Fazole nemaji lusky



jirilan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (802) - 206.182 (?)
24.7.2017 10:41

V loňském roce se nasadily lusky na konci srpna. Pěstoval jsem velké bílé fazole, původem z Řecka. Rostly v zastínění po 12. hodině.

S fazolem šarlatovým jsem žádné problémy neměl.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
               
ivap - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (754) - 243.114 (?), 4.10.2015 20:39
Pěstovala jsem fazol Hestia, dá se koupit i v Česku a pak směs zakoupenou na eBay, obsahovala Hestii, bíle kvetoucí fazole a červeně kvetoucí fazole. Velikost semen je stejná jako u fazolu šarlatového..


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 77.55 (?), 13.8.2015 7:49

U mě je to letos taky bída, nejvíc lusků zůstalo při ochlazení na konci července, jinak to všechno padá. Jako hlavní příčinu vydím letošní vedra. Půdu mám kompostovou, každý den zálivka, některé rostliny mají 4m, hromady květů, ale lusky skoro žádný.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
jirilan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (802) - 206.182 (?), 24.7.2017 10:41

V loňském roce se nasadily lusky na konci srpna. Pěstoval jsem velké bílé fazole, původem z Řecka. Rostly v zastínění po 12. hodině.

S fazolem šarlatovým jsem žádné problémy neměl.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.121 (?), 24.7.2017 11:06

Ano, pokud jsou rostliny původem z oblastí krátkého dne (mezi obratníky), tak v době trvání dlouhých dní (květen, červen červenec) roste jen listová hmota a nenasazují na květ. Až teprve se zkrácením dne se možná objeví květy či plody. Pkud by jste dané fazole neměl 1/2 dne ve stínu, tak by možná začaly kvést až v září. Ještě markantnější je to u kukuřice. Bohužel i takové velké firmy jako NohelGarden dokáží do supermarketů v ČR poslat druhy cukrové kukuřice, která samičí palice vyrvoří jen jižně od alp.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 186.2 (?), 24.7.2017 11:41

Letos mám 4 pnoucí fazoliště - 2 na východní straně domu, jedno na jižní, jedno na západní. Uspokojivě fazolí mají jen ta na východní, která jsou už po 13h ve stínu. Na západě je sem tam lusk a v něm jen po 1 fazolku, na jihu ani nekvetou. Může to být i rozdílnou půdou, ale zdá se nám, že přílišný sluneční úpal jim proti očekávání nesvědčí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.121 (?), 24.7.2017 12:36

Standardně se fazole pěstují na TeePee z 3-5 tyček opřených o sebe a svázaných ve vrcholu. Tedy "úpal maximální". Problém je v efektivní délce dne. Fazoli s požadavkem na krátký den je jedno, jestli sluníčko zajde za obzor nebo za dům. Pokud tedy potřebujete fazole pěstovat u jižní fasády, tak tam pěstujte "tuzemské" odrůdy. Importy z rovníkových oblastí (např. kupované jako konzumní BeeCoky) mohou být u nás neplodné.

Analogicky je to i s hlávkovým salátem. Jsou odrůdy "k rychlení" (které v době krátkého dne tvoří hlávky a s prodlužujícím se dnem běží do květu) a pak odrůdy "letní" (které tvoří hlávky i v době dlouhého dne a do květu vybíhají napodzim se zkracováním efektivní délky dne). Pro podzimní sklizeň tak musíte vysévat opět odrůdy "k rychlení".

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 74.93 (?), 26.10.2022 13:13

Předpokládám, že to je opylením. Zvláštní, že mám podobný problém - lusků málo od srpna mi fazole nasadí abnormální počet lusků, ale nestihnou dozrát. Tedy letos mám nadúrodu, právě těch, co nasadily v srpnu, září a stihly dozrát. Asi začátkem léta mají čmeláci a jiní opylovači lepší možnosti a na fazole se vykašlou. Nebo kdo ví. Ale fazolí to očividně není, když v srpnu je schoplná lusky nasadit v abnormálním množství.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 232.16 (?), 28.10.2022 18:03

Už jsem to tu někde před časem rozebíral. Plození fazolu ovlivňuje zeměpisná poloha a délka dne, která souvisí s polohou Země a jejím náklonem na orbitě. Takže fazol vyšlechtěný k tomu, aby dával výnos na určité rovnoběžce, nedá nic na rovnoběžce jiné. U některých fazolů, může mít pohyb po poledníku 100km nahoru, nebo dolů, fatální následky. Nekupujte osivo bezhlavě, podle názvu a pěkného obázku, protože obchodníkovi je šumafuk, jestli budete mít nějaký výnos, bylo by od něj velmi férové, kdyby udával přesnou zeměpisnou šířku pro pěstování, protože těch 100km nahoru, nebo dolů, znamená, že tyto fozole třeba nesplní, ani okrasnou funkci. Od pěstování tyčkových fazolí, jsem již dávno upustil. Becoky, byly první, protože ikdyž hodně nasadily, tak dozrávání se posouvalo do října, takže po první nočním poklesu teplot, zmrzly. Měl jsem světlezelené, téměř kulaté fazole, kde každé zaseté zrno, dávalo výnos 250 a více zrn, chuťově velmi dobré se slupkou, která se velmi snadno rozvářela a nevadila v konzumaci, ani malým dětem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 9.142 (?), 28.10.2022 18:57

No nevím, že by na pytlíku s fazolema byl údaj o zeměpiosné šířce je fakt dobrej fór a scifi. Mně fazole keříčkové plůodí každoročně spolehlivě a dobře. Různé odrůdy. S pnoucími byl letos problém, ale jen letos, předchozí roky taky bez potíží. Vysvětleno to tu bylo teplotou půdy a přikláním se k tomu vysvětlení. PP.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 232.16 (?), 30.10.2022 18:01

Milý zlatý PePe, zkuste si přečíst téma Tykev k roubování melounů, ale pěkně pomalu, abyste mohl vstřebat a pochopit obsah. Částečně se týká i fazolí!!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika