Výsadba česneku sezóna 2023/2024



Lysenko - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (180) - 238.28 (?)
18.10.2023 22:02
Na háďátko i vlnovníka funguje nejlíp Vertimec. Nic lepšího není známo. Není toxický pro rostliny a má minimální ochrannou lhůtu.
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 24.10.2023 13:47

Ale já ho ještě dostal. Takže dobrý.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 16.11.2023 21:06

Tak, a je v zemi. 96 stroužků. A musím říct, že sadba označená Kozákovou visačkou, byť nakoupená v běžném zahradnictví a po internetu, byla bezvadná.

Po zkušenostech z minulých dvou let, kdy mi česnek vylezl předčasně, jsem zakalkuloval do hloubky sázení i faktor globálního oteplení. 2 cm hloubky navíc, takže vršek stroužku je teď v 10 cm. Předpověď je zatím na mírný zbytek podzimu, takže ta základní podmínka, aby česnek zakořenil předtím, než zmrzne půda, bude nejspíš splněn.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 199.133 (?), 16.10.2023 5:43

Jak jste přišel na to, že dusíkaté vápno "rychlý dusík"? Vyhledejte si, jak se postupně v půdě přeměnuje.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 16.10.2023 20:41

No, četl jsem, už nevím kde, že působí rychle a jen na začátku vegetace dané plodiny. Jak se tedy uvolňuje?

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4477) - 25.216 (?), 16.10.2023 22:17

Dusíkaté vápno působí pomalu. Musí se přeměnit na amoniakální a dusičnanový dusík, teprve který rostliny přijímají. Ta přeměna probíhá v půdě za vlhka. Spíš než tohle, mě zajímá kvalita česnekové sadby. Sulkou se původně mořila proti háďátku zhoubném (s minimálním efektem). V současnosti háďátko není problémem. Problémem je vlnovník česnekový, který poškozuje stroužky. Sulka na něj funguje. Dříve se doporučovalo namořit Sulkou a hned sázet. Teď se najednou doporučuje namořit Sulkou hned po získání sadby, třeba už v srpnu a sázet v říjnu. Najednou to sadbě nevadí. Podle mě je zamoření vlnovníkem plošné, akorát to nikdo nepřizná.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 214.246 (?), 17.10.2023 7:02

Tak já jsem zase četl od Kozaka, ze dříve se do sulky mačelo na 12 hodin. Myslelo se, ze sulka zničí háďátko.To ale už není pravda nezničí ho píše Kozak, jediné ze by se utopilo. Na dvě hodiny před výsadbou a do země, jinak se po delším máčeni muže cesnek spálit.Včera jsem vyloupal 500 strouzku na sadbu, dal do přepravky a čekám až bude listopad. Alespoň 11. Listopad po Martinovi. Je mozne, ze se zase zjistilo, ze se česneku namocenem mesic předem v Sulce nic nestane. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Lysenko - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (180) - 238.28 (?), 18.10.2023 22:02
Na háďátko i vlnovníka funguje nejlíp Vertimec. Nic lepšího není známo. Není toxický pro rostliny a má minimální ochrannou lhůtu.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 19.10.2023 19:19

Díky za tip. Ale já spíš hledám mořidlo. Lze ho použít na máčení stroužků před výsadbou? To, co jsem se o něm dočetl, nikde nezmínilo moření.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 17.10.2023 16:57

Ano, je docela dobře možné, že jsem si loni či možná už předloni vlnovníka do zahrady zanesl i přesto, že sadba byla vždy certifikovaná. Mořil jsem Sulkou víc než 12 hodin. Před výsadbou. Prokazatelně teď ale můj česnek trpí plísní. Myslíte si, že namoření v Morpanu může pomoct? A ještě to zkombinovat se Sulkou? 

Dalším opatřením pak bude, že plánované stanoviště v části zahrady, kde česnek už byl a které už je zrytésad, zaměním za záhon v jiné části zahrady, kde jsem ho ještě nikdy neměl. Mnohem méně vlhké stanoviště. To kvůli šíření plísně. Vzdálenost stanovišť cca 40 m.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4477) - 25.216 (?), 18.10.2023 19:30

Ten Merpan bych zkusil. Nejdříve Sulkou, těsně před výsadbou Merpanem (1g na 100 ml vody, 20 minut). Dříve se Merpanem mořily hlízy a cibule okrasných rostlin. Účinek asi nebude nic moc, ale proč to nevyzkoušet.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika