Zakrývání hyacintů



Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 223.242 (?)
31.12.2018 19:54

Hyacint potřebuje před chladovou periodou periodu teplou. Pokud v srpnu není teplá perioda dostatečně vysoká a dlouhá, tak se v podpičí základ květu nevytvoří. Poté chladová perioda má vliv na kvalitu toho, jak silný a pevný květ bude. Ty cibulky co se prodávají jako "redy to use" měly řízené klima a ještě to bylo potvrzeno rozkrojením několika cibulí z každé metrákové šarže. Při domácí přípravě sice mnozí dokáží dodržet chladovou stratifikaci, ale nenapadne je, že když uloží cibule od vyrytí do chlazení ve špajsce, kde je celoročně 16-20°C, tak jim nepokvetou ani na záhoně ani v květníku.

SfK.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

host - 127.231 (?), 21.10.2010 12:25, zobrazeno: 7659x

Dobrý den,

v jednom článku jsem se dočetla, že zasazené cibulky hyacintů se mají zakrývat do doby, než listy nebo stvol dosáhnou určité výšky. Až pak se mohou odkrýt a dát do tepla, aby vykvetly...

Můžu se zeptat, co je na tom pravdy a zda je to takhle opravdu lepší, nebo mohou zůstat odkryté stále?

Děkuji za rady

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
alkuska - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (72) - 131.15 (?), 21.10.2010 13:39

Pochopila jsem to tak, že myslíte rychlené hyacinty. Nekdy se to doporucuje pokud chcete dosahnou vyssiho stvolu - zakryt pucici hyacint nebo tulipan trubickou z papir, aby se vytahoval nahoru za svetlem. Az dosahne pozadovane vysky, papir se odstrani a rostlina vetsinou zpomali nebo zastavi rust a vykvete. Jedna se pouze o estetickou zalezitost, vykvete vam i nezakryvana rostlina - jen asi bude nizsi. Sama jsem to nikdy nezkousela.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 10.23 (?), 21.10.2010 20:28

Ano, myslím rychlené hyacinty, které se vysazují nyní. Četla jsem právě, že se má zakrýt, aby se nevytahoval za světlem a vypadal estečtěji lépe. Ale i jsem se domnívala, že je to podmínka pro to, aby vůbec vykvetl...

Takže když ho nechám odkrytý vykvete také, jen bude možná vytáhlý výše...?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
alkuska - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (72) - 131.15 (?), 22.10.2010 11:17

Jak říkám, sama jsem to nezkoušela, jen jsem o tom slyšela a říkali to přesne naopak - zakrýt ze stran (trubičkou nebo kornoutem z papíru) aby se vytáhl do větší výšky. Tak se v tom vyznejte :D Já rychlím bez zakrývání, kvetinác s rašícími rostlinami mám na okne aby mel co nejvíc svetla a vyhovuje mi to. Mozná napíše někdo kdo zakrývat zkoušel, sama jsem zvědavá jak to teda je.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Marvella - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (820) - 35.114 (?), 22.10.2010 11:44

Dobrý den, také při rychlení nezakrývám. Hyacinty mám na okně, jen je pokládám na zem v nádobě, ani je nezasypávám. Nebo se dají dávat do nádob s vodou, které mají zúžené hrdlo a kořínky se natahují k vodě, cibule se nesmí máčet. Dělám to tak léta a jsou vždycky perfektní. I mě by zajímalo jak je to se zakrýváním, i když to tak určitě dělat nebudu. Marcela

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 66.105 (?), 31.12.2018 17:55

Dvě hyacintové cibule mi vypustily jen listy, ikdyž byly částečně zakryté. Měly také několik malých neoddělených cibulek na obvodu a to mohlo mít také určitý vliv. Ty ostatní cibule důsledně zakrývám, ale také si nejsem jist výsledkem. Tulipánové rychlené cibule jsem raději zasadil do truhlíku. Pod substrátem je dokonalá tma.

Hyacint po namočení a s vyrostlými kořínky
Hyacint po namočení a s vyrostlými kořínky
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 223.242 (?), 31.12.2018 19:54

Hyacint potřebuje před chladovou periodou periodu teplou. Pokud v srpnu není teplá perioda dostatečně vysoká a dlouhá, tak se v podpičí základ květu nevytvoří. Poté chladová perioda má vliv na kvalitu toho, jak silný a pevný květ bude. Ty cibulky co se prodávají jako "redy to use" měly řízené klima a ještě to bylo potvrzeno rozkrojením několika cibulí z každé metrákové šarže. Při domácí přípravě sice mnozí dokáží dodržet chladovou stratifikaci, ale nenapadne je, že když uloží cibule od vyrytí do chlazení ve špajsce, kde je celoročně 16-20°C, tak jim nepokvetou ani na záhoně ani v květníku.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 66.105 (?), 31.12.2018 21:46

To s tou teplou periodou je zajímavá informace. Moje cibule sice vždycky zažijí velmi teplou periodu (v zemi nebo i venku), ale s rychlením tolik zkušeností nemám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6461) - 9.135 (?), 31.12.2018 22:10

To vychází vlastně ze stepního původu cibulovin. Na stepi je taky v létě hic bez vody, půda se prohřeje. Teplenou preparaci cibulovin dovedli Holanďané k dokonalosti. Je to vidět v květinářstvích. V knížce o cibulovinách někdy ze 60tých let je takový příklad preparace tulipánů a frézií popsaný. Je to zajímavé čtení.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika