Jak ostříhat rybíz a angrešt?



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
Maty - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (976) - 92.44 (?) 
5.4.2010 17:35

Sám rybíz nepěstuji, ale otec pravidélně na podzim lehce keře obryje rycíma vidlema a přidá kompost. Keře "jedou" krásně, jen je třeba stříkat proti mšicím. A jak bylo psáno výše, nejstarší výhony jdou pryč, co 3-4 roky se obmění celý keř. 
Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 147.108 (?), 5.4.2010 18:01

Rybízy i angrešty bezproblémů dobře rodí na starším dřevě. Vystříhejte jen slabé výmladky a starší větve klidně dva roky nechte. Vápnění se nebojte, když je tam mech, vápněním nic nezkazíte.  Bude to extenzívní způsob pěstování, ale není na tom nic špatného. Pokud nebudou rodit ani starší větve, asi bude nutná výměna keřů podle jiné rady.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
jirilan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (802) - 176.254 (?), 5.4.2010 17:44

Pro 146.241.Keře vašeho černého rybízu bych vykopal a spálil. Trpí zřejmě na virový zvrat a proto bych si zasadil nové keře. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 175.250 (?), 5.4.2010 18:02

Pěstoval jsem dlohé roky černý rybíz a proto pár rad. To co už někdo vzpomenul výhonů 5 až 11 max. Uvidíte, když je spočítáte jak je těžko toto pravidlo dodržet, protože je jich tam 25. Rybíz černý nejlépe, nejvíce a největší bobule tvoří na dvouletém dřevě. To znamené jeden rok vyroste a druhý na něm zaplodí. Pak každým další rokem se přírustek dřeva zmenšuje a tomu úměrně velikost i počet bobulí. Takže ja měl výhony jenom 3 leté. A už podle toho jak se nový výhon od země vytáhne za jeden rok, pozná sadař jak je na tom se živinami. Důležité upozornění, probírku a řez zásadně provádím těsně po sklizni aby ty ponechané po průklestu měly "nadbytek živin a do zazimování ještě zesílily. Na jaře to je jenom taková "oprava".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 240.47 (?), 15.6.2016 12:46

jejda, kde byl ten statek? ještě jsou tam ty keře rybízu? a nebo je tam postavený sklad čehokoliv...:-(.Docela bych vám pomohla se sklízením. Mám na zahrádce(jako dlaň) jen dva stromky rybízu a dva angreštu :-).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 146.241 (?), 5.4.2010 21:48

Děkuju moc za rady. Možná jsem to nenapsal zcela jasně, odstaňuji tří až čtyřleté výhony, proto přibližně ta třetina keře. Jednoleté a dvouleté samozřejmě nechávám. Asi ty keře vyměním, staré spálím. Ony pouští i málo výmladků, tak musím nechávat i ty slabší. Je nějaká doba, jak dlouho se ten virový zvrat drží v zemi nebo můžu hned nasadit nové keře? Samozřejmě na jiné stanoviště. Jenom doufám, že se mi nenakazí i josta.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 102.135 (?), 6.4.2010 11:49

Lidi.. trochu jsem se tu pročítal...

Potřebuju poradit. Přistěhoval jsem k přítelkyni koncem října a ted se probírám zahradou a snažím se jí trochu "nastrartovat", ale nejsem odborník. Tchyně ze zahrady udělala skladiště všemožných nádob polystyrenů, květináčů atd.

Mimo jiné si přítelkyně stěžovala že černý rybíz pomalu neplodí...

můžu provést omlazení ještě ted? Jak mohu ty staré keře "nakopnout".

Možná mne tu někdo sjede za pitomý laický dotaz... ale odborník se tu ptát asi nebude... :) Takže děkuji za pochopení a odpověď.. Díka Martin F.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 175.250 (?), 6.4.2010 12:06

Pokud skutečně se jedná o velmi staré věkem a zanedbané keře, tak je lepší odstranit a založit na novém místě nějakou zakoupenou a zakořeněnou sadbu. A čím bude lépe hnízdo přpraveno co do kvality a bonity, tak tím lépe to "pojede".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Felda72 - (1) - 102.135 (?), 6.4.2010 13:08

Zatím se snažím zlikvidovat "skladiště" a i to musím pomalu a opatrně. Tchyně je starší než ty keře.. :) musím omladit to co tu je, nové až v dalším kroku. Nějaké zásahy tam jsou patrné. Jedná se mi spíš o to, jestli když to prořežu ted, tak jestli tomu víc neublížím než kdybych to nechal na podzim. Přesněji po úrodě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 70.100 (?), 6.4.2010 13:25

Jestli můžete řezat, řežte ihned. Jestli ne, lehněte si a nechte to zanedbané, jak je. Cítím s Vámi.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika