slabým roztokem kyseliny sírové...

Ty suché větve mám ostříhat? Dá se nějakou kyselou zálivkou rostlinku zachránit? Děkuji.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 67.249 (?), 18.4.2020 18:11

Dobrý den. V zahradních prodejnách se prodává okyselovač půdy speciálně pro borůvky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Elen. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (158) - 126.28 (?), 18.4.2020 22:02

Dobrý den,

doporučila bych nezachraňovat. Stálo by Vás to dost úsilí a výsledek nejistý. Pokud chcete borůvky pěstovat, kupte si novou sazenici a udělejte jí od začátku vhodné podmínky. Vsadila bych se, že už příští rok by na tom byla líp než ta zachraňovaná. Pokud ale opravdu chcete tu starou, tak potom vykopat ven, udělat jí díru 40 x 40 x 40, vyplnit čistou rašelinou smíchanou s hnojivem pro borůvky, zasadit, zamulčovat a zalévat. Uschlé větve ostříhat a letos otrhat květy, aby se nevyčerpávala tvorbou plodů a dala sílu do růstu. Je to celé ale stejná práce, jakou byste měli s novou sazenicí, která by určitě měla víc chuti do života. Kyselé zálivce bych nevěřila ani trochu.

Elen

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6490) - 9.144 (?), 18.4.2020 22:51

Já bych to upravil. První věta je správně. S tou dírou radši 50x50x50, vyplnit správně namíchaným substrátem a zasadit novou silnou sazenici. Žádný nípě s deseticentimetrovým výhonkem, ale co nejsilnější. Projeví se to kladně v dalším růstu. A hnojit a to dost, hnojivem na vřesovištní, nebo přímo borůvky. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Elen. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (158) - 126.28 (?), 19.4.2020 11:27

Co se týče velikosti díry na sázení, určitě se rostlinám bude líbit i rozměr 50 x 50 smiley, jenom ta hloubka 50 cm už mi přijde zbytečně velká, borůvky koření hodně u povrchu. Ale mám u nich dobře 10 cm štěpky, což možná tu půdu ve smyslu ochrany před vymrznutím a vysycháním nahrazuje, a tak se jim daří i v dírách hlubokých jen 40 cm.

Jinak borůvky jsou skvělé, moc doporučuju, akorát myslete i na ochranu před ptáky, nebo toho moc nesklidíte. U nás na vesnici to bez "voliéry" vůbec nemá smysl.

Elen

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 148.5 (?), 19.4.2020 11:37

Mám borůvky už na pátém místě v zahradě a snad je to konečně ono, poprvé mají i přírůstky. Tedy mělysad Vloni jsem ani neochutnala, neb na ochranu před ptáky jsem ani nestihnula pomyslet, smetli to skoro zelené. Letos v předjaří zase většinu zakrátil zajícsurprise O borůvky se snažím cca 8let a nejsem si jistá, že se té úrody kdy dočkámcheeky Konvalinka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 63.85 (?), 19.4.2020 14:00

Děkuji všem za rady. Zkusím ji tedy ostříhat i otrhat květy a koupit ten půdní okyselovač, pokud nepřežije nebo pořád moc neporoste, tak koupím raději novou sazenici a udělám ji tu jámu s rašelinou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6490) - 9.144 (?), 20.4.2020 8:52

Ztrácíte čas, to nejceněnší co zahrádkář potřebuje.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 232.7 (?), 13.4.2023 8:31

Zdravím.

Váš příspěvek je z roku 2020. Chci se zeptat jak dopadla Vaše snaha o záchranu borůvky? Mám podobný problém.

     Jirka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika