Angrešt - řízkování



Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 64.58 (?)
27.3.2013 21:12

Asi už bude pozdě. Ale pokus vyjít může. Pokud budete očkovat Forkertem, zkuste nejméně vyrašený pupen a nezastřihujte podnož. Roubování do rozštěpu se dělá spíš za zelena koncem května. Teď je nejvhodnější roubovat kopulací nebo angl. kopulací a nejlépe odpoledne, když nemrzne. Řezná plocha nesmí zmoknout. Narašená podnož nevadí. Roub po naštěpování zabalte do fólie. Narašená očka angreštu pak nemusí zaschnout.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
      
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 64.58 (?), 27.3.2013 21:12

Asi už bude pozdě. Ale pokus vyjít může. Pokud budete očkovat Forkertem, zkuste nejméně vyrašený pupen a nezastřihujte podnož. Roubování do rozštěpu se dělá spíš za zelena koncem května. Teď je nejvhodnější roubovat kopulací nebo angl. kopulací a nejlépe odpoledne, když nemrzne. Řezná plocha nesmí zmoknout. Narašená podnož nevadí. Roub po naštěpování zabalte do fólie. Narašená očka angreštu pak nemusí zaschnout.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 149.42 (?), 27.3.2013 22:35

Dobrý den.
Máte 4 letorosty, tak můžete experimentovat. Já bych asi zkusil naroubovat tak 3-4pupenové rouby na výhonky josty a taky na výhonky jiného angreštu, a pak bych některé zahřížil do země k hornímu pupenu a zastínil. Taky jsem dával na rouby staniol. Asi by mohl být i přes fólii. JG

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
PeterNR - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (306) - 163.118 (?), 28.3.2013 9:30

Ďakujem vám za reakcie.

p. Mimmo, myslíte že na egreš už je neskoro? Po iné roky som očkoval na Forkerta slivky, hrušky, jablone, broskyne... až keď podpníky poriadne rašili, t.j. okolo 1.4. a ujímali sa celkom dobre. Skôr som sa obával, aby nebolo príliš skoro, tento rok je pomerne chladná jar.

p. 149.42, zaujímavá myšlienka ponoriť vrúbeľ do zeme, určite vyskúšam. 

Peter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 64.58 (?), 28.3.2013 20:47

Rašící podnože jsou v pořádku, ale nenarašené angreštové rouby už asi nikdo nemá. Ani v ledničce. A v tom je problém. Angrešty jsem roubovat 1.4. ještě nikdy neviděl. Venku se chytají nejlíp na přelomu února a března (II/III), v zimní zahradě kdykoliv od Vánoc do začátku rašení roubů. Očkování angreštů mívám mnohem méně úspěšné. Proto bych ho volil jen při nedostaku roubů. Rybízy se očkují lépe.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
PeterNR - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (306) - 38.148 (?), 3.4.2013 10:26

Egreše som v pondelok naštepil, potom dám vedieť, či z toho dačo bude :-)

Peter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PeterNR - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (306) - 71.235 (?), 28.4.2013 22:44

Po troch týždňoch od štepenia vyrašilo všetkých 6 vrúbľov. Tak snáď už môžem konštatovať, že vrúble sa ujali. Vrúbľoval som do rázštepu a anglickou kopuláciou, polovicu na egreš a polovicu na jostu. Vrúble mali 3 až 5 očiek. Vrúble som zabalil na cca 2 týždne do alobalu.

Skúsil som aj dve očká, vyrašilo jedno. Očkoval som na forkerta. 

Dal som zakoreniť 5 odrezkov, vyrašili 2. Zakoreňoval som v zemine, prvý týždeň bol zakoreňovač zakrytý. Odrezky som namočil do stimulátora Stimulax 3. 

Ďakujem všetkým za dobré rady! :-)

Peter


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 143.242 (?), 12.5.2014 23:35

Dobrý den.   
Včera jsem psal do vlákna „Poškozený kmínek angreštu - řízkování?“ o tom, že mi rostou staré větve angreštu, které zapichuji do země jako trnitou ochranu před zvířaty. Tak o tom podrobněji napíšu sem, do řízkování angreštu.
Vícekrát jsem zkoušel řízkovat angrešt stejně jako rybíz. Rybíz mi rostl vždy (mimo Heinemann, Rondom, Maraton), angrešt nikdy. Proto mi připadá zajímavé, že staré větve angreštu, které jsem jen zabodnul do země k trnité ochraně borůvek, žijí a docela bujně rostou. V době před sněhem vystříhám z keřů Reflamby (k tomu ji pěstuji) a trošku i z Hinnonmaki rot celé starší výhony. Většinou 3 leté, ale i 2 a 4 leté. Pak je v rukavicích zapichuji po obvodu keřů borůvek tak, aby držely polohu a nevyvrátily se. Když už mrzne, musím třeba s větví bodnout do země několikrát. Takže nic šetrného. Zapichuji 15 - 20 cm. Výška nejlépe do pasu. Když se větve během roku nějak pohnou, tak je přihnu nebo zabodnu znovu. Aby byly živé nemám žádný zájem. Když opadají trny, tak je vyhodím. U borůvek mám dost mokro.
Připadá mi docela zajímavé, že při tomto způsobu „řízkování“ dost angreštových větví stále žije a dokonce bujně roste. Dneska jsem to schválně kontroloval a živých je 6. Jedna, jen živoří růžičkami lístků, dvě jsou nahoře suché a dole pilně raší, tři raší v celé velikosti. Výhony jsou stejně velké jako na normálních keřích. Takže koště angreštu (keř) vysoké do pasu za pouhé dva roky. Z malé sazenice to trvá řadu let. Kamarádovi podobně zakořenily dvouleté větévky Karátu.
Možná se jedná jen o zvláštnost uvedených odrůd, ale možná angrešt, jako řízek, lépe koření ze staršího a většího kusu dřeva. JG

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 227.97 (?), 16.5.2014 20:31

Teď se řízkovat nedá? A co roubování, teď jo?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika