Tvrdá pažitka



Jája S. - (28) - 156.126 (?)
19.5.2018 6:09

A to vám dělá každý rok, že je dobrá a po odkvetení ztvrdne?

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
Jája S. - (28) - 128.46 (?), 18.5.2018 17:09, zobrazeno: 8407x

Moje pažitka byla loni sice hodně slabá ale docela dobrá. Letos má lístky mnohem silnější, ale zase jsou hodně tvrdé, jakoby tvrdá guma.

Zalívám ji pravidelně ale je pořád stejná. Nevíte, co by jí prospělo aby byla jedlejší?

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
pepa kot - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (385) - 53.112 (?), 18.5.2018 17:22

Já ji mám taky tvrdou, protože už odkvetla. Tak jsem nějaké trsy ostříhal nakrátko. Pažitka má více odrůd.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 240.228 (?), 18.5.2018 18:59

Já se setkala jen s tím, že tvrdá jsou stébla s květy. Ostatní kolem ne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Jája S. - (28) - 128.46 (?), 18.5.2018 21:57

Ta stébla s květy jsem odstříhala. Ale ty listy nejsou tak tvrdé jako tyhle stébla, spíš tuhé jako tráva. Mohlo by to možná být odrůdou, ale to teda nevím jaká to je, koupila jsem loni pažitku v Albertovi a zasadila do záhonku.

Máte prosím přehled, jaký druh pažitky tedy chutná nějak normálně dobře?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 9.143 (?), 19.5.2018 7:23

Máte vůbec skutečně pažitku? Loni jsem od kamarádky dostala trsy různých trvalek, mezi nimi i nějaký druh planého česneku (zatím nekvetl, takže druh neznám), který přesně odpovídá tomu, co popisujete - vypadá jako pažitka, ale listy jsou tvrdé jako guma. Hanča

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Jája S. - (28) - 156.126 (?), 19.5.2018 6:09

A to vám dělá každý rok, že je dobrá a po odkvetení ztvrdne?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.233 (?), 28.5.2018 11:32

Pažitka je cibulovina a jako "naťová cibulka" se taky tak chová. Jednoletá je vždy jemná, vlasová a téměř nepoužitelná. Dvouletá při dobré výživě je nejpodobnější tomu, co koupíte jako hutová předpěstovaný květník. Tříletá při špatné výživě se sanaží především kvést. A protože květní stvol musí unést vrcholovou "paličku", tak je tuhý, a to i poté, když odstraníte poupátko.

Takže pro tvalou kulturu pažitky je potřeba ji přihnojovat, nenechat dokvést a v průběhu zimy vyčesat stařinu. Já osobně kvůli zaplevelení pěstuji pažitku v samozavlažovacím kvetináči, přihnojuji plným kapalným hnojivem a přesazuji obrok tak, že před zimou vyjmu bal z květináče, seříznu spodní 2/3 až 3/4 a vrchní kobereček z cibulek položím na vrstvu čerstvého substrátu do původního truhlíku. Před přesazováním samozřejmě sklidím zbytky listů tak že ponechané zbytky jsou cca 2 cm (1") vysoké. Substrát do příchodu mrazů udržuji vlhký (podmokem) tak aby se cibulky mohly prokořenit a zárove|ň ale už nešly do růstu (zatáhly). Pak následuje chladová perioda, po jejímž uplynutí mohu některý z truhlíků přenést do tepla a začít zalévat intenzivněji - přirychlím. Připomínám, že chladová perioda (i mráz) je pro následné probuzení cibulek pažitky nutný (to pro ty, kteří se diví, že se jim nakoupená hotová pažitka po spotřebování nati neobnoví),

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 148.5 (?), 28.5.2018 12:03

Mám pod okny kuchyně,,bylinkovou zahrádku". Bylinkám se tam příliš nedaří, je tam písek a kamení(jsme na původním korytu potoka) ale pažitka se vysemeňuje celkem dobře a mám tu vždy několik trsů. Takže nezjišťuju ani která je jak stará, ale stříhám listí z té, která vypadá dobřewink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 152.34 (?), 28.5.2018 12:06

To je úplná šnytlíková alchymie! Díky za podrobný postup. Zuzana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.233 (?), 28.5.2018 13:33

V podstatě vždy sklízíte nať z dvouleté cibulky. Jde jen o to, že pokud sklidíte i poupátka/kvítka, tak se původní cibulka rozdělí na dceřiné, které přezimují a v dalším roce z nich vyrazí z každé 3 lístky a případně 1 poupátko. Když má málo dusíku, tak si jej vezme ze starších lístků. Pak se stane, že 1,2 a někdy všechny 3 lístky postupně od špičky žloutnou a zasychají. Střední tuhý květní stvol je zelený vždy i za cenu, že rostlina nemá sílu tvořit boční cibulky.

Botanický název je Pažitka pobřežní a z toho si krásně zapamatujete, že jí nejlépe vyhovuje půda podobná náplavům = jemný písek + organické kaly. Tedy lepší než kupovaný rašelinový substrát jí vyhovuje směs tříletého kompostu a jemného písku (takového, jaký mají děti nejraději v pískovišti). Dá se ale i pěstovat ve směsi prosáté staré vápenné omítky a granulovaných slepičáků.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika