Jak množit tulipány ze semen?



host - 242.46 (?)
22.5.2007 9:37

Já používám pro výsev semen (kosatce, lilie, denivky) 5ti litrové kanystry (od kapaliny do ostřikovačů oken), které oříznu cca na 15 cm výšku a navrtám odvodňovací díry. Na dno dám kousky cihly velikostí vlašského ořechu v 5ti centimetrové vrstvě a zasypu rašelinou. Kousky cihel poslouží jako zásobárna vody a zároveň nám vyrovnávají kolísání teploty u kořenů. Rašelina půsoví jako filtr proti unikání zeminy odvodňovacími otvory. Po létech zkušeností už nic nemíchám ale kupuji hotový substrát pro výsev a množení a jsem s ním spokojen.

Pepa

Ilustrační obrázek
Ilustrační obrázek
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

host - 99.106 (?), 28.2.2006 13:02, zobrazeno: 42638x
Prosím o radu, jak množit drobné odrůdy tulipánů ze semen. Semínka mám již k dispozici, ráda bych věděla, kdy je sázet , jeké jsou ideální podmínky ke klíčení a jak pečovat o mladé sazeničky, než utvoří kvalitní cibule. Děkuji za odpověď.
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
swamp - (7), 16.3.2007 22:18
Množení tulipánů ze semen je dosti zdlouhavá a pro mnoho lidí také velice nesnadná metoda,jak získat nové rostlinky.Pokud však již máte semena,je přinejmenším zajímavé se o to pokusit.Osobně bych volil substrát složený z říčního písku a rašeliny asi tak v poměru 1:1.Před samotným výsevem je vhodné připravenou směs tepelně dezinfikovet,např.ji dáme do hrnce a povaříme.Vysoká teplota zničí většinu chorob a škůdců.
Také semena je nutné ošetřit v lázni z hypermanganu,peroxidu vodíku nebo mořením v některém fungicidu.Nejůčinější  je kombinace.Semena vysejeme mnělce pod povrch mírně vlhkého substrátu. Misku s výsevem umístíme do mikrotenového sáčku a položíme na polostiné stanoviště někde do skleníku nebo i ven.Pokud je vše v pořádku semena začnou klíčit.Pravděpodobně až v dalším roce.Rostlinky pěstujeme podobně jako dospělé tulipány,v prvních letech je není nutné na léto vyndávat z půdy.Přeji mnoho úspěchů.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 69.6 (?), 17.3.2007 15:53

Dobrý  den,

existuje nějaká brožurka?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
swamp - (7), 17.3.2007 20:26
Nějaká brožurka jistě existuje ale o mnoho více se tam nedozvíte.Snad jen na doplnění mohu uvést,že množení ze semen se využívá především u botanických druhů tj,přírodních a potom u šlechtěnců kde je hlavním cílem získání nových odrůd.Takové potomstvo je velice nevyrovnané a značně variabilní,vyžaduje další výběr a vytypované rostliny se množí již pouze vegetativními metodami,jinak nelze docílit zachování vlastností.Pro Vás je důležitou informací obrnit se trpělivostí,semena totiž mohou zničit plísně a klíčí většinou až po chladné periodě(období mrazů)to lze i simulovat ale nedoporučuji,takovou kulturu lze svěřit jen zkutečným odborníkům.Zem musí být také stále mírně vlhká nikoli přemokřená.Semenáčky v prvním roce nehnojte.Mám zkušenosti s výsevem ladoněk.Výsev v září 2005 klíčil až po přemrznutí.Dnes jsem rostlinky opět kontroloval a jsou
ve velmi dobrém stavu.Budeteli mít nějaké dotazy rád Vám dle možností poradím.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 243.189 (?), 22.3.2007 17:30
Dají se takzo sázet semínka i ostatních cibulovin? Třeba sněženky? Děkuji za odpověď. Radim
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
swamp - (7), 22.3.2007 18:19
Ano i ostatní druhy lze takto množit,Je všat třeba přihlédnout ke konkrétním nárokům daného druhu.U sněženek a bledulí je zapotřebí udržovat stále dosti velkou vlhkost substrátu aby semena nepřeschla.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 48.136 (?), 20.4.2007 21:19

Pane Šimůnku, zaujalo mne, že jste množil ladoňky ze semen. Už pár let sháním informace, jak toto provést. Kdy vysévat /psal jste v září/ a jak potom pečovat o malinké semenáčky.? Chtěla bych si namnožit ladoňk,y ladoničky, puškinie a bledulky. Vysévat ven anebo doma - třeba do truhlíko na okno ve sklepě. Kdy dorostou cibulky do květuschopného stavu? poraďte prosím....

Povedlo se mi semínky namnožit kalu, kterou jsem si opyllla štětečkem /žlutou jsem opylila fialovou/ a úspěšně jsem si namnožila ze semínek mečík střechovitý /tj. botanický, volně rostoucí vytrvalý, lila kvetoucí, zákonem chráněný....vyklíčily skvěle!!!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
swamp - (7), 16.5.2007 20:58
Právě v těchto dnech je vhodná doba na sklizeň semínek jarních cibulovin.

Semena vyséváme do květináčků, nebo truhlíků. Ty umístíme ven na stiné místo a udržujeme stále vlhký substrát. Tato metoda vyžaduje velkou trpělivost. Semena klíčí až za rok na jaře a útlé semenáčky sílí jen pomalu. Do květuschopné velikosti se dostávají asi tak po třech letech.

Píšete o úspěšném výsevu mečíku střechovitého, postupujte tedy podobně i s ostatními druhy a jistě se Vám bude dařit. Mečík je v přírodě vzácný mimo jiné i pro svou menší schopnost konkurence před ostatními druhy. Udržujte výsev mladých rostlin v bezplevelném stavu, stálé vlhkosti a vhodný je i polostín.

Přeji mnoho úspěchů. 
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 242.46 (?), 22.5.2007 9:37

Já používám pro výsev semen (kosatce, lilie, denivky) 5ti litrové kanystry (od kapaliny do ostřikovačů oken), které oříznu cca na 15 cm výšku a navrtám odvodňovací díry. Na dno dám kousky cihly velikostí vlašského ořechu v 5ti centimetrové vrstvě a zasypu rašelinou. Kousky cihel poslouží jako zásobárna vody a zároveň nám vyrovnávají kolísání teploty u kořenů. Rašelina půsoví jako filtr proti unikání zeminy odvodňovacími otvory. Po létech zkušeností už nic nemíchám ale kupuji hotový substrát pro výsev a množení a jsem s ním spokojen.

Pepa

Ilustrační obrázek
Ilustrační obrázek
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 150.58 (?), 14.5.2009 19:23

Chtěla bychse zeptat, kdy a jak se mají semínka sbírat a kdy sét.  Prosím poraďte pokud máte někdo zkušenosti. Nebo je nějaký jednodušší způsob jak tulipány množit?

Díky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?10:37
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika