Černy jeřab (Aronie)



host - 166.20 (?)
4.11.2007 22:01

Pane Vysloužil, nepřehlednost dělá to, že se příspěvky nechají vkládat kamkoliv a nejsou pokaždé nakonci jako je tomu třeba na livingu. Navíc lidé dělají to, že téma přepisují a kdo se v tom potom má vyznat když právě hledá to své oblíbené a ono už má jiný název. Divím se tomu, proč to lidé dělají a často to vracím zpět na "Destilační přístroj".  No a jako další, myslel jsem okopírování a přenesení textu právě tam. To je snad jednoduché když to zvládnu i já.

Myslím, že když se ovoce zaleje 60 procentním alkoholem, dostatečně se zředí a nemusí až tak pálit. Tu chuť Aronie si ale velice dobře dovedu představit. Je výborná, pro letošek mám udělaných 50 litrů vína a škoda že se v letošním roce o sklizeň většinou postarali ptáci. Dalo mi hodně práce sahnat takové množství ovoce. VašekB

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 3.9.2007 10:38
Vlákno "destilační přístroj" je nekonečné a trochu nepřehledné. Jakmile na příspěvek někdo odpoví, už s ani pisatel jej neupraví (alepoň já to neumím).
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 156.234 (?), 8.9.2007 7:17
Děkuji za Vaše názory. Počasí tomu přálo a tak už mám jeřáb v bečce. Výsledky potom určitě sdělím. Co se týče toho majitele ocenění, který již není mezi námi, určitě za tím nebyla aroniovice. Velkou část života vedl pěstitelskou pálenici a dožil se požehnaného věku. (jak jinak).
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 100.238 (?), 10.8.2009 11:53

Letos pravdepodobne vlivem trochu neobvykleho leta jiz Aronie dozrava a ptaci uz stoji ve fronte! Takze hlidat a pripadne sklizet. Vyse uvedeny recept je spolehlivy, letosni kulicky aronii jsou velike, nalite a je jich vice nez obvykle... no koralecka bude jak se patri. Samozrejme - pijte s mirou, protoze jak je zmineno, prakticky veskery alkohol pochazi z pridaneho cukru. Takze obcas jen jednu "malou zdravotni".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 236.54 (?), 17.8.2014 18:45

Dobrý den, jestli mohu, chtěla bych se podělit se svými zkušenostmi s černým jeřábem. Předešlé roky jsme příliš velkou úrodu nemívali. Náš spíše keř, než strom začínal plodit a ptáci mívali hody. Vloni jsem ptáky překvapila zavěšením střapců ze sáčků od sušenek a chrastítek vyrobených z lahviček od mléčných probiotických nápojů, do kterých jsem dala kuličky z víček vitamínů, někde i drobné zrníčka štěrku. Ptáci se báli a my jsme měli konečně pěkně dozrátý jeřáb a sklidili snad něco přes 12kg. Ozdoby tam zůstaly i přes zimu. Letos ptáci zase překvapili nás a během 2 dnů jeřábu značně ubylo. Sklizeň musela být předčasně a jsme rádi, že něco přes 1 kg zůstalo nám. Dověděla jsem se, že ptáci letos pořádali útok zespodu keře, kde už tolik ozdob nebylo a navíc také jeřáb porůstl, takže jsem měla ozdob přidat.
Předešlé roky jsem vyzkoušela různé recepty,  letos jsem na netu našla „ Punč z áronie,“  a zkusila jsem z ½ dávky – je výborný). Za ty roky experimentů jsem si vytvořila i svůj univerzální recept.
ŠŤÁVA Z ČERNÉHO JEŘÁBU SLAZENÁ

Jeřabiny, voda, cukr,  (dříve jsem dávala i trošku kyseliny citrónové)

Očištěné bobule jeřabiny rozdrtit, nebo jinak narušit slupku (není-li el.sekáček, tak např. v některých dom.potřebách mají černé umělé šťouchadlo na brambory, ale dole to vypadá trochu jak nožíky), zalít horkou vodou (1kg jeřabin : 1 litru vody), rozvařit a nechat zchládnout (takto nemáme-li odšťavňovač). Pak vymačkat – místo plátna se mi osvědčila hustá síťka na jemné prádlo /např. z Al…../ určená jen pro mačkání ovoce (poprvé vyprat v prášku na praní, mnohokrát dobře vymáchat a potom po použití prát jen v čisté vodě), většinou ji dávám dvojmo a mohu bez obav dobře ovoce vymačkat, aniž by se roztrhla. Nebo někdo používá punčocháče. Výpresky můžeme nějakou dobu uchovat v lednici nebo mražáku na čaj. Potom na 1 litr získané šťávy dát 1kg cukru. Použijeme vždy o něco větší hrnec, aby šťáva při vaření nevykypěla. Cukr rozmícháme, dáme vařit a přitom často mícháme, aby se šťáva nepřipálila a hlídáme, aby neutekla z kastrolu. Necháme vařit asi 15 min., aby trochu zhoustla a vařící nalíváme do čistých sklenic a hned zavíčkujeme. Je-li šťávy více, přihříváme, aby chytlo víčko. (Jednou jsem šťávu vařila, až se táhla na vařečce a po vychladnutí vznikl hodně tuhý med, ještě že byl ve sklenici od marmelády. A byl dobrý!)
Použití: Šťávu lze i v zimě přilít do čaje, do bílého jogurtu, do zmrzliny, obarvit těsto, nebo i griotku si můžeme udělat – (Do ½ litrové sklenice – ¼  l šťávy + ¼ l rumu + dle chuti hořké mandlové tresti - asi 1 lžičku / obměna výborného receptu z internetu).
Abych ze svého receptu si mohla udělat také punč později, předem jsem si udělala svůj extrakt na punč z áronie ze slazené šťávy - na 100 ml rumu – 4 g celé skořice, 2 g hřebíčku, 1 dílek z růžice badyánu, 2 – 3 větvičky máty peprné asi 12 cm dlouhé nechat uležet. (punč jsem zkusila namíchat již druhý den po založení extraktu, dokud jsem měla ještě zbytek vína z výborného „Punče z áronie“.
Zkusila jsem 2 varianty punče ze slazené šťávy:
Punč z áronie ze slazené šťávy I - Do ¼ l hrnku dáme 3-4 pol.lžíce slazené šťávy z černého jeřábu, 2-3 lžičky extraktu na punč a zalít horkou vodou, můžeme přidat kolečko citrónu.
Punč z áronie ze slazené šťávy II - Ve ¼ l hrnku v mikrovlnce zahřít ½ dl vína, přidat 3-4 pol. lžíce slazené šťávy z černého jeřábu, 2-3 lžičky extraktu na punč a dolít horkou vodou, můžeme přidat kolečko citrónu.
Přeji hezké léto. J. Kurtinová.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 236.170 (?), 18.8.2014 6:15

Ještě jeden recept jsem si vytvořila: Ořechové rohlíčky s áronií – 14 dkg ml. vlašských ořechů, 12 dkg ml. cukru, místo strouhanky z 1 rohlíku jsem dala sušenou mletou nebo rozmixovanou áronii, 1 celé vajíčko. Zpracovat těsto, utvořit rohlíčky a sušit v troubě cca při 100° C, nechat uležet.

Přeji dobrou chuť. J.Kurtinová.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 136.34 (?), 4.11.2007 17:48
Není špatné dát plody aronie do sklenice a zalít pálenkou, nechat 2 měsíce, slít, pak si pohrát se skořicí, badyánem, hřebíčkem a trochou cukru. Je to mnohem jemnější než polykat 60procentní destilát. Fakt.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 91.178 (?), 27.6.2014 20:35

Dobrý den.Kdy a jak mohu aronii naroubovat na jeřabinu?Děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 77.39 (?), 4.11.2007 20:11
Pro ženy asi ano, je to likér trochu podobný griotce, ale za dobrou slivovici bych to nevyměnil.  Tedy 60 %ní nemusím.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 166.20 (?), 4.11.2007 22:01

Pane Vysloužil, nepřehlednost dělá to, že se příspěvky nechají vkládat kamkoliv a nejsou pokaždé nakonci jako je tomu třeba na livingu. Navíc lidé dělají to, že téma přepisují a kdo se v tom potom má vyznat když právě hledá to své oblíbené a ono už má jiný název. Divím se tomu, proč to lidé dělají a často to vracím zpět na "Destilační přístroj".  No a jako další, myslel jsem okopírování a přenesení textu právě tam. To je snad jednoduché když to zvládnu i já.

Myslím, že když se ovoce zaleje 60 procentním alkoholem, dostatečně se zředí a nemusí až tak pálit. Tu chuť Aronie si ale velice dobře dovedu představit. Je výborná, pro letošek mám udělaných 50 litrů vína a škoda že se v letošním roce o sklizeň většinou postarali ptáci. Dalo mi hodně práce sahnat takové množství ovoce. VašekB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 80.39 (?), 5.11.2007 7:53
Máte pravdu, příspěvek jsem proto měl na konci a reagoval jsem na ten těsně nad ním. 
   Vlákno "Destilační přístroj" je ale nekonečné a trochu nepřehledné.U trochu pomalejšího připojení trvá velmi dlouho, než se příspěvek načte.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika