Kandík psí zub



host - 61.106 (?)
7.4.2011 9:31

Nic skutečně konkrétního jste neuvedl, jen odkázal na hledání nejistých a ne každému dostupných zpravodajů a tápavé konstatování o malinko rozdílnějším vzhledu kříženců a našich kandíků. A odkud ty  "naše" kandíky pocházely?, byly snad odebrány z přírodních lokalit a v zahradách snad navzdory uváděného tvrzení i někdy někde kvetly, aby mohli vzniknout kříženci?

V odborných publikacích se můžeme dozvědět, že rozlišení původního druhu od mezidruhových kříženců se provádí nejen na základě posuzování morfologických znaků, ale zejména pomocí laboratorních biochemických analýz i testovacího křížení.

Podle všem známých Mendelových zákonů můžeme u rostlin, které po odkvětu vytváří semena zjistit vypěstováním semenáčů,  jsou-li to původem nekřížené, nebo hybridní   taxony. 

Vyhraněné klony bez schopnosti kvést a generativně se množit nemohou samovolně obsazovat další prostor - šířit se a  časem zanikají. I kandíky co mi poslední roky nekvetou, měly zpočátku květy a pocházejí z dlouhodobě v zahradě pěstované populace. Usuzuji, že jim momentální stanoviště nevyhovuje a budou přesazeny. 0.

 Erythronium dens - canis. Listy bez květů.
Erythronium dens - canis. Listy bez květů.
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
         
host - 182.227 (?), 5.4.2011 20:25
Botanický druh kandík psí zub v zahrádce prakticky nekvete, nebo jen výjimečně.V polovině osmdesátých let jsem se na prodejních burzách velmi často setkával s jeho kříženci.Byly vždy velmi podobní, jen skvrny měly oproti botanickému druhu trochu výraznější kresbu, o malinko robustnější a hlavně velmi ochotně kvetly, i když květ byl o něco světlejší.Jsem přesvědčený, že všechny zde zobrazené kvetoucí rostlinky pocházejí z těchto nákupů.P
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 58.254 (?), 5.4.2011 21:05

Jednak mě potěšílo, že kandíky kvetou, samozřejmě nemohu tvrdit, že mám botanický kandík, to bych musel s lopatičkou na Medník, ale i u toho původního druhu existuje určitá variabilita, takže původ se nedá posoudit podle skvrnitosti, nebo odstínu barvy.O tom bílém klonu se taky tvrdilo, že nechce kvést a kvete mi normálně i když o několik dní později, než růžový.Jinak u těchto kandíků se nejedná o křížence, ale spíše o vyselektované klony.Potěšitelné je, že dávají semena, tak by mohlo být zajímavé, co udělá potomstvo, ale to je na několik let.Zrovna mi kvete asi 150 květů růžového.Bílý jsem loni hodně probral, tak je letos slabší, ale těch 50 květů tam je.Abych rozptýlil obavy o choulostivosti, loni koncem léta jsem vybral cibulky, asi 100 a uložil do květináče s pískem, pro pozdější výsadbu, něco jsem rozdal a na zbytek zapomněl.Sázel jsem je až na počátku rašení a až na několik namrzlých cibulek rostou a kvetou normálně.Ten květináč byl celou zimu venku na zahradě. pH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 182.227 (?), 5.4.2011 21:27
Tomu, že se jedná o vyselektované klony moc nevěřím.Právě ochota kvetení i u pěstitelů, kterým jste daroval hlízky jednoznačně ukazuje na křížence.P
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 61.106 (?), 6.4.2011 9:52

Otázky pro P - host 182227.

Křížence s čím? Jaký jiný druh byl podle Vás použit k hybridizaci? A co je příčinou, že v zahradě čistý botanický kandík psí zub, jak tvrdíte,  květy nevytváří, které faktory se na tomto jevu podílejí?  Máte snad vědeckým výzkumem a více násobnou praxí ověřené  výsledky na rozdílných stanovištích a tím i    podložena svá tvrzení? To by jste měl prosím blíže vysvětlit, když v tom máte takovou jistotu. Děkuji, 0.

Přidáno foto Amerického druhu kandíku Erythronium tuolumnense, který v zahradě v přijatelných podmínkách nezklame a každým rokem dobře kvete a samovolně se plošně rozrůstá. Po opylení vytváří i semena.

Erythronium  tuolumnense .
Erythronium tuolumnense .
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 182.227 (?), 6.4.2011 20:18

Dobře, vysvětlím.Před lety jsem se intenzivně zabýval, správný výraz zní, sběrem skalniček a ta doba trvala deset let.Skalničkáři to znají.Vyhlédnutou rostlinku musíte mít ať to stojí co to stojí.Za tu dobu jsem zavítal na všechny možné výstavy a prodejní burzy co byly od Prahy po Zlín, viděl nespočet skalek a s majiteli o jejich pýše mluvil.Samozřejmě jsem viděl taky dost kandíků a zkušenosti jsme měli stejné.Kříženci, na kterých se podílely americké druhy byly oproti našim kandíkům malinko rozdílnější.V klubových zpravodajích z dřívějších let by se určitě o tomto informace daly vypátrat.Články o kandících tam byly.Moje jsou již kdoví kde, ale možnost by snad byla dopátrat se starších zpravodajů v klubu skalničkářů Praha, Brno,Zlín.

Jinak ještě k fotkám všeobecně.Ono na fotce se toho mnohdy moc poznat nedá.Kdyby to člověk viděl zblízka, dá se kytička určit našup.Takto kolikrát můžete naznačit jen směr, kterým by se mohlo pátrat.Další diskutující Vás pak mohou vyvést z omylu.P

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 61.106 (?), 7.4.2011 9:31

Nic skutečně konkrétního jste neuvedl, jen odkázal na hledání nejistých a ne každému dostupných zpravodajů a tápavé konstatování o malinko rozdílnějším vzhledu kříženců a našich kandíků. A odkud ty  "naše" kandíky pocházely?, byly snad odebrány z přírodních lokalit a v zahradách snad navzdory uváděného tvrzení i někdy někde kvetly, aby mohli vzniknout kříženci?

V odborných publikacích se můžeme dozvědět, že rozlišení původního druhu od mezidruhových kříženců se provádí nejen na základě posuzování morfologických znaků, ale zejména pomocí laboratorních biochemických analýz i testovacího křížení.

Podle všem známých Mendelových zákonů můžeme u rostlin, které po odkvětu vytváří semena zjistit vypěstováním semenáčů,  jsou-li to původem nekřížené, nebo hybridní   taxony. 

Vyhraněné klony bez schopnosti kvést a generativně se množit nemohou samovolně obsazovat další prostor - šířit se a  časem zanikají. I kandíky co mi poslední roky nekvetou, měly zpočátku květy a pocházejí z dlouhodobě v zahradě pěstované populace. Usuzuji, že jim momentální stanoviště nevyhovuje a budou přesazeny. 0.

 Erythronium dens - canis. Listy bez květů.
Erythronium dens - canis. Listy bez květů.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 58.254 (?), 7.4.2011 21:07

Podle vzhledu těch listů bych usuzoval, že by stačilo přihnojit je nějakým hnojivem na květ a plod, tedy s větším podílem draslíku a fosforu, klidně to může být fosforečnan draselný, ale těch hnojiv je celá řada.Pokud je přesadíte, zase jim bude chvíli trvat, než se usadí.Včera jsem hledal na netu Erythronium a je toho na celý večer i s obrázky, ale jsou tam i chybné postřehy, v každém případě je to zajímavé pokoukání. pH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika