Cibuloviny do květináče - dovnitř



Stránky: 1,  2   
host - 230.39 (?) 
22.11.2018 14:46, zobrazeno: 10654x

Zdravím, o cibulovinách je tu hodně ale tohle tu nenacházím, snad zkušení poradí:

Chci mít z jara v květináči v bytě na parapetu kvetoucí hyacint, tulipán a narcisy, jen tak pro radost, něco jako se prodávají ti první posli jara v každém květinářství a hypermartketu mezi bylinkami do polívky, když je venku ještě slota a sníh.

Jestli jsem to pochopila správně, tak hyacinty zasadím teď do květináče, nechám dva měsíce uložené v tmavém chladném sklepě aby zakořenili, a až vylezou a bude náznak květu tak dám do tepla na světlo a oni pokvetou. Správně?

Jak tulipány a narcisy - udělat to také tak? Nebo je zasadit do hlíny až za ty dva měsíce a nechat rovnou v teple na parepetu?

A ještě pár drobností:

Květináče - to co se prodává v obchodech bývá v pidi plastovém kalíšku 9*9, kde je minimum hlíny a cibule z něj "přetéká".. mám plastové malé, velké i kameninu, je něco z toho lepšího? Mimo funkční hledisko, aby se např. hyacinty pak nepřevažovaly těžkým květem..?

Cibulky hyacintů jsem načetla že pro tento účel se sází s koukajícím vrškem cibulky nad hlínu, na rozdíl od sázení do záhonu. Jak tulipány a narcisy, normálně do hloubky do hlíny nebo také nechat koukat špičku?

A hlína, normální zahradní nebo kupovaný substrát - buď zbytek secího nebo zahradní univerzál? Já preferuji normální zahradní hlínu ale nevím jako moc živin potřebují rychlené cibuloviny?

Případně hoďte do placu další tipy a zkušenosti, budu ráda

děkuji

Sáša

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 144.38 (?), 22.11.2018 14:59

Paní Sášo, jen poznámku. Hlínu mají cihláři, zahradníci či zahrádkáři mají zeminu, nebo uměle vyrobený substrát.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 248.106 (?), 22.11.2018 21:03

Tulipány i narcisy se venku na záhony sází na podzim, takže předpokládám podzimní výsadbu i pro rychlení. Na netu určitě něco bude. Já kdysi rychlila jen konvalinky pro mámu.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6461) - 9.135 (?), 23.11.2018 9:13

Zasadit všechno a dát do hodně chladu, může i mrznout. Doporučuje se zahrábnout ven do záhonu. Neměly by rašit. Podmínkou je dobré zakořenění cibulí, které právě probíhá v chladu. Při rychlení vyndat do mírného tepla, opět se doporučuje chodba (máte -li) a přikrýt kornoutem z tmavého papíru. To je důležité u šlechtěných tulipánů a hyacintů, jinak nepůjde květ, ale listy. Bez zastínění vykvetou jen botanické, třeba Fosteriana hybridy. Když květ vyleze, odkrýt. Narcisy se snad zakrývat nemusí, ale zkušenost nemám. Rychlil jsem úspěšně takto právě Fosteriany a bez zastiňování kvetly. Trvanlivost květů v teplém bytě je ovšem velmi malá. Komerčně prodávané rostliny jsou speciálním postupem připravené cibule.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 24.11.2018 16:44

Zajímavé informace. Myslel jsem, že všechny tulipány reagují stejně.

Dneska jsem viděl v (zahraničním) Lídlu různé sady cibulovin vhodné do truhlíku na balkón apod. Pocházejí z Holanska. Je tam velmi vkusně naaranžováno 38 suchých cibulí v prolisu z dřevoviny. Některé cibulky už pučí. Pokud by se i s prolisem zasypaly substrátem a zalily se, byla by to vhodná sada na rychlení. Nechal bych je však ještě měsíc v chladném sklepě a až pak v teple. Podle jejich rašení bych si však tipnul, že i při okamžitém přenesení do tepla by o Vánocích všechny vykvetly. 

Cibuloviny na balkón
Cibuloviny na balkón
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 27.11.2018 17:08

Jen pro zajímavost: producenti hyacintových cibulí mají v návodu na hydroponické pěstování následující. Namočené cibulky zakrýt a nechat při teplotě asi 10°C zakořenit. Po Novém roce přenést do tepla (20°C) a nechat zakryté dokud výhon nemá cca 8cm. Pak odkrýt. Cibule jsou napájeny jen vodou bez hnojiva. Po odkvětu by se asi měly zasadit ven do výživné zeminy, aby načerpaly nějaké živiny do cibule. To však už výrobce neřeší. Při venkovním pěstování se samozřejmě nestíní, protože cibule jsou překryty zeminou.

Hyacint na počátku rychlení
Hyacint na počátku rychlení
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 7.12.2018 16:09

Takhle vypadají dnes cibule hyacintů v zemi při teplotách kolem nuly. Mají delší, ale ne tak husté kořínky jako namočená cibule rychlená při vyšší teplotě. Myslím, že už by se taky mohly dát rychlit do tepla. Zatím však jen pod vrstvu zeminy nebo zakrýt kornoutem.

Cibule modrých hyacintů
Cibule modrých hyacintů
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 205.50 (?), 28.11.2018 13:01

Tohle letos na podzim prodavali v Tescu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
jariel231 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (206) - 146.203 (?), 7.12.2018 17:16

Narcisy rychlit není problém. Horší je to s načasováním květu.

Rychlené narcisy.
Rychlené narcisy.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 11.1.2019 16:11

První hyacint už mi vybíhá do květu. Aspoň mám trochu jara v těch mrazech.

Poupata
Poupata
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika