Termín výsadby česneku



host - 223.249 (?)
19.1.2012 14:41

Vůbec jste nesázela brzo.Je to akorát.Nenechte se vyhecovat.Nechá se sázet i v listopadu, ale už je u toho zima wink.V prosinci je podle mne zbytečně dlouho. My sázíme česnek každoročně na prodej.Pěstujeme ho ve velkém už 30let. Je nereálné čekat na nějaké zamrznutí atp. Sázíme ručně, aby byla dodržena polarita stroužků, takže to chvíli dá.Začínáme sázet v druhé půli října.(neraší nic) Končíváme někdy i koncem listopadu.Letos jsme to stihli dříve.Vše je v přípravě půdy, správném hnojení a ochraně před škůdci a také v odrůdě.  My sázíme česnek už po léta z vlastní sadby, kterou si děláme ze sklizených a vysušených palic a tu hned na podzim sázíme.Zbytek se prodává.Je to tzv. "ruský" a pak ješte jeden orig. český. Na termínu nic nevyspekulujete, protože každý rok je jiný, takže předpovídat dopředu vliv "ročníku" je jako hádat z kávové sedliny. Ta vyrašená část sadby vám vydrží do jara, tedy pokud to není nějaký čínský, španělský či já nevím jaký. Zdravím M.J.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 147.5 (?), 18.1.2012 20:03

Ja myslím, že "nesmyslné" je ignorovať aj opačné skúsenosti s výsadbou. Je to ako na kolovrátku, jedno a to isté stále dokola. Už som v minulosti písal, že som postupne skúšal sadiť v septembi, októbri, novembri a decembri. Raz som bol nútený dokonca aj v januári. Na kvalite a veľkosti palíc pri sklizni sa neskorá výsadba vôbec neprejavila. V praxi som si overil, že cesnak nemá žiadnu svoju zafixovanú vegetačnú dobu a mráz ho nepoškodí. Práve naopak, najhorší cesnak bol zo septembrového a októbrového termínu výsadby. Nadm. výška 230 m, pôda ílovitá, východný svah. Jedna vec je nepodložená teória ("moje řeč, tvoje řeč...") a druhá sú praktické skúsenosti každého z nás v danej lokalite. Zdravotnému stavu nemoreného cesnaku neskorá výsadba neuškodí, práve naopak.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Maty - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (976) - 92.43 (?), 18.1.2012 20:22

Každý podle svých zkušeností... Rád bych ale slyšel názory "česnekářů", co vysazují česnek po dobu dvaceti let v prosinci. Zatím mi to připadá, jako módní záležitost, případně jako infekce tady na fóru. PP to vystihl nejlépe "taková soutěž, kdo zasadí později". Zatím jsou známy názory starých "októbrových" zahradníků... A nikomu zasazený česnek neraší v prosinci a nehnije sklizený v lednu.. Asi tak

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 209.104 (?), 19.1.2012 3:11

Tiež som sadil v oktoóbri. Ale keď vyšla sotva polovica, skúsil som namoriť. Výsledok nebol o nič lepší. Myslel som, zlá sadba, vybral som tie najväčšie strúčky. Nič moc výsledok. Najlepší výsledok bol, keď som to posunul na december, resp koniec novembra. V BA je v októbri bežne par dni 20 st a keď sa slnko oprie, vrchná vrstva pôdy sa dokáže slušne zahriať. Predpokladám že dobré podmienky pre hubové choroby. A ešte taký zlepšováčik. Odľahčil som strúčkom zeminu s trochou piesku a jemne kompostu. Podsypal ako takú drenáž do dier v ktorých som ich sadil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
pepa kot - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (385) - 64.250 (?), 19.1.2012 9:48

Pro Martina xx92.43.

Nejedná se o módní záležitost ale zkušenosti !!!

Od r.1981na svoji zahrádku (190m.n.m.)  vysazuji česnek každoročně až koncem listopadu či v prosinci. Dříve to stejně nestihnu!  Ani jsem tenkrát nemořil!  Nebylo potřeba!   Mnohokrát i zamrzlo, ale jakmile rozmrzlo ihned jsem ho zasadil. Vzpomínám si, že jsem 2x sadil na Silvestra a 1krát 6.ledna.Sousedi se mi smáli, že mi nevyroste a jednomu z těchto posměváčků opravdu nevyrostl- zasadil čínský! Já jsem vždy sklízel krásný česnek, jenže poslední roky už tak úplně spokojený nejsem i když jsem nucen mořit .

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 160.23 (?), 19.1.2012 14:06

"A nikomu zasazený česnek neraší v prosinci a nehnije sklizený v lednu." Martine, asi by to chcelo pozornejšie čítať, čo píšu ostatní, nie iba p.PP. Práve tí čo, im teraz vylieza vnať, sadili priskoro. Otázka hniloby tiež súvisí s termínom výsadby, hlavne u nemorených strúčkov. Čím neskôr Vám vyraší po Novom roku vnať vysadeného cesnaku, tým lepšie pre jeho zdravotný stav. Otázka dĺžky vegetácie cesnaku ako botanického druhu Vás nemusí trápiť, tá sa prispôsobí vývoju počasia. Ešte sa mi nestalo, že by neskoro vysadený cesnak nestihol do júla kvalitne vyzrieť. Skôr naopak, skoro sadený bol vytiahnutý a palice malé. Komu zamrzne pôda v novembri, ten prirodzene sadí skôr. Väčšina pestovateľov ale nebýva v Tatrách...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 54.27 (?), 19.1.2012 14:20

Sázela jsem česnek koncem října, asi brzy, kupovaná sadba už je vyrašená, část jsem dala z našeho - neraší. Jsou vedle sebe, stejná půda, poloha, podmínky. Bude to vše jen o termínu?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 223.249 (?), 19.1.2012 14:41

Vůbec jste nesázela brzo.Je to akorát.Nenechte se vyhecovat.Nechá se sázet i v listopadu, ale už je u toho zima wink.V prosinci je podle mne zbytečně dlouho. My sázíme česnek každoročně na prodej.Pěstujeme ho ve velkém už 30let. Je nereálné čekat na nějaké zamrznutí atp. Sázíme ručně, aby byla dodržena polarita stroužků, takže to chvíli dá.Začínáme sázet v druhé půli října.(neraší nic) Končíváme někdy i koncem listopadu.Letos jsme to stihli dříve.Vše je v přípravě půdy, správném hnojení a ochraně před škůdci a také v odrůdě.  My sázíme česnek už po léta z vlastní sadby, kterou si děláme ze sklizených a vysušených palic a tu hned na podzim sázíme.Zbytek se prodává.Je to tzv. "ruský" a pak ješte jeden orig. český. Na termínu nic nevyspekulujete, protože každý rok je jiný, takže předpovídat dopředu vliv "ročníku" je jako hádat z kávové sedliny. Ta vyrašená část sadby vám vydrží do jara, tedy pokud to není nějaký čínský, španělský či já nevím jaký. Zdravím M.J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Maty - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (976) - 92.43 (?), 19.1.2012 18:53

Víte Palo, já už psal k tomuto tématu tady třikrát, pokaždé jsem si říkal "vykašli se na to"... Vadí mi tady ta občasná demagogie, proto píšu. Ale už nebudu Palo, opravdu.  :) Spamujte dál.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 19.98 (?), 19.1.2012 19:32

Palo nespamuje.Jen se tu zcela marně  (Vám několika umanutým prosazovačům jediného správného názoru)  snaží vysvětlit, že on (a nejen on) má dlouhodobě pozitivně vyzkoušen v jeho podmínkách určitý způsob a termín sázení.  Vy zase jiný a tím to končí.Svéprávný čtenář si dle svých podmínek vybere sám, případně příští rok vyzkouší na různých částech sadby různé metody.Každého věc. Že se s tím nedokážete vyrovnat je smutné (chvílemi zábavné, často únavné). Těžko pochopitelné vstupy velkopěstitele na vebu "zahrada" jsou již jen jako třešnička na dortu.

Jestli se tu někdo nechá k něčemu "vyhecovat" je jeho věc, spíš si asi z občasných výkřiků udělá obrázek sám.Mimochodem, co přesně si predstavujete pod pojmem "demagogie" v tomto vláknu? Radši si nastudujte pojem "netolerance".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 160.23 (?), 19.1.2012 21:02

Zdravím Vás pane 19.98! Je to naozaj zábavné aj poučné, koľko dobrých myšlienok, dobrých aj nedobrých rad a koľko emócií až výbuchov zlosti vyvolá diskúsia o takej obyčajnej zelenine, ako je cesnak. Demagógiu a netoleranciu odložte stranou. Každý prispievame svojou troškou skúseností "do spoločného mlyna". Z tohto mlyna si záujemci môžu zobrať niečo užitočné pre svoje pestovanie. Istotne, že termín výsadby nie je jedinou príčinou úspechu či neúspechu. Záleží na sadbe, pôde, hnojivách, niektorí dokonca čakajú na správnu fázu mesiaca na oblohe. Nikoho neznásilňujem, rešpektujem skúsenosti druhých, iba som zverejnil svoje výsledky. Nepáči sa mi, keď niekto tvrdí, že jediný správny termín výsadby je október, bez toho aby si odskúšal aj iný čas výsadby. To mi pripadá komické, Vašimi slovami "demagogické". Overil som si, že termín výsadby má podstatný vplyv na kvalitu sklizne. Nič viac a nič menej. Ak Vám môj príspevok pripadá netolerantný, je mi to ľúto.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?0:08
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika