Poraďte odrůdu bílých tulipánů



mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 93.3 (?)
13.3.2012 17:35

každoročně si to užívám :)

 


Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Stránky: 1,  2   
evka.bendova - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (58) - 106.122 (?), 12.3.2012 16:03, zobrazeno: 12660x

Dobrý den,

v Holansku jsem viděla štěrkový záhon porostlý jen bílými tulipány. Tak se mi líbil, že bych si takové chtěla pořídit hned dva (podél vstupní cesty do domu), avšak vzhledem k množství cibulek, které budu potřebavat na velikosti záhonu (2x : 5m x 1 m) a ceně cibulovin, bych se s vámi ráda poradila. Chtěla bych odrůdu, která není choulostivá, dobře se jí daří v našich klimatických podmínkách (cca 300m.n.m.), snáší východní sluníčko. Ráda bych sněhověbílou barvu, úplně jednoduché, bez proužků, bez roztřepených okrajů, apod.).

A nemáte někdo prosím zkušenosti kolik cibulek na 1 m2? Nic jiného v záhonku nebude, takže husté osázení.

Ještě nevím, jak se mi podaří po odkvětu cibulky ze zaštěrkovaného záhonu vyndávat, co mi časem udělají, pokud se je rozhodnu nechávat v zemi? Dejme tomu, že je dám do pletiva, aby mi je nesežrali hlodavci.

Děkuji za raždou radu, či názor, zdravím Evka.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6532) - 9.2 (?), 12.3.2012 16:30

Dávat tulipány do štěrku asi není dobrý nápad, pracnost při kultivaci bude obrovská. Představuju si to takto. Na podzim, případně velmi brzy zjara na osazený záhon nasypete štěrk. Aby kultura prosperovala, musí šlechtěné tulipány každoročně ze země. Tedy v létě po odkvětu cibule vyrýpete, směs zeminy se štěrkem překátrujete na jemném sítu, štěrk properete, vysušíte aby se na něm nedělala řasa a uchováte mimo záhon. Na podzim se cyklus opakuje. Tato zábava na 10 m2 Vás zcela pohltí. Známá bílá odrůda třeba White Apeldoorn. Krásné jsou i bílé liliokvěté, ale jméno mě nenapadá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 93.3 (?), 12.3.2012 20:08

vyzkoušejte odrůdy Ibis nebo Antarctica...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Jiří Janča - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1578) - 166.4 (?), 13.3.2012 8:52

Mně se roky daří odrůda Purissima - nízká, raně kvetoucí, ovšem každé léto je vyndávám ze země. Aby záhon nepůsobil prázdně, musíte zasadit cibulky do sponu 10 cm což Vám vyjde 100 cibulí na m2.  Na Vaši plochu celkem 1000 cibulí. Pro jednoduchost výpočtu počítejme 10 Kč za cibulku - ve velkoobchodě by se možná daly sehnat levněji - to máme náklad 10 000 Kč. Pro myši a spol. ve Vašem okolí bude takový záhon velkým lákadlem ...smiley

Taky zvažte, že začátkem června tulipány zmizí a co s těmi záhony po zbytek roku ?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 93.3 (?), 13.3.2012 9:15

na fotce uvádím ze svého záhonu odrůdu Ibis - navíc je to česká odrůda, která je pěstuje v Holandsku na mnoha haktarech!


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6532) - 14.199 (?), 13.3.2012 9:36

A těch 1000 cibulí bude mít mladé, nebo se zdvojí, vše se musí přebrat a odpočítat nových 1000 cibulí. Říkám, chce to zaměstnat zahradníka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 216.226 (?), 13.3.2012 11:07

Ještě bych dala ke zvážení fakt, že tulipány je nutné po odkvětu nechat nějakou dobu v zemi, než začnou zatahovat. V té době rozhodně okrasné nejsou. Pokud byste je vyndala dřív, zase příštím rokem nepokvetou.  Mrzí mě, že vám asi kazím radost, ale je to snad lepší, než se po značné finanční i časové investici dožít zklamání.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
alkuska - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (72) - 131.15 (?), 13.3.2012 13:51

Mám podobný názor jako ostatní ohledně pracnosti. Tulipány jsou krásné květiny ale jen krátkou dobu v roce. A navíc ten štěrk... to si můžete dovolit pouze pokud nebudete cibule vytahovat a to bych řekla že pro pěkný výsledek je třeba minimálně ob 1 rok. Brzo by vás to přestalo bavit. Nehledě na náklady: nejprve koupíte draze cibule a za pár let jich budete mít několiknásobně víc a co pak s nimi? Zkuste zvážit nějakou jednodušší variantu, třeba vysadit pouze pásek tulipánů podél okraje záhonu tak, aby se vám snadno dostávaly ven (štěrk třeba můžete z menší plochy odhrabat hráběmi). Na zbytek plochy bych spíš doporučila nějaké trvalky (klidně taky do štěrku), které navíc zakryjí schnoucí listy tulipánů po jejich sezóně (nesmí se ostříhat!). Když vám tulipánů časem přibude, můžete pásek rozšířit nebo je dát jinam, ale nebude jich tolik.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6532) - 9.2 (?), 13.3.2012 16:32

Já s Vámi budu trochu nesouhlasit. Tazatelku zjevně zaujala plocha tulipánů. Velké plochy jarních cibulovin jsou velice působivé. Ten pásek nebude působit tak bohatě. Já bych navrhl záhon založit, třebas i postupně a na sjednocení povrchu použít tenkou vrstvu čisté rašeliny. To ovšem stejně neřeší pěstební pracnost, protože ušlechtilé tulipány prostě občas ze země musí. Déle by vydržel třeba Golden Apeldoorn, klasický žlutý tuliupán, který je snad v každé zahrádce s cibulovinami. Vůbec se tazatelce nedivím, syn má v sousedství rodinu, která na podobné ploše pěstuje hyacinty. Jen růžové, na malých plochách pak jiné barvy. Každé jaro to chodíme očumovat (pan Mirek promine), čenicháme a kocháme se. Bohužel něco podobného se mně podařit nemůže, protože na chalupě je blízko potok a myši a ostatní havěť mi cibuloviny pravidelně decimují.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 93.3 (?), 13.3.2012 17:35

každoročně si to užívám :)

 


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?13.6.2024
Kouří do místnosti10.6.2024
Traverzy IPE5.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?1.6.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika